romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslanci Evropského parlamentu budou řešit strategii začleňování Romů na dalších deset let

8.7.2020 19:35
Ilustrační FOTO: repro Euronews
Ilustrační FOTO: repro Euronews

Poslanci Evropského parlamentu budou ve čtvrtek na plenárním zasedání diskutovat strategii začleňování Romů v příštích deseti letech. Romskou strategii by Evropská komise měla schválit v říjnu, přičemž ale strategie nebude závaznou směrnicí.

"Už nechceme, aby Romové neměli přístup k vodě, základním službám, potravinám, lékům, protože jsme během pandemie COVID-19 viděli, že Romové byli skutečně znevýhodněni," řekla v rozhovoru pro Euronews.com Jamen Gabriela Hrabanová, ředitelka ERGO Network, s tím že je nutné nastavit konkrétní cíle a opatření v příštím rozpočtu EU, které pomohou tento problém vyřešit.

"Strategie lépe odráží rozmanitost Romů, mimo jiné tím, že bude věnovat větší pozornost boji proti vícenásobné diskriminaci romských žen, mládeže, LGTB nebo Romů bez státní příslušnosti," tvrdí Helena Dalli, evropská komisařka pro rovnost.

Romeo Franz, europoslanec romského původu, říká, že to nestačí. Předložil svůj vlastní návrh, v němž naléhal na Brusel, aby vytvořil závazná pravidla a kontrolní mechanismy.

"Musíme v parlamentu také bojovat proti anticiganismu," uvedl německý europoslanec. "Když nebojujete proti anticiganismu, nemáte šanci implementovat strategii začleňování Romů," dodal pro Euronews a upozornil, že v minulosti nebyli Romové do řešení zahrnuti a přístup byl paternalistický a to se musí změnit.

VIDEO

Přečteno: 1029x
 

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská komise, Evropská unie, Evropský parlament, ERGO Network, Strategie



HLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo