romea - logo
17. května 2022 (úterý)
svátek má Aneta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pokud Maďarsko do dvou měsíců nezmění zákon o financování nevládních organizací, čeká ho finanční postih

19.2.2021 10:58
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Evropská komise dala Maďarsku dva měsíce na změnu zákona o financování nevládních organizací, který podle loňského verdiktu Soudního dvora Evropské unie porušuje unijní předpisy. Pokud se vláda premiéra Viktora Orbána soudnímu rozhodnutí nepodrobí, čeká Maďarsko finanční postih. Informovaly o tom světové agentury.

Maďarsko v roce 2017 zpřísnilo dohled nad organizacemi financovanými ze zahraničí. Ty, jejichž roční příspěvek překročí 7,2 milionu forintů (546.000 Kč), se musejí povinně registrovat a také zveřejňovat podrobnosti o svých dárcích. Dotčené spolky musejí rovněž na webových stránkách výslovně uvádět, že jsou "organizacemi podporovanými ze zahraničí". Unijní soud však konstatoval, že jde o "diskriminační a neodůvodněné omezení", které je v rozporu se základními právy včetně ochrany osobních údajů či svobody sdružování.

"Evropský soudní dvůr byl jednoznačný - maďarskou vládou uvalená omezení na financování organizací občanské společnosti nejsou v souladu s právem EU," citovala místopředsedkyni EK Věru Jourovou agentura DPA. Nevládní organizace jsou podle eurokomisařky nepostradatelnou součástí demokracie.

"Musíme je podporovat, nikoliv je potlačovat," dodala. Komise má v EU na starosti dohled nad dodržováním evropského práva. Podle DPA je nově zahájené řízení s Budapeští znamením toho, že komise ztrácí se středoevropskou zemí trpělivost.

EK v uplynulých letech podala na Maďarsko několik žalob, kterým unijní soud vyhověl. Týkaly se zejména azylové a migrační politiky. Agentura AP uvedla, že Maďarsko naznačilo, že by mohlo kritizovaný zákon zrušit. Tiskový odbor vlády uvedl, že "maďarský kabinet provede všechna potřebná opatření, aby vykonal rozsudek Soudního dvora EU". O této věci prý jeho zástupci jednají s Evropskou komisí.

Mnoho maďarských nevládních organizací, na které se vládní restrikce vztahují, je odmítá respektovat, protože považují příslušný zákon za protiústavní. Jde podle nich o útok na občanskou společnost. Úřady za nedodržení předpisů doposud žádnou z nich nepotrestaly.

Šéfka evropské kanceláře Amnesty International Eve Geddieová řekla, že "ostudné otravování nevládních organizací v Maďarsku pokračuje už příliš dlouho". Dnešní varování ze strany Evropské komise považuje za důležitý krok k tomu, aby maďarské úřady učinily své odpovědnosti zadost.

"Vláda v Budapešti musí zákon okamžitě zrušit a ukončit svoji očerňující kampaň namířenou proti nevládním organizacím," uvedla Geddieová.

Přečteno: 650x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, EU, NNO, Evropská komise, Viktor OrbánHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo