romea - logo
18. září 2021 (sobota)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie v Aténách dopadla dvojku neonacistické strany Zlatý úsvit, na útěku byla od října

2.7.2021 12:03
Demonstrace příznivců Zlatého úsvitu (Ilustrační FOTO: Ggia, Wikimedia Commons)
Demonstrace příznivců Zlatého úsvitu (Ilustrační FOTO: Ggia, Wikimedia Commons)

Řecká policie dopadla druhého nejvyššího činitele neonacistické strany Zlatý úsvit. Zatčený Christos Pappas byl na útěku od loňského října, antiteroristická jednotka ho podle řeckých médií zadržela v aténské čtvrti Zografu. Ukrýval se zde v bytě vedeném pod jiným jménem, napsala agentura AP.

Devětapadesátiletý Pappas patří mezi zhruba 40 členů Zlatého úsvitu, kteří byli loni v Aténách odsouzeni v procesu kolem ubodání rappera a levicového aktivisty Pavlose Fyssase přívržencem Zlatého úsvitu v roce 2013. Soud tehdy zákonodárce a vysoce postavené členy strany usvědčil z řízení zločinecké organizace nebo členství v ní. Druhý muž ve straně Pappas si tehdy vysloužil 13letý trest.

Ve vězení po procesu skončil šéf Zlatého úsvitu Nikos Michaloliakos a většina dalších odsouzených. Pappas byl ale naposledy viděn několik dní před verdiktem, kdy podle pravidel přišel na kontrolu na policejní stanici. Od té doby ho bezpečnostní složky nemohly najít. Policie následně podnikla razii na jeho dům i domy příbuzných žijících západně od metropole a na severozápadě Řecka.

Úřady na Pappase rovněž z obav, že utekl do zahraničí, vydaly evropský zatykač a zpravily mezinárodní policejní organizaci Interpol.

Zlatý úsvit založil Michaloliakos v 80. letech jako neonacistické hnutí, které se posléze stalo politickou stranou. Široké řady příznivců získalo za ekonomické krize mimo jiné svou protiimigrační politikou. V letech 2012 až 2019 byla tato strana zastoupena i v řeckém parlamentu, kde v roce 2012 nakrátko obsadila 21 ze 300 křesel zákonodárného sboru.

V souvislosti s případem Belgie letos v květnu vydala do Řecka europoslance a bývalého člena Zlatého úsvitu Joannise Lagose. Zatčen byl na základě mezinárodního zatykače na konci dubna v Bruselu poté, co mu Evropský parlament drtivou většinou hlasů zrušil imunitu před stíháním. Podobně jako Pappas na něj v domovině čekal 13letý trest vězení.

Přečteno: 747x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Zlatý úsvit, Neonacismus, Extremismus, Rasismus, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo