romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie propustila Pákistánce, zadržen byl jako podezřelý. K útoku se přihlásil Islámský stát

20.12.2016 21:18

Německá policie dnes propustila Pákistánce, který byl zadržen jako podezřelý z útoku. Oznámil to podle agentury Reuters úřad spolkového prokurátora, který již během dne uvedl, že zadržený útočníkem zřejmě nebyl. Odpoledne se k pondělnímu útoku v Berlíně přihlásilo prostřednictvím své agentury Amak Radikální hnutí Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. IS se obvykle hlásí k odpovědnosti za všechny teroristické činy, které atentátníci na Západě provedou.

Pákistánec, který do Německa přišel letos jako uprchlík, při výslechu podíl na činu odmítal. Nejvyšší státní zástupce Peter Frank na odpolední tiskové konferenci připustil, že skutečný pachatel může být stále na útěku.

Frankův úřad večer oznámil, že se muže rozhodl propustit, neboť proti němu nemá dostatek důkazů. Muž byl zadržen krátce po atentátu na základě tipu svědka. Ten řekl, že viděl útočníka utéct od kamionu a že se ho snažil pronásledovat, jeho stopu ale ztratil, poznamenala agentura AP. Popis útočníka odpovídal na zadrženého Pákistánce.

Lhůta pro propuštění Pákistánce by vypršela o půlnoci z dneška na středu. Podle německých zákonů musí prokuratura formálně požádat o uvalení vazby nejpozději do konce dne, který následuje po zadržení.

Šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch dnes odpoledne řekl, že zadržený Pákistánec se již dříve dostal do policejní evidence. Povahu deliktu neupřesnil, uvedl jen, že to nebylo v souvislosti se zbraněmi a ani kvůli možným kontaktům na radikální islámské kruhy.

K útoku v Berlíně se přihlásil IS

"Vykonavatelem operace v Berlíně je voják Islámského státu, který jednal v reakci na výzvy k útokům na občany křižácké koalice," uvedlo hnutí v prohlášení zveřejněném agenturou Amak, kterou islamisté ke komunikaci se světem používají. Jméno útočníka ale IS nezveřejnil.

Nejméně 12 mrtvých a 48 zraněných si vyžádal v pondělí večer útok kamionem na vánoční trh v centru Berlína. Německé úřady podle ministra vnitra Thomase de Maiziéra nemají žádné pochybnosti, že šlo o útok. Německé úřady zareagovaly zpřísněním bezpečnostních opatření.

"Už nemáme žádné pochyby, že hrozivé události včerejšího (pondělního) večera byly útokem," řekl de Maiziére novinářům na tiskové konferenci v Berlíně po jednání bezpečnostní rady. "Nákladní vůz byl záměrně nasměrován do lidí, kteří chtěli na vánočním trhu strávit klidný a příjemný večer," poznamenal. "Byl to brutální atentát," prohlásil.

Podobně jako předtím kancléřka Angela Merkelová, která vychází z toho, že šlo o teroristický útok, vyzval ministr vnitra spoluobčany, aby neměnili svůj životní styl. "Nenechme si náš život určovat strachem," nechal se slyšet. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že je správné, aby dnes berlínské vánoční trhy zůstaly zavřené. V ostatních městech by podle něj měly pokračovat.

Německý ministr vnitra dále potvrdil, že Polák, jehož tělo našla policie v kabině kamionu, který posloužil jako útočný prostředek, byl podle všeho zastřelen. Vyšetřovatelé ho proto považují za jednu z obětí, nikoli za útočníka.

Přečteno: 494x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, EU, Násilí, Násilí z nenávisti, Terorismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo