romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pogromy na Ukrajině, vystěhování, násilí. ERRC vydalo publikaci, která mapuje používání principu kolektivní viny proti Romům

19.3.2019 12:36
Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna 2018 podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)
Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna 2018 podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) dnes zveřejnilo publikaci, ve které mapuje případy, kdy došlo k použití kolektivní viny vůči Romům v deseti zemích Evropy. ERRC vydalo publikaci u příležitostí Romského týdne, který probíhá v Bruselu. V publikaci jsou uvedeny konkrétní příklady kolektivních trestů ze stranu státních orgánů nebo různých rasistických uskupení.

Publikace s názvem Kolektivní tresty proti Romům v Evropě ukazuje na kolektivní vnímání Romů, kdy rasisté nebo přímo státní úřady trestají za prohřešky jednotlivců celou romskou komunitu. ERRC takové jednání důrazně odsuzuje a uvádí, že se jedná o jeden z nejextrémnějších projevů protiromského rasismu (anticiganismu) v Evropě.

"Každá společnost, která umožňuje veřejným orgánům trestat etnickou skupinu kolektivně, protože několik lidí je podezřelých z něčeho, nebo proto, že komunita je chudá, je porušením základních principů kterékoli země, která se řídí právním řádem," uvedl výkonný ředitel ERRC Adam Weiss.

Publikace zmiňuje například neonacistické pogromy na Ukrajině, vymáhání dluhů jednotlivců za elektřinu v Srbsku od všech Romů v lokalitě, vystěhovávání Romů v Bulharsku a Francii a další konkrétní případy diskriminace nebo násilí v Řecku, Maďarsku, Itálii, Makedonii, Rumunsku a na Slovensku.

Podle ERRC se počet takových případů zvyšuje. "Dáváme tyto případy k soudům, jak národním, tak i k Evropskému soudu pro lidská práva. Chceme ukázat těm, kteří mají moc, že ​​je nepřijatelné takto jednat proti celým skupinám Romů beztrestně," dodalo v tiskové zprávě ERRC.

DOKUMENT

Přečteno: 667x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, Diskriminace, Anticiganismus, ERRCHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo