romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policisté identifikovali prvního atentátníka z Paříže. Přišel další útočník do Evropy jako "uprchlík"?

15.11.2015 8:28
Jean Jullien: Peace for Paris (FOTO: repro Twitter.com)
Jean Jullien: Peace for Paris (FOTO: repro Twitter.com)

Francouzští vyšetřovatelé identifikovali prvního z atentátníků, kteří v pátek v Paříži při koordinovaném vražedném útoku zabili 129 lidí. Oznámil to pařížský prokurátor François Molins. Devětadvacetiletý Omar Ismail Mostefai byl identifikován podle prstu, který byl nalezen v koncertním středisku Bataclan.

Mostefai, který žil na předměstí Paříže, byl jedním z mužů, kteří spáchali sebevražedný atentát namířený proti návštěvníkům rockového koncertu v centru Bataclan. Policejní zdroj řekl agentuře AFP, že prvořadým úkolem policie je nyní identifikovat i ostatní atentátníky. Policisté pak budou zjišťovat, zda útočníci měli komplice.

Francouzská policie v noci na dnešek zadržela otce a bratra jednoho z teroristů, kteří v pátek útočili v Paříži. Oznámila to mluvčí úřadu pařížského prokurátora. Policisté prohledávají objekt, kde byly osoby zadrženy, uvedla mluvčí, aniž novinářům sdělila další podrobnosti.

Belgická vláda oznámila, že pro akce s vysokou návštěvnosti zvyšuje stupeň pohotovosti z nynějšího druhého na nejvyšší třetí. Maximální policejní pohotovost se podle kabinetu týká zejména sportovních podniků a zábavních akcí. Opatření přijala na svém nočním zasedání belgická Bezpečnostní rada, když se ukázalo, že stopa po organizátorech páteční teroristické akce v Paříži může vést do Belgie.

Mezi oběťmi páteční teroristické akce jsou podle neoficiálních zpráv občané dvanácti států. Zahynul jeden Američan, dvě Tunisanky, jeden Švéd, dva Mexičané, jedna Španělska, dva Rumuni, dva Portugalci, jeden Marokánec, dva občané Chile, jeden Brit, tři Belgičané a jeden Alžířan.

Byl další atentátník „uprchlík“?

U těla jednoho z atentátníků se našel syrský pas. Podle řeckých úřadů se muž na začátku října zaregistroval jako uprchlík při vstupu do země. Informaci ale zpochybnil příslušník tajných služeb, který pro CBS News uvedl, že může jít o padělek. Identifikační číslo dokladu prý nesouhlasí s tím, jaká čísla mají syrské doklady. V pořádku prý není ani uvedené jméno, které neodpovídá muži zobrazenému na fotografii. Informuje o tom server iDNES.cz.

Přečteno: 482x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Terorismus, Islámský státHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo