romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenské volby vyhrálo opoziční OLaNO, nepotvrdil se výrazný nárůst hlasů pro fašisty Mariána Kotleby

29.2.2020 23:21, (AKTUALIZOVÁNO 1. 3. 2020, 7:12)
Igor Matovič, předseda OLaNO
Igor Matovič, předseda OLaNO

Parlamentní volby na Slovensku přesvědčivě vyhrálo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, které v sobotním hlasování získalo skoro čtvrtinu hlasů. Vyplývá to z výsledků sobotního hlasování, jak je zveřejnil statistický úřad. Premiér a volební lídr vládní strany Směr-SD Peter Pellegrini již popřál hnutí OLaNO k vítězství a připustil odchod své strany do opozice. Oproti dřívějším sondážím v odhadech oslabila fašistická strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).

OLaNO s přízní 25,02 procenta voličů odsunulo na druhou příčku dosavadní nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která dlouhodobě dominovala slovenské politice. V sobotu ale získala jen 18,30 procenta hlasů, což je nejslabší výsledek čtyřnásobného vítěze slovenských voleb.

Na třetí příčce opoziční strana Jsme rodina s přízní 8,26 procenta voličů předstihla fašistickou stranu Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) s podporou 7,98 procenta voličů; to prakticky odpovídá překvapivému výsledku LSNS z roku 2016, ale výrazně zaostává za předvolebními průzkumy, které fašistům přisuzovaly až 13 procent a hovořilo se o nich jako o možných vítězech voleb.

Do sněmovny se dostala také opoziční strana Svoboda a solidarita (6,20 procenta voličů), jakož i nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky (5,76 procenta).

Překvapivě - oproti průzkumům i povolebním odhadům - těsně pod volebním prahem zůstává koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, která loni na Slovensku vyhrála volby do Evropského parlamentu. Z Progresivního Slovenska rovněž vzešla nynější prezidentka Zuzana Čaputová. Práh je u koalic sedmiprocentní, PS/Spolu má 6,94 procenta.

Do parlamentu se nedostalo Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) s podporou 4,64 procenta voličů.

Již odhady ukázaly, že poprvé od pádu komunismu v roce 1989 nebude mít zastoupení valstní stranou ve slovenské sněmovně početná maďarská menšina. To potvrzují i dílčí výsledky. Odstoupení již ohlásil jeden z předáků maďarské menšiny Béla Bugár, jehož strana Most-Híd dosud patřila ke koaličním partnerům Směru-SD. Rezignaci avizoval i předseda KDH Alojz Hlina

Nejvíce preferenčních hlasů získal Igor Matovič (skoro 480.000), kterého následuje premiér Peter Pellegrini, a to s výrazným náskokem na předsedu Směru-SD Roberta Fica na třetí příčce.

Premiér a volební lídr Směr-SD Peter Pellegrini dnes před novináři poblahopřál Igoru Matovičovi a jeho hnutí OLaNO k vítězství. "Vítěz je jasný," prohlásil po sečtení hlasů z více než poloviny volebních místností.

Pellegrini připustil, že Směr-SD, který dlouhá léta dominoval slovenské politice, nejspíše po těchto volbách odejde do opozice.

Celé vedení Směru-SD, včetně předsedy Roberta Fica, se podle Pellegriniho vyjádří na tiskové konferenci, která by měla být svolána na dnešní odpoledne.

Přečteno: 2133x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Slovensko, Extremismus, Marian KotlebaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo