romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenské volby vyhrálo opoziční OLaNO, nepotvrdil se výrazný nárůst hlasů pro fašisty Mariána Kotleby

29.2.2020 23:21, (AKTUALIZOVÁNO 1. 3. 2020, 7:12)
Igor Matovič, předseda OLaNO
Igor Matovič, předseda OLaNO

Parlamentní volby na Slovensku přesvědčivě vyhrálo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, které v sobotním hlasování získalo skoro čtvrtinu hlasů. Vyplývá to z výsledků sobotního hlasování, jak je zveřejnil statistický úřad. Premiér a volební lídr vládní strany Směr-SD Peter Pellegrini již popřál hnutí OLaNO k vítězství a připustil odchod své strany do opozice. Oproti dřívějším sondážím v odhadech oslabila fašistická strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).

OLaNO s přízní 25,02 procenta voličů odsunulo na druhou příčku dosavadní nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která dlouhodobě dominovala slovenské politice. V sobotu ale získala jen 18,30 procenta hlasů, což je nejslabší výsledek čtyřnásobného vítěze slovenských voleb.

Na třetí příčce opoziční strana Jsme rodina s přízní 8,26 procenta voličů předstihla fašistickou stranu Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) s podporou 7,98 procenta voličů; to prakticky odpovídá překvapivému výsledku LSNS z roku 2016, ale výrazně zaostává za předvolebními průzkumy, které fašistům přisuzovaly až 13 procent a hovořilo se o nich jako o možných vítězech voleb.

Do sněmovny se dostala také opoziční strana Svoboda a solidarita (6,20 procenta voličů), jakož i nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky (5,76 procenta).

Překvapivě - oproti průzkumům i povolebním odhadům - těsně pod volebním prahem zůstává koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, která loni na Slovensku vyhrála volby do Evropského parlamentu. Z Progresivního Slovenska rovněž vzešla nynější prezidentka Zuzana Čaputová. Práh je u koalic sedmiprocentní, PS/Spolu má 6,94 procenta.

Do parlamentu se nedostalo Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) s podporou 4,64 procenta voličů.

Již odhady ukázaly, že poprvé od pádu komunismu v roce 1989 nebude mít zastoupení valstní stranou ve slovenské sněmovně početná maďarská menšina. To potvrzují i dílčí výsledky. Odstoupení již ohlásil jeden z předáků maďarské menšiny Béla Bugár, jehož strana Most-Híd dosud patřila ke koaličním partnerům Směru-SD. Rezignaci avizoval i předseda KDH Alojz Hlina

Nejvíce preferenčních hlasů získal Igor Matovič (skoro 480.000), kterého následuje premiér Peter Pellegrini, a to s výrazným náskokem na předsedu Směru-SD Roberta Fica na třetí příčce.

Premiér a volební lídr Směr-SD Peter Pellegrini dnes před novináři poblahopřál Igoru Matovičovi a jeho hnutí OLaNO k vítězství. "Vítěz je jasný," prohlásil po sečtení hlasů z více než poloviny volebních místností.

Pellegrini připustil, že Směr-SD, který dlouhá léta dominoval slovenské politice, nejspíše po těchto volbách odejde do opozice.

Celé vedení Směru-SD, včetně předsedy Roberta Fica, se podle Pellegriniho vyjádří na tiskové konferenci, která by měla být svolána na dnešní odpoledne.

Přečteno: 2369x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Slovensko, Extremismus, Marian KotlebaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo