Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Polsko a Izrael pobouřily výroky ukrajinského diplomata o Banderovi. Podle médií Ukrajina velvyslance odvolá

07. července 2022
Čtení na 3 minuty

Polské představitele pobouřily výroky ukrajinského velvyslance v Německu Andrije Melnyka, který v rozhovoru s německým novinářem bagatelizoval zločiny Stepana Bandery, vůdce ukrajinských nacionalistů z dob druhé světové války. Od ukrajinského diplomata se distancovalo i ministerstvo zahraničí v Kyjevě. Proti výrokům se ohradilo také izraelské velvyslanectví v Berlíně, podle něhož velvyslancova slova zlehčují holokaust. Německá média s odvoláním na zdroje v Kyjevě píší o tom, že jako velvyslanec kvůli tomu na podzim skončí.

Melnyk: Bandera nabyl masovým vrahem Židů a Poláků

“Bandera nebyl masovým vrahem Židů a Poláků,” řekl Melnyk v rozhovoru s novinářem Tilem Jungem. Neexistují podle něho pro to důkazy. Antisemitismus Bandery a jím vedené Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) jsou součástí ruského podání dějin, uvedl Melnyk. Partyzáni OUN přitom měli v roce 1943 na svědomí vyhánění Poláků z dnešní západní Ukrajiny, které nepřežily desítky tisíc lidí. Vraždili také Židy a volyňské Čechy.

Melnyk v rozhovoru zločiny na Volyni nepopřel, řekl ale, že “takové masakry prováděli také Poláci”. Podle výzkumů polských historiků zemřelo asi 60.000 Poláků a 3000 Ukrajinců.

Náměstek šéfa polské diplomacie Marcin Przydacz řekl, že “takové výroky jsou nepřijatelné”. Ministr zahraničí Zbigniew Rau na twitteru napsal, že kvůli Melnykovým výrokům falšujícím historii mluvil se svým ukrajinským kolegou Dmytrem Kulebou. Poděkoval mu za “rychlou intervenci v této věci”.

Kontroverzní vyjádření neunikla ani Izraeli. “Výroky ukrajinského velvyslance jsou zkreslováním historických skutečností, zlehčováním holokaustu a urážkou těch, které Bandera a jeho lidé zavraždili,” uvedla izraelská ambasáda na twitteru. Melnykovy výklady podle ní také “podkopávají statečný boj ukrajinského lidu za život podle demokratických hodnot a v míru”.

Ukrajinské ministerstvo se od výroků distancovalo, Melnyk skončí

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nykolenko uvedl, že “názory Andrije Melnyka, které dal najevo v rozhovoru s německým novinářem, jsou jeho osobní a nemají nic společného se stanoviskem” Kyjeva. Dodal, že Ukrajina je přesvědčena, že vztahy mezi ní a Polskem jsou v současnosti na vrcholu. Polsko patří k hlavním spojencům Ukrajiny, která čelí ruské agresi. Dodává jí zbraně, politickou i humanitární podporu a poskytlo také útočiště několika milionům válečných uprchlíků.

Podle německých médií byla právě obhajoba Bandery poslední kapkou a ukončila Melnykovu kariéru velvyslance.

“Okamžik, kdy ztratil podporu vlastní vlády, je jasný. Stalo se tak bezprostředně po velvyslancově prohlášení loajality Stepanu Banderovi, kterého Melnyk považuje za bojovníka za svobodu,” píše týdeník Focus.

Server Tagesschau připomněl, že Melnyk hned po nástupu do funkce ukrajinského velvyslance v roce 2015 položil květiny na Banderův hrob v Mnichově. “Melnyk se projevil jako neprofesionál. Svým vyjádřením dostal kyjevskou vládu pod tlak, přitom úkolem velvyslance je snižovat mezinárodní napětí,” píše Focus a dodává: “Melnyk podle svého osobního přesvědčení a pravděpodobně i temperamentu porušil staré lidové pravidlo: Do ruky, která tě živí, se nemá kousat.”

Stepan Bandera za druhé světové války jako vůdce ukrajinských nacionalistů vyhlásil samostatný ukrajinský stát a spoléhal na podporu německého wehrmachtu. Po válce uprchl do Německa, kde ho v roce 1959 zavraždil agent sovětské tajné služby KGB.

Melnyk coby ukrajinský velvyslanec v Německu vzbuzuje kontroverze kvůli svým nediplomatickým výrokům. Po vypuknutí nynějšího rusko-ukrajinského konfliktu otevřeně kritizoval politiku vlády Olafa Scholze vůči Kyjevu, kancléře označil za urážlivku.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon