romea - logo
26. října 2020 (pondělí)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslanci Evropského parlamentu budou řešit strategii začleňování Romů na dalších deset let

8.7.2020 19:35
Ilustrační FOTO: repro Euronews
Ilustrační FOTO: repro Euronews

Poslanci Evropského parlamentu budou ve čtvrtek na plenárním zasedání diskutovat strategii začleňování Romů v příštích deseti letech. Romskou strategii by Evropská komise měla schválit v říjnu, přičemž ale strategie nebude závaznou směrnicí.

"Už nechceme, aby Romové neměli přístup k vodě, základním službám, potravinám, lékům, protože jsme během pandemie COVID-19 viděli, že Romové byli skutečně znevýhodněni," řekla v rozhovoru pro Euronews.com Jamen Gabriela Hrabanová, ředitelka ERGO Network, s tím že je nutné nastavit konkrétní cíle a opatření v příštím rozpočtu EU, které pomohou tento problém vyřešit.

"Strategie lépe odráží rozmanitost Romů, mimo jiné tím, že bude věnovat větší pozornost boji proti vícenásobné diskriminaci romských žen, mládeže, LGTB nebo Romů bez státní příslušnosti," tvrdí Helena Dalli, evropská komisařka pro rovnost.

Romeo Franz, europoslanec romského původu, říká, že to nestačí. Předložil svůj vlastní návrh, v němž naléhal na Brusel, aby vytvořil závazná pravidla a kontrolní mechanismy.

"Musíme v parlamentu také bojovat proti anticiganismu," uvedl německý europoslanec. "Když nebojujete proti anticiganismu, nemáte šanci implementovat strategii začleňování Romů," dodal pro Euronews a upozornil, že v minulosti nebyli Romové do řešení zahrnuti a přístup byl paternalistický a to se musí změnit.

VIDEO

Přečteno: 1099x
 

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská komise, Evropská unie, Evropský parlament, ERGO Network, StrategieHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo