romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pollák a Bučková podali trestní oznámení v souvislosti se zbitím romských dětí v Krompachách

1.5.2020 19:22
Peter Pollák a Andrea Bučková (Koláž: Romea.cz)
Peter Pollák a Andrea Bučková (Koláž: Romea.cz)

Europoslanec Peter Pollák a zplnomocněnkyně vlády SR pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková podali trestní oznámení v souvislosti se zbitím romských dětí v romské osadě v Krompachoch. Oba to dnes oznámil na sociální síti Facebook společně s oznámením o ukončení karantény v Krompachách.

Andrea Bučková jednání policisty, který měl děti zbít obuškem, tvrdě zkritizovala. "Je to nepřípustný a neospravedlnitelný čin, proto jsem podala trestní oznámení na Úřad inspekční služby, které šlo na vědomí generálnímu prokurátorovi SR," uvedla Andrea Bučková.

Podobně se vyjádřil i europoslanec Peter Pollák. "Věřím, že incident, který se v pondělí odehrál, bude spravedlivě vyšetřený. Pokud se skutek stal, tak věřím, že dotyčný policista bude opravdu potrestán," uvedl Pollák a oznámil podání trestního oznámení.

V romské osadě Krompachy, která byla v karanténě, měl policista v pondělí 27. dubna obuškem zbít pět malých dětí. Podle výpovědi dětí jim měl dokonce vyhrožovat zastřelením. Důvodem mělo být, že děti sbíraly dřevo a hrály si mimo karanténní zónu.

Incident odsoudila i slovenská Veřejná ochránkyně práv Mária Patakyová a uvedla, že se jím bude zabývat. "Jakékoliv nepřiměřené postupy policie a nadměrné používání donucovacích prostředků jsou hodné odsouzení," uvedla ombudsmanka.

"Považuji za nepřijatelné, aby bylo na dětech páchané násilí. Navíc je nepřijatelné, pokud byly donucovací prostředky vůči dětem použité ze strany policie. Ani pandemie nemůže být důvodem k používání nepřiměřených policejních postupů. Medializované informace jsou mimořádně závažné, a proto se incidentem budu zabývat," dodala Mária Patakyová, která se chce komplexně podívat na problematiku karantenizovaných osad.

O důsledné vyšetření incidentu požádala ministra vnitra Romana Mikulce i komisařka pro děti Viera Tomanová. TASR o tom informovala Emília Kršíková, ředitelka Úřadu komisaře pro děti. "Komisařka pro děti zdůrazňuje, že je nepřípustné použít z jakéhokoliv důvodu fyzické a ani psychické násilí na dětech," uvedla Kršíková a ujistila, že Úřad komisaře pro děti se událostí také zabývá.

O důkladné vyšetření incidentu požádala policejního prezidenta Milana Lučanského i prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Přečteno: 2654x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Peter Pollák, Andrea Bučková, Slovensko, COVID-19, Policie, trest, trestní oznámení, Násilí, Rasismus, Útok, Útok na romské děti



HLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky







..
romea - logo