romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pochod na paměť holokaustu v Budapešti měl rekordní účast

Budapešť, 22.4.2013 11:00, (ROMEA)
Ilustrační foto.  (FOTO: YouTube.com)
Ilustrační foto. (FOTO: YouTube.com)

Budapešťský "pochod života" na paměť maďarských obětí holocaustu v neděli 21. dubna absolvoval rekordní počet více než 10.000 lidí. Uvedla to agentura AFP. Pochodu, který se konal jedenáctý rok po sobě, se zúčastnili také představitelé maďarské vlády a opozice a velvyslanci Izraele a USA.

Pochod začal jako každý rok v blízkosti parlamentu a pokračoval po tamním dunajském nábřeží. To se jmenuje podle Carla Lutze, švýcarského diplomata v Maďarsku, který zde za druhé světové války zachránil desetitisíce Židů. Pochod se snažila narušit skupinka neonacistů, policie jim v tom ale zabránila.

Budapešť bude počátkem května hostit sjezd Světového židovského kongresu. Obvykle se tato akce koná v Jeruzalémě, organizátoři ale chtěli vyjádřit solidaritu s místními Židy, kteří jsou v poslední době vystaveni sílícím verbálním útokům, uvedlo Sdružení maďarských židovských organizací. Kongresu se má zúčastnit kolem 500 delegátů.

VIDEO

Přečteno: 415x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Budapešť, oběťHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo