romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Starosta Vrbnice a její obyvatelé tvrdí, že je policisté brutálně zmlátili. Policie to však odmítá

Slovensko, 3.4.2015 21:20
Policie údajně zmlátila 2. dubna 2015 několik Romů v obci Vrbnica v Michalovském okrese na Slovensku (FOTO: TV ROMED, koláž Romea.cz)
Policie údajně zmlátila 2. dubna 2015 několik Romů v obci Vrbnica v Michalovském okrese na Slovensku (FOTO: TV ROMED, koláž Romea.cz)

Přibližně dvě stě až tři sta Romů se shromáždilo dnes u obecního úřadu v obci Vrbnica v Michalovském okrese na protest proti zásahu policie během čtvrteční pátrací akce s názvem 100. Jak na tiskové konferenci informoval starosta obce Jaroslav Tokár, při brutálním zásahu policie bylo zraněno několik lidí.  Policie to však odmítá. Starosta vyzval ministra vnitra, aby se celým zásahem začal zabývat. Informují o tom slovenská média.

Starosta: Mnoho nechybělo a dostal bych i já

"Volala mi manželka, že policisté bijou místní Romy. Byl jsem v úřadě, takže jsem hned běžel domů. Jeden policista se psem vstoupil i na můj dvůr. Když jsem mu oznámil, že jsem starosta obce, mladý policista mu řekl, že ho to nezajímá," popsal starosta situaci v obci a dodal, že viděl policisty, jak postavili několik obyvatel osady ke zdi a kopali je do nohou. Podle starosty policisté v obci zbili až 19 Romů, asi 10 lidí bylo zraněno. "Měli hlavně modřiny. Mnoho nechybělo a dostal bych i já, a to jsem starosta," dodal Tokár.

Tokár uvedl, že Romové z obce neměli nikdy s policií větší problémy, a proto nechápe, proč policie takto postupovala. "Mezi zraněnými byli i Romové, kteří jsou zaměstnanci obce v rámci aktivačních prací. Stalo se to v pracovní době. Další postup zvážíme po konzultaci s právníkem," dodal Tokár.

Tiskové konference se zúčastnil i předseda Strany Romské unie na Slovensku (SRUS) František Tanko, který uvedl, že policie neměla v případě Vrbnice žádný důvod k tak brutálnímu zásahu. V této souvislosti se chce setkat s ministrem vnitra.

"Dohodli jsme se, že 9. dubna yorganizujeme mezi třináctou a čtrnáctou hodinou veřejný protest před okresním ředitelstvím policie v Michalovcích," řekl Tanko. Romové zvou na protest zmocněnce Polláka, ministra vnitra i ombudsmana.

Zmlácení Romové: Mlátili nás, dávali nám pistoli k hlavě, děti jsme schovávali pod postele

Zmlácení Romové poskytli emotivní rozhovory televizi ROMED. "Mlátili nás do hlavy, můj otec zůstal v nemocnici, kopli ho do rozkroku," popsal pro ROMED policejní akci jeden z obyvatel obce. "Mám zlomenou ruku, chtěli se pustit i do mého děcka," řekl další napadený. "Vykopli nám všem dveře. Ptal jsem se co tu dělají, ale on ke mě přišel a dal mi facku. Na mojí ženu zařval, buď ticho, ty kurvo!" dodal další napadený. "Dávali nám pistoli  k hlavě, já jsem musela svoje děti schovat pod postele," popsala chvíle hrůzy další žena.

"Vzali nás na pole a tam nám řekli, že všechny cikány vytřílejí," dodal další zbitý.

Obyvatelé prý volali sanitky, ale ty nepřijely. "Volal jsem snad osmkrát, že nás zbili policisté a potřebujeme pomoc. Moje žena je nemocná. Řekli mi, že jí mám naložit do auta a přivést," dodává další obyvatel obce Vrbnica.

Policie: K žádnému zranění nedošlo, akce byla úspěšná

Oficiální vysvětlení policie je, že provedli ve čtvrtek pátrací akci s názvem 100. Proběhla ve všech okresech Košického kraje. "Akce byla prováděna záměrně v takovém období, protože víme, že se lidé v předsváteční době stahují domů. Jsou to zejména ti, kteří dlouhodobě pobývají v zahraničí a může být po nich vyhlášeno pátrání. Během této Celokrajské akce bylo propátráno celkem 46 problematických lokalit, kde byly informace o tom, že tam mohou pobývat osoby, které jsou v pátrání. Během akce bylo celkem vypátrání sedm osob a pět osob bylo předvedeno na základní útvar policejního sboru," informoval krajský policejní ředitel v Košicích Juraj Leško.

Jak dále uvedl, policisté po této akci předali pět osob do výkonu trestu. Během akce použila policie donucovací prostředky pouze ve dvou případech v obci Kapušianske Kľačany. Osoby se tam podle krajského ředitele neprokázaly a chtěly utéct, proto policisté použili donucovací prostředky.

K zranění osob podle ředitele nedošlo, žádná zranění mu alespoň hlášeny nebyly, nikdo se ani na postup policistů oficiálně nestěžoval a nebylo podáno trestní oznámení na postup policie. Píše server Pravda.sk.

Osobu, kterou policisté hledali v obci Vrbnica, nakonec prý chytili na jiném místě. Leško považuje celou akci za úspěšnou. Vyloučil jakýkoliv brutální zásah policistů a ohradil se proti tvrzení Romů.

Zmocněnec Peter Pollák: Zásah se musí prověřit, policisté by měli používat kamery

Zmocněnec vlády SR pro romské komunity Peter Pollák žádá, aby policejní zásah, který se uskutečnil v obci Vrbnica prověřila Sekce kontroly a inspekční služby MV SR a generální prokuratura, a to zejména z pohledu jeho zákonnosti, legitimity a přiměřenosti. Peter Pollák bude kromě vyšetření přiměřenosti policejního zásahu žádat i policejní zprávu o průběhu tohoto zásahu a bude iniciovat opětovné setkání s vedením Policejního sboru SR, jehož tématem bude přijetí opatření, aby nevznikaly pochybnosti o oprávněnosti nebo přiměřenosti použití donucovacích prostředků. Zmocněnec to oznámil na svých webových stránkách.

Zmocněnec vlády SR pro romské komunity bude iniciovat změnu legislativy, která by zavedla povinnost policistů používat při zásazích speciálních jednotek kamerový systém nebo vyhotovit zvukový nebo obrazový záznam.

"Pokud se bude používat videotechnika při policejních zásazích, nebudeme muset polemizovat o tom, zda zásah byl zákonný, zda došlo k porušení práv, špatnému zacházení, a která strana pochybila. Videozáznamy by byly ve prospěch nejen občanů, ale i policistů," uvedl Peter Pollák.

VIDEO

VÝBĚR PROBLEMATICKÝCH ZÁSAHŮ POLICIE PROTI ROMŮM NA SLOVENSKU

srpen 1999 - Jedenadvacetilý Rom zemřel po policejním výslechu na následky střelné rány do břicha. Podle oficiální verze muž při výslechu na policejní stanici v Popradu vytrhl vyšetřovateli pistoli a do břicha se střelil sám. Kauzu projednával Evropský soud pro lidská práva, kam se dostala po 11 letech díky snaze vdovy po zemřelém.(Více zde...)

6. července 2001 - Na policejní stanici ve středoslovenském městě Revúca několik policistů bilo 51letého Roma Karola Sendreie tak brutálně, že na následky zranění zemřel. Po půl roce bylo sedm obviněných policistů propuštěno. Později byli čtyři odsouzeni k trestům vězení od 8,5 roku do čtyř let. (Více zde...)

21. března 2009 - Košičtí policisté zadrželi šestici romských chlapců ve věku od deseti do 16 roků poté, co údajně okradli a zranili starší ženu. Na policejní stanici je pod hrozbou fyzických trestů a za neustálých nadávek nutili se vzájemně fackovat, líbat a vysvléknout donaha. Scény ponižování si nahrávali na mobilní telefon. Devět policistů bylo v souvislosti s tímto činem od policie propuštěno. Soud 27. 2. 2015 pak zprostil obžaloby všech deset současných nebo bývalých policistů, kteří čelili trestnímu stíhání. (Více zde...)

9. května 2010 - Po zásahu slovenské pohotovostní jednotky v Tornali během každoroční oslavy na počest obětí druhé světové války zemřel na udušení 46-letý Rom, proti kterému policisté údajně použili nepřiměřené množství slzotvorného plynu. Podle svědků ho měli policisté bít a kopat do něj. (Více zde...)

16. června 2012 - Bývalý městský policista v Hurbanovu na jihu Slovenska zastřelil nelegálně drženou zbraní 44letého muže, jeho syna i zetě. Druhý syn hlavy rodiny utrpěl průstřel plic a jeho manželka měla poraněnou nohu. Svým činem chtěl prý "vyřešit problém s nepřizpůsobivými obyvateli". (Více zde...)

19. června 2013 - Desítky policistů a těžkooděnců večer obsadily romskou osadu v Moldavě nad Bodvou. Policisté tam údajně pátrali po hledaných osobách. Obyvatelé osady však krátce po útoku tvrdili, že policisté do jejich domů vtrhli bezdůvodně, útočili na ženy i děti a používali prý paralyzéry a slzný plyn. (Více zde...)

2. dubna 2015 - Policisté během pátrací akce s názvem 100 údajně zmlátili asi 19 Romů v obci Vrbnica v Michalovském okrese. Deset obyvatel obce muselo vyhledat lékařskou pomoc.

Přečteno: 9523x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Slovensko, Košice, Policie, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo