romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Policie tvrdě zasáhla proti Romům v Bardějově. Podle příbuzných byl zákrok kvůli roušce brutální a neadekvátní

13.4.2020 20:02
Desítky policistů zasahovaly 12. 4. 2020 proti Romům v Bardějově.  (koláž: Romea.cz)
Desítky policistů zasahovaly 12. 4. 2020 proti Romům v Bardějově. (koláž: Romea.cz)

K zásahu desítek policistů došlo v neděli na ulici Poštárka v Bardějově, kde žijí Romové. Stalo se tak podle policie poté, co hlídku , která byla vyslána do lokality pro narušení veřejného pořádku, napadlo zhruba 50 místních obyvatel. Obyvatelé ulice naopak mluví o neadekvátním a brutálním zásahu proti Romovi, který neměl nasazenou roušku.

Podle policejní verze měli Romové zranit policisty a poškodit policejní vozy. "Oba členové hlídky byli zraněni, poškozené byly i dvě služební motorová vozidla. Po tomto incidentu bylo na místo přivolané dalších 30 policistů. Zadržené byly tři osoby," uvedla prešovská krajská policejní mluvčí Jana Ligdayová.

Jeden zadržený muž je podezřelý ze spáchání trestného činu útoku na veřejného činitele. Vyšetřovatel vůči němu z uvedeného trestného činu i vznesl obvinění. Další dva zadržení jsou podezřelí ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku. "Policie celou situaci řádně vyšetřuje a prověřuje všechny okolnosti tohoto případu," konstatovala mluvčí.

Příbuzní: Brutální zákrok kvůli roušce

Příbuzní muže však tvrdí, že policisté ho brutálně zbili jen proto, že neměl nasazenou roušku. "Policajti na něj zakřičeli, on něco zakřičel na ně, pak ho chytili, začali ho bít obušky, kopali a pak ho dali do auta," popisuje celý incident jedna z příbuzných ve videu zveřejněném na sociální síti Facebook. Příbuzná zároveň uvedla, že muž před tím pil. "Pak tam přišel tchán s kamarádem a chtěl se zeptat, kde je jeho syn. Chytili ho také a zbili, rozbili mu hlavu," dodala příbuzná, která zároveň přiznala, že muž byl opilý.

Předseda občanského sdružení Unie Romů na Slovensku František Tanko označil ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz policejní zásah za nepřiměřený. "Podle informací od obyvatel brutalita zásahu byla neadekvátní a otázkou je, zda i opodstatněná," uvedl s výzvou kompetentním pro rychlé a zákonné vyšetření této věci.

"Dlouhodobě jsme svědky, že zákon se uplatňuje vůči Romům neadekvátní silou a donucováním. Porušují se principy práva a rovnosti před zákonem a to v demokratické společnosti 21. století je neakceptovatelné. Třeba tento zásah řádně a objektivně vyšetřit a viníky ať už ze strany Romů nebo policistů zákonně postihnout pokud porušili zákon," uvedl Tanko.

VIDEO

Přečteno: 9349x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Policie, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo