romea - logo
26. září 2021 (neděle)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podle šéfa Světové hinduistické společnosti je segregace romských dětí ve školství nepřijatelná

USA, 17.12.2012 10:44, (ROMEA)
Rajan Zed
Rajan Zed

Segregace romských dětí na školách v České republice je pro Evropu 21. století naprosto nepřijatelná. Tvrdí to šéf Světové hinduistické společnosti se sídlem v USA Rajan Zed. Vyzývá, aby ČR okamžitě s vyčleňováním romských žáků přestala, neboť pdole něj jde o do očí bijící rasismus. Zed podle portálu salem-news.com vyzval v této věci k neodkladnému zásahu Evropskou unii. V době, kdy si ČR připomíná pětileté výročí rozsudku D.H, kdy Evropský soud pro lidská práva uznal, že se ČR segregace vůči romským dětem dopouští, patří Zedova výzva k další aktivitě snažící se na problém přílišného zařazování romských dětí do základních škol praktických. Na vysoké procento dětí s tímto původem, které se ocitají navzdory svému IQ v takových školách s vyučovacím režimem dřívějších zvláštních škol určených dětem s mentálním postižením, upozorňovalo také letošní šetření Kanceláře veřejného ochránce práv.

Unijní představitelé by se podle Zeda měli probudit. V prohlášení položil otázku, zda mezinárodní projekt s názvem Desetiletí romské integrace 2005-2015, jemuž Česko na přelomu let 2010 a 2011 předsedalo, nevede spíše k vyloučení.

Zároveň ale ocenil komisaře Rady Evropy pro lidská práva Nilse Muižniekse za to, že se při nedávné návštěvě země vyslovil pro zlepšení romského vzdělávání a že segregaci Romů označil za přetrvávají závažný problém Česka. Oddělování romských žáků od zbytku populace podle Zeda poškozuje jejich budoucí úspěch, což vede k chudobě této menšiny.

Problematikou špatného přístupu k Romům se mají zabývat náboženské obce, které v Česku působí, především pak většinová katolická církev, míní Zed. Připomněl také, že čeští Romové čelí násilným útokům, stereotypům, rasismu, předsudkům, strachu, bití, systémové nezaměstnanosti, všeobecné diskriminaci, špatné kvalitě bydlení a že mají omezený přístup ke službám, jako jsou například restaurace, obchody a diskotéky. Města a úřady je podle něj nedokážou podporovat a stát nemá zájem nebo není schopen jim zajistit ochranu. Doufá proto, že země s takovým bohatým kulturním dědictvím přestane být k Romům netečná a přistoupí k jejich záchraně.

Zed, který upozorňoval na problematickou situaci Romů i v dalších evropských zemích, už v březnu kritizoval Česko kvůli životním podmínkám Romů a jejich bezpečnosti. Před rokem například požadoval okamžité stažení čítanky pro druhé třídy základních školu, protože obsahovala protiromské texty. O stažení učebnice i dalších kontroverzních pomůcek usilovala také zmocněnkyně české vlády pro lidská práva Monika Šimůnková.

Světová hinduistická společnost, která vznikla ve Spojených státech, si podle svých internetových stránek klade za cíl šířit porozumění hinduismu a také prohlubování dialogu mezi náboženstvími. Zabývá se i lidskými právy a právy menšin, včetně práv Romů.

Přečteno: 1059x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, segregaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo