romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policisté zmlátili romského chlapce, bili ho pěstmi do obličeje. Podle Evropského soud pro lidská práva případ slovenské orgány dostatečně nevyšetřily

30.1.2020 17:45
Ilustrační foto. (FOTO: Wikimedia Commons)
Ilustrační foto. (FOTO: Wikimedia Commons)

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (ESLP) rozhodl v případě policejního násilí vůči romskému chlapci, ke kterému mělo dojít v roce 2015 v jedné z obcí v okrese Spišská Nová Ves, že odpovědné státní orgány celý případ nedostatečně vyšetřily, čímž porušily své mezinárodní právní závazky v oblasti lidských práv. Poškozenému soud přiznal odškodnění 5000 Eur (cca 126 tisíc korun).

K incidentu došlo v roce 2015, kdy poškozeného šestnáctiletého romského chlapce cestou do školy zastavili příslušníci obecní policie. Jeden z nich ho bezdůvodně začal bít pěstí do obličeje a rozbil mu nos. Následně ho spolu s jeho kolegou naložili do auta a v úderech do obličeje vůči poškozenému pokračovali i při převozu autem na policejní stanici. Tam v násilném chování vůči poškozenému dále pokračovali. Bili ho pěstmi do obličeje, a nutili ho přiznat se ke spáchání přestupku, který tvrdil, že nespáchal. Následně ho z policejní stanice propustili a kvůli zraněním musel vyhledat lékařskou pomoc.

Matka poškozeného ještě v den incidentu podala trestní oznámení, ale policie zahájit trestní stíhání odmítla. Stíhání začalo až 3 měsíce po incidentu na základě podané stížnosti ze strany právní zástupkyně poškozeného. Stíhání vyšetřovatelé nakonec zastavili. Pochybení v průběhu vyšetřování však nenašel ani dohlížející prokurátor. Poškozený neuspěl ani s ústavní stížností u Ústavního soudu SR, který v postupu státních orgánů nenašel porušení jeho práv.

Po vyčerpání všech dostupných právních prostředků, v lednu 2017, podal poškozený stížnost na ESLP, v níž namítal porušení svých práv, která mu garantuje Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod.

Dne 28. 1. 2020 ESLP jeho stížnosti vyhověl. Rozhodl, že odpovědné státní orgány porušily jeho právo na ochranu před policejním násilím i jeho právo na účinné vyšetření tohoto násilí. Tím porušily jeho garantované právo na ochranu před nelidským nebo ponižujícím zacházením nebo trestáním podle článku 3 Úmluvy.

"Evropský soud potvrdil, že slovenské státní orgány nedokázaly ochránit poškozeného před policejním násilím a ani toto násilí účinně vyšetřit. Není to první takový případ, který byl proti Slovensku takto rozhodnut a u Evropského soudu leží další obdobné případy, včetně nevyšetřených násilných policejních razií v Moldavě nad Bodvou či Vrbnici," uvedla Vanda Durbáková, právní zástupkyně poškozeného s tím, že státní orgány musí konečně přijmout systémová opatření, která zajistí, aby byl každý případ účinně vyšetřen a zároveň přijmout opatření, aby k takovým případům jednoduše nedocházelo.

"Jsem rád, že mi soud dal za pravdu," řekl poškozený chlapec. "Chtěla bych vzkázat jiným Romům a všem lidem, kteří se setkali s policejním násilím, aby to tak nenechali a aby se bránili," dodala jeho matka.

ESLP v rozsudku zdůraznil, že každé použití síly ze strany příslušníků policie vůči osobám, které není nezbytně nutné, je na úkor lidské důstojnosti a porušením Úmluvy. Konstatoval přitom, že slovenská vláda neprokázala, že násilné jednání ze strany příslušníků obecní policie bylo vzhledem k okolnostem případu nezbytné. Státní orgány podle ESLP selhaly, když nezačaly případ vyšetřovat z vlastní iniciativy a důsledně nevyšetřily všechny jeho relevantní skutečnosti, včetně toho zda použití síly bylo v tomto případě nezbytné a přiměřené.

Evropský soud přiznal stěžovateli finanční odškodnění 5000 Eur a právo na náhradu nákladů řízení. Bezplatnou právní pomoc stěžovateli zprostředkovala nevládní organizace Poradna pro občanská a lidská práva.

Přečteno: 3797x
 

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávy, tiskové prohlášení, Štrasburk, Policie, Násilí, Děti, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo