romea - logo
24. září 2020 (čtvrtek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pollák a Bučková podali trestní oznámení v souvislosti se zbitím romských dětí v Krompachách

1.5.2020 19:22
Peter Pollák a Andrea Bučková (Koláž: Romea.cz)
Peter Pollák a Andrea Bučková (Koláž: Romea.cz)

Europoslanec Peter Pollák a zplnomocněnkyně vlády SR pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková podali trestní oznámení v souvislosti se zbitím romských dětí v romské osadě v Krompachoch. Oba to dnes oznámil na sociální síti Facebook společně s oznámením o ukončení karantény v Krompachách.

Andrea Bučková jednání policisty, který měl děti zbít obuškem, tvrdě zkritizovala. "Je to nepřípustný a neospravedlnitelný čin, proto jsem podala trestní oznámení na Úřad inspekční služby, které šlo na vědomí generálnímu prokurátorovi SR," uvedla Andrea Bučková.

Podobně se vyjádřil i europoslanec Peter Pollák. "Věřím, že incident, který se v pondělí odehrál, bude spravedlivě vyšetřený. Pokud se skutek stal, tak věřím, že dotyčný policista bude opravdu potrestán," uvedl Pollák a oznámil podání trestního oznámení.

V romské osadě Krompachy, která byla v karanténě, měl policista v pondělí 27. dubna obuškem zbít pět malých dětí. Podle výpovědi dětí jim měl dokonce vyhrožovat zastřelením. Důvodem mělo být, že děti sbíraly dřevo a hrály si mimo karanténní zónu.

Incident odsoudila i slovenská Veřejná ochránkyně práv Mária Patakyová a uvedla, že se jím bude zabývat. "Jakékoliv nepřiměřené postupy policie a nadměrné používání donucovacích prostředků jsou hodné odsouzení," uvedla ombudsmanka.

"Považuji za nepřijatelné, aby bylo na dětech páchané násilí. Navíc je nepřijatelné, pokud byly donucovací prostředky vůči dětem použité ze strany policie. Ani pandemie nemůže být důvodem k používání nepřiměřených policejních postupů. Medializované informace jsou mimořádně závažné, a proto se incidentem budu zabývat," dodala Mária Patakyová, která se chce komplexně podívat na problematiku karantenizovaných osad.

O důsledné vyšetření incidentu požádala ministra vnitra Romana Mikulce i komisařka pro děti Viera Tomanová. TASR o tom informovala Emília Kršíková, ředitelka Úřadu komisaře pro děti. "Komisařka pro děti zdůrazňuje, že je nepřípustné použít z jakéhokoliv důvodu fyzické a ani psychické násilí na dětech," uvedla Kršíková a ujistila, že Úřad komisaře pro děti se událostí také zabývá.

O důkladné vyšetření incidentu požádala policejního prezidenta Milana Lučanského i prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Přečteno: 2941x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Peter Pollák, Andrea Bučková, Slovensko, COVID-19, Policie, trest, trestní oznámení, Násilí, Rasismus, Útok, Útok na romské dětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo