romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslanci Evropského parlamentu budou řešit strategii začleňování Romů na dalších deset let

8.7.2020 19:35
Ilustrační FOTO: repro Euronews
Ilustrační FOTO: repro Euronews

Poslanci Evropského parlamentu budou ve čtvrtek na plenárním zasedání diskutovat strategii začleňování Romů v příštích deseti letech. Romskou strategii by Evropská komise měla schválit v říjnu, přičemž ale strategie nebude závaznou směrnicí.

"Už nechceme, aby Romové neměli přístup k vodě, základním službám, potravinám, lékům, protože jsme během pandemie COVID-19 viděli, že Romové byli skutečně znevýhodněni," řekla v rozhovoru pro Euronews.com Jamen Gabriela Hrabanová, ředitelka ERGO Network, s tím že je nutné nastavit konkrétní cíle a opatření v příštím rozpočtu EU, které pomohou tento problém vyřešit.

"Strategie lépe odráží rozmanitost Romů, mimo jiné tím, že bude věnovat větší pozornost boji proti vícenásobné diskriminaci romských žen, mládeže, LGTB nebo Romů bez státní příslušnosti," tvrdí Helena Dalli, evropská komisařka pro rovnost.

Romeo Franz, europoslanec romského původu, říká, že to nestačí. Předložil svůj vlastní návrh, v němž naléhal na Brusel, aby vytvořil závazná pravidla a kontrolní mechanismy.

"Musíme v parlamentu také bojovat proti anticiganismu," uvedl německý europoslanec. "Když nebojujete proti anticiganismu, nemáte šanci implementovat strategii začleňování Romů," dodal pro Euronews a upozornil, že v minulosti nebyli Romové do řešení zahrnuti a přístup byl paternalistický a to se musí změnit.

VIDEO

Přečteno: 1130x
 

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská komise, Evropská unie, Evropský parlament, ERGO Network, StrategieHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo