romea - logo
26. září 2022 (pondělí)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pogromová nálada v německé Lužici: Neonacisté honili děti po městě a pak obléhali ubytovnu až do rána

16.9.2016 17:56
Jeden ze zraněných migrantů po útoku neonacistů v německém Budyšíně, 15. 9. 2016 (FOTO: ČTK)
Jeden ze zraněných migrantů po útoku neonacistů v německém Budyšíně, 15. 9. 2016 (FOTO: ČTK)

V těchto dnech zahajují němečtí neonacisté novou ofenzivu proti uprchlíkům. Situace se vyostřuje zejména ve východoněmeckém městu Budyšín, kde už v únoru dodnes neznámí pachatelé zapálili ubytovnu v centru města, do které se měli nastěhovat uprchlíci. Tehdy tomu s jásotem přehlíželi místní podnapilí obyvatelé, pár z nich se pokusilo zabránit hasičům vzniklý požár uhasit. Když krátce na to spolkový prezident Joachim Gauck navštívil město, někteří místní mu za jeho postoj k uprchlíkům sprostě vynadali. V roce 2014 volilo při volbách do saského parlamentu deset procent voličů neonacistickou stranu NPD a kolem 15 procent populistickou stranu AfD. Od té doby se opět množí útoky neonacistů na cizince a levicovou mládež, píše saský antifašistický server addn.me.

Na náměstí Kornmarkt (Obilný trh) se celé léto scházeli mladí uprchlíci, kteří do Německa dorazili bez doprovodu. Je to jedno z mála míst ve městě, kde mají přes své mobily volný přístup k internetu, což je pro jejich kontakt s rodinou v zahraničí naprosto klíčové. U kašny se baví mezi sebou i s místními. Místním neonacistům tak poskytují vhodnou příležitost se zase jednou zviditelnit. Na internetu prohlásili: „Budyšín nikdy nebylo, není a ani nebude barevné město.“

Už minulý pátek, tedy 9. září 2016, ohlásili neonacisté plánovanou demonstraci pod heslem „Remigrace místo imigrace!“. Sešlo se jich přibližně 200, z různých měst v Sasku a Sasku-Anhaltsku. Protidemonstraci zhruba 30 místních antifašistů, ke které se připojila skupina mladých uprchlíků, policie příliš nehlídala. Na místo dorazila s půlhodinovým zpožděním. Až když se začali bránit útokům neonacistů, policie je odvedla, aby neonacisté mohli v klidu pochodovat městem.

Nikdo nebyl zatčen – ani tentokrát

Situace eskalovala ve středu večer, kdy přibližně 80 neonacistů začalo napadat skupinu 20 mladých uprchlíků. Podle policie to však byli uprchlíci, kdo začal jako první házet předměty na neonacisty, kteří je pak honili po městě. To vše se odehrálo, ještě než dorazily první policejní síly. Ve čtvrtek obvinil velitel místní policie Uwe Kilz mladé uprchlíky z iniciování konfliktů. Podle jeho slov házeli láhvemi, kameny a dřevěnými latěmi, nezletilí cizinci se prali s čtyřnásobnou převahou dospělých. Policie podle něj nejprve za použití obušku a slzného plynu nahnala mladé kluky do jejich ubytovny, kde je zamkla, a pak se až do tří do rána věnovala neonacistům. Neonacisté se po malých skupinách pokoušeli k ubytovně dostat s cílem uprchlíky znovu napadnout.

Na Mostě míru, který se nachází po cestě z náměstí k ubytovně, někteří z nich házením kamenů zastavili a zablokovali ambulanci, která byla k ubytovně přivolána kvůli zraněnému 18letému migrantovi z Maroka. Teprve druhá sanitka pak odvezla zraněného do nemocnice. Kameny neonacisté házeli i na auta nezúčastněných občanů, kteří jeli náhodou kolem. Mladý Maročan byl další den z nemocnice propuštěn německému týdeníku Die Zeit vylíčil příčinu konfliktu: „neustále nám nadávají a my se jen bráníme.“ I lidé, kteří pak mluvili s uprchlíky, potvrdili veřejnoprávní televizní stanici MDR, že nejdřív oni byli napadeni. Policie dosud nikoho nezatkla. Údajně teprve vyhodnocuje videomateriál, v úvahu připadá obvinění z ublížení na zdraví a porušování zemské svobody.

Na vině jsou prý děti

Čtyři nezletilí uprchlíci, které policie podezírá z podněcování konfliktu, byli včera přestěhováni do ubytoven v dalších městech. Navíc pro budyšínskou ubytovnu, ve které bydlí nyní 20 mladých lidí, platí zákaz vycházení od sedmé večerní hodiny. Na ubytovně ani na Kornmarktu se navíc ode dneška nesmí konzumovat alkohol.

Podle místních antifašistů byla akce neonacistů předem ohlášená na internetu, pečlivě zorganizovaná a ze strany policie zase jednou trestuhodně přehlížená. Poslankyně strany Levice Cara Ley tweeovala včera: „Pachatelé se cítí bezpečně. Kdy se město konečně probudí? Přestaňte zlehčovat pravicové násilí“. Jürgen Kasek, předseda saských Zelených napsal na twitteru: „Dlouho jste nic neslyšeli z Saska ? Nedivte se: homofobie se stala normou. Může za to selhání státu.“ Vnitropolitický mluvčí frakce Zelených v zemském parlamentu Valentin Lippmann označil událost za „alarmující“, a dodal: "Musíme začít efektivně bojovat proti pravicovým strukturám, které se očividně upevňují.“ Zároveň vznesl požadavek, aby policie nepřetržitě hlídala ohrožené ubytovny uprchlíků.

Budyšínský starosta Alexander Ahrens (nestraník) odsoudil ve čtvrtek veřejně násilí jako takové, ale i pokusy vzít spravedlnost do vlastních rukou. „Monopol na násilí má v našem státu policie a tak to i zůstane.“ „Pravicové demonstrace proti ubytovnám uprchlíků se zde odehrávají už 3 roky. Od minulého pátku ale fašisté demonstrují každý večer,“ vysvětluje Silvio Lang, mluvčí pro antifašistickou politiku strany Levice v Sasku pro levicový deník „Neues Deutschland“ (Nové Německo). Situace se podle něj přiostřuje. A tvrdí i to, že „policie není schopná ji dostat pod kontrolou.“

„Národní osvobození“

Heiko Kosel, lužický srb a v Budyšíně žijící poslanec saského sněmu řekl, že „Budyšín se nesmí stát poutním místem saské a celorepublikové pravicové scény, se kterou je místní scéna úzce propojená.“ Sám má dojem, že cílem násilností je vytvořit „nacionálně osvobozený Kornmarkt“.

Jasper von Altenbockum, redaktor německého deníka FAZ, kritizoval hádky o tom, kdo konflikt začal, slovy „tady nejsme v dětském pokoji“. Ve svém včerejším komentáři pro server faz.net píše: „Jak se tedy dá zabránit tomu, aby se migranti stali nástrojem extremistů? V Budyšíně se pravidelné rušení nočního klidu – policie napočítala více než sedmdesát zásahů na Kornmarktu v posledních měsících – zvrtlo v bitky , Proč musela celá věc dojít tak daleko, než si spolu sedli policie, město, okres a politici, aby situaci zvládli?“

Také včera se znovu sešly tři stovky odpůrců migrace na náměstí, proti nim stanulo zhruba 30 antifašistů. Tentokrát došlo jen verbálním útokům, vyhrožování násilím a štvaní lidu. Lehce zraněn byl kameraman. Policie znovu tvrdila, že akci zvládla. Na dnešní a zítřejší večer jsou ohlášené další demonstrace. Saská policie požádala o posily z dalších spolkových zemí. Tento víkend na náměstí zřejmě už nebude místo pro mladé uprchlíky.

VIDEO

Demonstrace neonacistů v Budyšíně

Krátké video ze středeční demonstrace neonacistů a násilného honu uprchlíků po městě:
www.youtube.com/watch?v=JB-TCrVU7I4

Tisková konference se starostou Budyšínu a lokálními představitele policie
www.youtube.com/watch?v=rTogZUa249Y

Propagandistické video neonacistů z demonstrace ze dne 9. září 2016 v ulicích Budyšínu
www.youtube.com/watch?v=O7fTasMMeUQ

Přečteno: 12574x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Rasismus, Násilí, Násilí z nenávisti, Německo, Uprchlíci, pogromyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo