romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Policie tvrdě zasáhla proti Romům v Bardějově. Podle příbuzných byl zákrok kvůli roušce brutální a neadekvátní

13.4.2020 20:02
Desítky policistů zasahovaly 12. 4. 2020 proti Romům v Bardějově.  (koláž: Romea.cz)
Desítky policistů zasahovaly 12. 4. 2020 proti Romům v Bardějově. (koláž: Romea.cz)

K zásahu desítek policistů došlo v neděli na ulici Poštárka v Bardějově, kde žijí Romové. Stalo se tak podle policie poté, co hlídku , která byla vyslána do lokality pro narušení veřejného pořádku, napadlo zhruba 50 místních obyvatel. Obyvatelé ulice naopak mluví o neadekvátním a brutálním zásahu proti Romovi, který neměl nasazenou roušku.

Podle policejní verze měli Romové zranit policisty a poškodit policejní vozy. "Oba členové hlídky byli zraněni, poškozené byly i dvě služební motorová vozidla. Po tomto incidentu bylo na místo přivolané dalších 30 policistů. Zadržené byly tři osoby," uvedla prešovská krajská policejní mluvčí Jana Ligdayová.

Jeden zadržený muž je podezřelý ze spáchání trestného činu útoku na veřejného činitele. Vyšetřovatel vůči němu z uvedeného trestného činu i vznesl obvinění. Další dva zadržení jsou podezřelí ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku. "Policie celou situaci řádně vyšetřuje a prověřuje všechny okolnosti tohoto případu," konstatovala mluvčí.

Příbuzní: Brutální zákrok kvůli roušce

Příbuzní muže však tvrdí, že policisté ho brutálně zbili jen proto, že neměl nasazenou roušku. "Policajti na něj zakřičeli, on něco zakřičel na ně, pak ho chytili, začali ho bít obušky, kopali a pak ho dali do auta," popisuje celý incident jedna z příbuzných ve videu zveřejněném na sociální síti Facebook. Příbuzná zároveň uvedla, že muž před tím pil. "Pak tam přišel tchán s kamarádem a chtěl se zeptat, kde je jeho syn. Chytili ho také a zbili, rozbili mu hlavu," dodala příbuzná, která zároveň přiznala, že muž byl opilý.

Předseda občanského sdružení Unie Romů na Slovensku František Tanko označil ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz policejní zásah za nepřiměřený. "Podle informací od obyvatel brutalita zásahu byla neadekvátní a otázkou je, zda i opodstatněná," uvedl s výzvou kompetentním pro rychlé a zákonné vyšetření této věci.

"Dlouhodobě jsme svědky, že zákon se uplatňuje vůči Romům neadekvátní silou a donucováním. Porušují se principy práva a rovnosti před zákonem a to v demokratické společnosti 21. století je neakceptovatelné. Třeba tento zásah řádně a objektivně vyšetřit a viníky ať už ze strany Romů nebo policistů zákonně postihnout pokud porušili zákon," uvedl Tanko.

VIDEO

Přečteno: 8468x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Policie, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo