romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Portugalští policisté si musejí dát odstranit rasistická tetování

2.10.2020 10:03
Ilustrační FOTO: https://snappygoat.com/
Ilustrační FOTO: https://snappygoat.com/

Vedení portugalské policie nařídilo příslušníkům s rasistickým tetováním, aby si obrazce či nápisy na kůži nechali nejpozději do šesti měsíců odstranit. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž opatření reaguje na kritiku počínání policie z poslední doby.

Zákaz je namířen proti "rasistickým, extremistickým či k násilí vybízejícím symbolům, slovům či kresbám," uvádí se v prohlášení policie. Vztahuje se též na náušnice, náramky a prstýnky s nevhodnou symbolikou. Kolika policistů se opatření může dotknout, policie neuvedla.

Rada Evropy v roce 2018 přišla s řadou závažných obvinění týkajících se údajného rasismem motivovaného násilí spáchaného portugalskou policií. Počet stížností na chování příslušníků, adresovaných portugalské komisi proti diskriminaci, loni vzrostl o čtvrtinu.

V srpnu prezident Marcelo Rebelo de Sousa vyhlásil "nulovou toleranci" rasismu a úřady zahájily vyšetřování poté, co se několik osob, včetně dvou černošských poslanců, stalo terčem výhružných e-mailů, které údajně rozesílala skupina pravicových extremistů.

Bývalý fotbalový komentátor André Ventura se v roce 2019 stal prvním krajně pravicovým poslancem v portugalském parlamentu od konce diktatury v roce 1974. Nyní kandiduje na prezidenta.

Přečteno: 953x
 

Kam dál:

Štítky:  

Portugalsko, Rasismus, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo