romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslance Kotlebovy strany uznal soud vinným z hanobení národa a rasy. Prokurátor se odvolal, chce vyšší trest

17.4.2018 11:20
Milan Mazurek (FOTO: repro Youtube.com)
Milan Mazurek (FOTO: repro Youtube.com)

Slovenský Specializovaný trestný soud uznal vinným poslance Národní rady za fašistickou Kotlebovu stranu (Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, ĽSNS) Milana Mazurka za hanobení rasy, národa a přesvědčení. Poslanec dostal pokutu 5000 Eur. Pokud ji nezaplatí, bude muset na půl roku za mříže. Uvedl to server slovensko.hnonline.sk.

Mazurek byl vyšetřován za výroky v pořadu soukromé rozhlasové stanice rádia Frontinus, kde na podzim roku 2016 hovořil mimo jiné o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu Romů, urážel je a zmiňoval se i o nebezpečí spojené s islámskými migranty.

„Sto padesát milionů Eur se použije jen na domy z těchto cigánských osad, lidí, kteří pro náš národ, pro náš státní rozpočet, pro naši kulturu neudělali nic, právě naopak, rozhodli se žít tímto asociálním způsobem života a vysosávat náš sociální systém,“ řekl v rádiu.

Během soudního procesu tvrdil, že je nevinný a když hovořil například o „cigánském teroru na východě Slovenska“, myslel tím vysokou kriminalitu v osadách asociálů. V závěrečné řeči uvedl, že zná mnoho „slušných Cigánů“ na východě Slovenska, že s touto menšinou žije od narození a nemá s ní žádné problémy. Jeho slova se měly týkat jen „asociálů, kteří si jako způsob obživy zvolili parazitování na sociálním systému“. Proti rozsudku se odvolal.

„Potvrdilo se, že Úřad speciální prokuratury má pravdu v tom, že je potřeba trestně postihovat hanobící a nenávistné projevy ústavních činitelů vůči menšinám, jak to bylo v tomto případě u romské komunity,“ uvedl k rozsudku prokurátor. Zároveň se ale odvolal k Nejvyššímu soudu – původně totiž navrhoval trest odnětí svobody s podmínečným odkladem a zároveň povinnost pro obžalovaného, aby se ve zkušební době podmínečného odsouzení podrobil nějakému vzdělávacímu programu o romském holokaustu.

Za odvysílání poslancových vyjádření uložila licenční rada trest i rozhlasové stanici. Zaplatit musí pokutu 15 tisíc Eur.

Do blízkosti soudu přišli Mazurka podpořit přívrženci Kotlebovy strany ĽSNS. Svoje shromáždění však na rozdíl od iniciativy Ne v našem městě nenahlásili a museli se do jiné ulice.

Mazurek už v minulosti trestu za hanlivé výroky čelil. Loni v dubnu mu Parlament spolu s dalším poslancem ĽSNS Mizíkem uložil pokutu ve výši tisíc Eur za vyjádření na adresu islámu.

Přečteno: 1621x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Soud, trest, Kotleba, Fašismus, VýrokyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo