romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policisté zmlátili romského chlapce, bili ho pěstmi do obličeje. Podle Evropského soud pro lidská práva případ slovenské orgány dostatečně nevyšetřily

30.1.2020 17:45
Ilustrační foto. (FOTO: Wikimedia Commons)
Ilustrační foto. (FOTO: Wikimedia Commons)

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (ESLP) rozhodl v případě policejního násilí vůči romskému chlapci, ke kterému mělo dojít v roce 2015 v jedné z obcí v okrese Spišská Nová Ves, že odpovědné státní orgány celý případ nedostatečně vyšetřily, čímž porušily své mezinárodní právní závazky v oblasti lidských práv. Poškozenému soud přiznal odškodnění 5000 Eur (cca 126 tisíc korun).

K incidentu došlo v roce 2015, kdy poškozeného šestnáctiletého romského chlapce cestou do školy zastavili příslušníci obecní policie. Jeden z nich ho bezdůvodně začal bít pěstí do obličeje a rozbil mu nos. Následně ho spolu s jeho kolegou naložili do auta a v úderech do obličeje vůči poškozenému pokračovali i při převozu autem na policejní stanici. Tam v násilném chování vůči poškozenému dále pokračovali. Bili ho pěstmi do obličeje, a nutili ho přiznat se ke spáchání přestupku, který tvrdil, že nespáchal. Následně ho z policejní stanice propustili a kvůli zraněním musel vyhledat lékařskou pomoc.

Matka poškozeného ještě v den incidentu podala trestní oznámení, ale policie zahájit trestní stíhání odmítla. Stíhání začalo až 3 měsíce po incidentu na základě podané stížnosti ze strany právní zástupkyně poškozeného. Stíhání vyšetřovatelé nakonec zastavili. Pochybení v průběhu vyšetřování však nenašel ani dohlížející prokurátor. Poškozený neuspěl ani s ústavní stížností u Ústavního soudu SR, který v postupu státních orgánů nenašel porušení jeho práv.

Po vyčerpání všech dostupných právních prostředků, v lednu 2017, podal poškozený stížnost na ESLP, v níž namítal porušení svých práv, která mu garantuje Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod.

Dne 28. 1. 2020 ESLP jeho stížnosti vyhověl. Rozhodl, že odpovědné státní orgány porušily jeho právo na ochranu před policejním násilím i jeho právo na účinné vyšetření tohoto násilí. Tím porušily jeho garantované právo na ochranu před nelidským nebo ponižujícím zacházením nebo trestáním podle článku 3 Úmluvy.

"Evropský soud potvrdil, že slovenské státní orgány nedokázaly ochránit poškozeného před policejním násilím a ani toto násilí účinně vyšetřit. Není to první takový případ, který byl proti Slovensku takto rozhodnut a u Evropského soudu leží další obdobné případy, včetně nevyšetřených násilných policejních razií v Moldavě nad Bodvou či Vrbnici," uvedla Vanda Durbáková, právní zástupkyně poškozeného s tím, že státní orgány musí konečně přijmout systémová opatření, která zajistí, aby byl každý případ účinně vyšetřen a zároveň přijmout opatření, aby k takovým případům jednoduše nedocházelo.

"Jsem rád, že mi soud dal za pravdu," řekl poškozený chlapec. "Chtěla bych vzkázat jiným Romům a všem lidem, kteří se setkali s policejním násilím, aby to tak nenechali a aby se bránili," dodala jeho matka.

ESLP v rozsudku zdůraznil, že každé použití síly ze strany příslušníků policie vůči osobám, které není nezbytně nutné, je na úkor lidské důstojnosti a porušením Úmluvy. Konstatoval přitom, že slovenská vláda neprokázala, že násilné jednání ze strany příslušníků obecní policie bylo vzhledem k okolnostem případu nezbytné. Státní orgány podle ESLP selhaly, když nezačaly případ vyšetřovat z vlastní iniciativy a důsledně nevyšetřily všechny jeho relevantní skutečnosti, včetně toho zda použití síly bylo v tomto případě nezbytné a přiměřené.

Evropský soud přiznal stěžovateli finanční odškodnění 5000 Eur a právo na náhradu nákladů řízení. Bezplatnou právní pomoc stěžovateli zprostředkovala nevládní organizace Poradna pro občanská a lidská práva.

Přečteno: 4569x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávy, tiskové prohlášení, Štrasburk, Policie, Násilí, Děti, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo