romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podle Kurze je potřeba rozšířit kompetence pro boj s terorismem

6.11.2020 19:02
Sebastian Kurz (FOTO: Wikimedia Commons, Raul Mee (EU2017EE))
Sebastian Kurz (FOTO: Wikimedia Commons, Raul Mee (EU2017EE))

Rakouské bezpečnostní složky by měly mít širší pravomoci v boji s islamistickými extremisty, aby mohly na nebezpečné radikály důkladněji dohlížet. Během mimořádného zasedání parlamentu to ve čtvrtek v souvislosti s pondělním teroristickým útokem ve Vídni řekl kancléř Sebastian Kurz. Opozice vládu tvrdě kritizovala, podle ní úřady jednoznačně selhaly a podcenily riziko, které pachatel představoval.

"Rakouské úřady od justice přes policii až po kontrarozvědku nemají vždy zákonné prostředky na to, aby dozíraly na islamistické extremisty a další pachatele a v případě nutnosti je izolovaly," řekl Kurz. Podle něj by se ale nemělo stát, že v zemi může nerušeně žít člověk, který sympatizuje s teroristickým hnutím. Kurz také vyzval k reformám uvnitř Spolkového úřadu na ochranu ústavy a pro boj s terorismem (BVT), což je rakouská civilní zpravodajská služba.

"Spolkový úřad na ochranu ústavy a pro boj s terorismem v posledních letech z nejrůznějších důvodů utrpěl četné škody. Ty je teď třeba napravit," řekl bez podrobností Kurz. Vicekancléř Werner Kogler slíbil, že okolnosti útoku a možná pochybení úřadů vyšetří nezávislá komise.

BVT dostala od slovenské tajné služby informace, že se pozdější pachatel útoku, který byl v Rakousku dříve odsouzen za teroristické spolčení, pokoušel na Slovensku koupit munici. Rakouské úřady na upozornění ale nezareagovaly, a neměly tedy tušení o plánech dvacetiletého rodilého Vídeňana Kujtima Fejzulaie, který v metropoli tento týden zabil čtyři lidi a přes 20 jich zranil a kterého poté policisté zastřelili.

Lepší koordinaci a sdílení informací dnes v parlamentu slíbili ministr vnitra Karl Nehammer a ministryně spravedlnosti Alma Zadicová. Podle nich by měli lidé odsouzení za trestné činy související s terorismem po propuštění být mnohem důkladněji monitorováni.

Nehammerův předchůdce ve funkci ministra vnitra Herbert Kickl z pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) vládě vyčetl, že se snaží své pochybení prezentovat jako "chybu komunikace". "To čemu říkáte komunikační pochybení bylo rozsudkem smrti pro čtyři lidi," řekl a vyzval Nehammera k odstoupení.

"Máme tu čtyři mrtvé, i když úřady měly jasné signály, že od teroristy hrozí nebezpečí," odsoudila vládu šéfka opozičních sociálních demokratů (SPÖ) Pamela Rendiová-Wagnerová.

Pachatel pondělního úroku byl odsouzen v dubnu 2019 kvůli teroristickému spolčení poté, co se pokusil odcestovat do Sýrie, aby se tam připojil k takzvanému Islámskému státu (IS). Už na začátku prosince byl ovšem podmíněně propuštěn a povinně se účastnil deradikalizačního programu. Andreas Zembaty z organizace Neustart, která program zajišťovala, agentuře APA řekl, že Fejzulai se po celou dobu musel pravidelně setkávat s kurátory, i když měl bydlení i práci. Za "neškodného a napraveného" ho prý organizace nikdy nepovažovala.

Přečteno: 359x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Rakousko, Extremismus, Xenofobie, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo