romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Portugalští policisté si musejí dát odstranit rasistická tetování

2.10.2020 10:03
Ilustrační FOTO: https://snappygoat.com/
Ilustrační FOTO: https://snappygoat.com/

Vedení portugalské policie nařídilo příslušníkům s rasistickým tetováním, aby si obrazce či nápisy na kůži nechali nejpozději do šesti měsíců odstranit. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž opatření reaguje na kritiku počínání policie z poslední doby.

Zákaz je namířen proti "rasistickým, extremistickým či k násilí vybízejícím symbolům, slovům či kresbám," uvádí se v prohlášení policie. Vztahuje se též na náušnice, náramky a prstýnky s nevhodnou symbolikou. Kolika policistů se opatření může dotknout, policie neuvedla.

Rada Evropy v roce 2018 přišla s řadou závažných obvinění týkajících se údajného rasismem motivovaného násilí spáchaného portugalskou policií. Počet stížností na chování příslušníků, adresovaných portugalské komisi proti diskriminaci, loni vzrostl o čtvrtinu.

V srpnu prezident Marcelo Rebelo de Sousa vyhlásil "nulovou toleranci" rasismu a úřady zahájily vyšetřování poté, co se několik osob, včetně dvou černošských poslanců, stalo terčem výhružných e-mailů, které údajně rozesílala skupina pravicových extremistů.

Bývalý fotbalový komentátor André Ventura se v roce 2019 stal prvním krajně pravicovým poslancem v portugalském parlamentu od konce diktatury v roce 1974. Nyní kandiduje na prezidenta.

Přečteno: 924x
 

Kam dál:

Štítky:  

Portugalsko, Rasismus, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo