romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslanci Evropského parlamentu budou řešit strategii začleňování Romů na dalších deset let

8.7.2020 19:35
Ilustrační FOTO: repro Euronews
Ilustrační FOTO: repro Euronews

Poslanci Evropského parlamentu budou ve čtvrtek na plenárním zasedání diskutovat strategii začleňování Romů v příštích deseti letech. Romskou strategii by Evropská komise měla schválit v říjnu, přičemž ale strategie nebude závaznou směrnicí.

"Už nechceme, aby Romové neměli přístup k vodě, základním službám, potravinám, lékům, protože jsme během pandemie COVID-19 viděli, že Romové byli skutečně znevýhodněni," řekla v rozhovoru pro Euronews.com Jamen Gabriela Hrabanová, ředitelka ERGO Network, s tím že je nutné nastavit konkrétní cíle a opatření v příštím rozpočtu EU, které pomohou tento problém vyřešit.

"Strategie lépe odráží rozmanitost Romů, mimo jiné tím, že bude věnovat větší pozornost boji proti vícenásobné diskriminaci romských žen, mládeže, LGTB nebo Romů bez státní příslušnosti," tvrdí Helena Dalli, evropská komisařka pro rovnost.

Romeo Franz, europoslanec romského původu, říká, že to nestačí. Předložil svůj vlastní návrh, v němž naléhal na Brusel, aby vytvořil závazná pravidla a kontrolní mechanismy.

"Musíme v parlamentu také bojovat proti anticiganismu," uvedl německý europoslanec. "Když nebojujete proti anticiganismu, nemáte šanci implementovat strategii začleňování Romů," dodal pro Euronews a upozornil, že v minulosti nebyli Romové do řešení zahrnuti a přístup byl paternalistický a to se musí změnit.

VIDEO

Přečteno: 1272x
 

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská komise, Evropská unie, Evropský parlament, ERGO Network, StrategieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo