romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie propustila Pákistánce, zadržen byl jako podezřelý. K útoku se přihlásil Islámský stát

20.12.2016 21:18

Německá policie dnes propustila Pákistánce, který byl zadržen jako podezřelý z útoku. Oznámil to podle agentury Reuters úřad spolkového prokurátora, který již během dne uvedl, že zadržený útočníkem zřejmě nebyl. Odpoledne se k pondělnímu útoku v Berlíně přihlásilo prostřednictvím své agentury Amak Radikální hnutí Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. IS se obvykle hlásí k odpovědnosti za všechny teroristické činy, které atentátníci na Západě provedou.

Pákistánec, který do Německa přišel letos jako uprchlík, při výslechu podíl na činu odmítal. Nejvyšší státní zástupce Peter Frank na odpolední tiskové konferenci připustil, že skutečný pachatel může být stále na útěku.

Frankův úřad večer oznámil, že se muže rozhodl propustit, neboť proti němu nemá dostatek důkazů. Muž byl zadržen krátce po atentátu na základě tipu svědka. Ten řekl, že viděl útočníka utéct od kamionu a že se ho snažil pronásledovat, jeho stopu ale ztratil, poznamenala agentura AP. Popis útočníka odpovídal na zadrženého Pákistánce.

Lhůta pro propuštění Pákistánce by vypršela o půlnoci z dneška na středu. Podle německých zákonů musí prokuratura formálně požádat o uvalení vazby nejpozději do konce dne, který následuje po zadržení.

Šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch dnes odpoledne řekl, že zadržený Pákistánec se již dříve dostal do policejní evidence. Povahu deliktu neupřesnil, uvedl jen, že to nebylo v souvislosti se zbraněmi a ani kvůli možným kontaktům na radikální islámské kruhy.

K útoku v Berlíně se přihlásil IS

"Vykonavatelem operace v Berlíně je voják Islámského státu, který jednal v reakci na výzvy k útokům na občany křižácké koalice," uvedlo hnutí v prohlášení zveřejněném agenturou Amak, kterou islamisté ke komunikaci se světem používají. Jméno útočníka ale IS nezveřejnil.

Nejméně 12 mrtvých a 48 zraněných si vyžádal v pondělí večer útok kamionem na vánoční trh v centru Berlína. Německé úřady podle ministra vnitra Thomase de Maiziéra nemají žádné pochybnosti, že šlo o útok. Německé úřady zareagovaly zpřísněním bezpečnostních opatření.

"Už nemáme žádné pochyby, že hrozivé události včerejšího (pondělního) večera byly útokem," řekl de Maiziére novinářům na tiskové konferenci v Berlíně po jednání bezpečnostní rady. "Nákladní vůz byl záměrně nasměrován do lidí, kteří chtěli na vánočním trhu strávit klidný a příjemný večer," poznamenal. "Byl to brutální atentát," prohlásil.

Podobně jako předtím kancléřka Angela Merkelová, která vychází z toho, že šlo o teroristický útok, vyzval ministr vnitra spoluobčany, aby neměnili svůj životní styl. "Nenechme si náš život určovat strachem," nechal se slyšet. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že je správné, aby dnes berlínské vánoční trhy zůstaly zavřené. V ostatních městech by podle něj měly pokračovat.

Německý ministr vnitra dále potvrdil, že Polák, jehož tělo našla policie v kabině kamionu, který posloužil jako útočný prostředek, byl podle všeho zastřelen. Vyšetřovatelé ho proto považují za jednu z obětí, nikoli za útočníka.

Přečteno: 490x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, EU, Násilí, Násilí z nenávisti, Terorismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo