romea - logo
21. října 2020 (středa)
svátek má Brigita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenské volby vyhrálo opoziční OLaNO, nepotvrdil se výrazný nárůst hlasů pro fašisty Mariána Kotleby

29.2.2020 23:21, (AKTUALIZOVÁNO 1. 3. 2020, 7:12)
Igor Matovič, předseda slovenské vlády, předseda OLaNO
Igor Matovič, předseda slovenské vlády, předseda OLaNO

Parlamentní volby na Slovensku přesvědčivě vyhrálo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, které v sobotním hlasování získalo skoro čtvrtinu hlasů. Vyplývá to z výsledků sobotního hlasování, jak je zveřejnil statistický úřad. Premiér a volební lídr vládní strany Směr-SD Peter Pellegrini již popřál hnutí OLaNO k vítězství a připustil odchod své strany do opozice. Oproti dřívějším sondážím v odhadech oslabila fašistická strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).

OLaNO s přízní 25,02 procenta voličů odsunulo na druhou příčku dosavadní nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která dlouhodobě dominovala slovenské politice. V sobotu ale získala jen 18,30 procenta hlasů, což je nejslabší výsledek čtyřnásobného vítěze slovenských voleb.

Na třetí příčce opoziční strana Jsme rodina s přízní 8,26 procenta voličů předstihla fašistickou stranu Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) s podporou 7,98 procenta voličů; to prakticky odpovídá překvapivému výsledku LSNS z roku 2016, ale výrazně zaostává za předvolebními průzkumy, které fašistům přisuzovaly až 13 procent a hovořilo se o nich jako o možných vítězech voleb.

Do sněmovny se dostala také opoziční strana Svoboda a solidarita (6,20 procenta voličů), jakož i nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky (5,76 procenta).

Překvapivě - oproti průzkumům i povolebním odhadům - těsně pod volebním prahem zůstává koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, která loni na Slovensku vyhrála volby do Evropského parlamentu. Z Progresivního Slovenska rovněž vzešla nynější prezidentka Zuzana Čaputová. Práh je u koalic sedmiprocentní, PS/Spolu má 6,94 procenta.

Do parlamentu se nedostalo Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) s podporou 4,64 procenta voličů.

Již odhady ukázaly, že poprvé od pádu komunismu v roce 1989 nebude mít zastoupení valstní stranou ve slovenské sněmovně početná maďarská menšina. To potvrzují i dílčí výsledky. Odstoupení již ohlásil jeden z předáků maďarské menšiny Béla Bugár, jehož strana Most-Híd dosud patřila ke koaličním partnerům Směru-SD. Rezignaci avizoval i předseda KDH Alojz Hlina

Nejvíce preferenčních hlasů získal Igor Matovič (skoro 480.000), kterého následuje premiér Peter Pellegrini, a to s výrazným náskokem na předsedu Směru-SD Roberta Fica na třetí příčce.

Premiér a volební lídr Směr-SD Peter Pellegrini dnes před novináři poblahopřál Igoru Matovičovi a jeho hnutí OLaNO k vítězství. "Vítěz je jasný," prohlásil po sečtení hlasů z více než poloviny volebních místností.

Pellegrini připustil, že Směr-SD, který dlouhá léta dominoval slovenské politice, nejspíše po těchto volbách odejde do opozice.

Celé vedení Směru-SD, včetně předsedy Roberta Fica, se podle Pellegriniho vyjádří na tiskové konferenci, která by měla být svolána na dnešní odpoledne.

Přečteno: 2460x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Slovensko, Extremismus, Marian KotlebaHLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár shvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo