romea - logo
25. ledna 2022 (úterý)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Polský parlament schválil zákon, který ztíží restituční nároky přeživších holokaustu!

12.8.2021 11:55
Kopie německé fotografie pořízené během destrukce varšavského ghetta.
Kopie německé fotografie pořízené během destrukce varšavského ghetta.

Polský parlament schválil sporný zákon, který by mohl omezit a ztížit restituční nároky přeživších holokaustu. Zákon kritizují USA a předseda izraelského parlamentu ho označil za "krádež za bílého dne", informovala agentura AP. Polská vláda tvrdí, že zákon je nezbytný, aby se v zemi vyjasnily vlastnické vztahy a zabránilo se restitučním podvodům.

Norma vstoupí v platnost v případě, že ji podepíše prezident Andrzej Duda. Nový zákon stanovuje, že po 30 letech již nebude možné napadnout úřední rozhodnutí, například v otázkách určení vlastnictví. Senát normu mírně upravil a zapracoval do ní například ustanovení, které umožňuje podat žádost o přezkum rozhodnutí tři měsíce předtím, než zákon začne platit. Norma se nebude vztahovat na již vznesené nároky.

Zákon se týká jakéhokoli majetku, nejen toho židovského. Podle kritiků může zákon vést k omezení restitučních nároků Židů, jejichž majetek zabavil nacistický režim a později ho znárodnila komunistická vláda. Zákon se podle nich může promítnout i do snah dalších lidí o navrácení konfiskovaného majetku.

Kolika osob by se nová norma mohla týkat, není však jasné. Zákon vyvolal silné kritiky ze strany Izraele a USA. Předseda izraelského parlamentu Mickey Levy ho označil za "krádež za bílého dne, která znevažuje památku holokaustu".

Přijetí zákona odsoudil izraelský ministr zahraničí Jair Lapid. Mluvčí amerického ministra zahraničí Ned Price uvedl, že USA znepokojují kroky, které ztíží obětem holokaustu a jejich rodinným příslušníkům se domoci restituce majetku.

Polská vláda ale mezinárodní kritiku odmítá. Tvrdí, že zákon pomůže vyřešit právní situace, které zůstaly neobjasněné dlouhá desetiletí. Zákon má podle kabinetu také zabránit restitučním spekulacím a podvodům a zamezit "zpětným divokým privatizacím".

Polsko se také domnívá, že nenese odpovědnost za odškodnění Židů perzekvovaných během nacistické okupace. Situace v Polsku se liší od mnoha postkomunistických zemí tím, že země nikdy nepřijala zákon, který by reguloval restituce, uvedla agentura AP. Lidé se po pádu komunismu ale mohli domáhat navrácení majetku či kompenzací před soudy.

Přečteno: 992x
 

Kam dál:

Štítky:  

Polsko, Židé, Holocaust, zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo