romea - logo
24. května 2022 (úterý)
svátek má Jana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslanec Ján Herák v parlamentě končí, k rezignaci na mandát poslance ho vyzval i slovenský premiér

11.6.2021 13:20
Ján Herák (FOTO: https://www.obycajniludia.sk/)
Ján Herák (FOTO: https://www.obycajniludia.sk/)

Poslanec nejsilnější slovenské vládní strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Ján Herák složil poslanecký mandát. Herák čelí obvinění ze sexuálního zneužití tří nezletilých školaček a již dříve odstoupil z poslaneckého klubu hnutí. Bývalý poslanec vinu od počátku kauzy popírá.

Ján Herák, zvolený do Národní rady za hnutí OĽaNO Igora Matoviče, se měl podle médií dopustit sexuálního zneužití čtrnáctileté dívky. K činu mělo dojít loni v létě na jednom z letních táborů, které Herák pro sociálně znevýhodněné děti každoročně organizuje. Trestní oznámení na slovenského poslance jako první podala ředitelka dětského domova, kde dívka vyrůstá.

Podle informací TV Markíza se objevily i další případy zneužitých dívek. Koncem května podal trestní oznámení na poslance i ředitel dětského domova ze západního Slovenska. Sedmnáctiletá dívka tvrdí, že se stala obětí Jána Heráka už před třemi roky, kdy jí bylo pouhých čtrnáct let. Mělo se tak stát na táboře v Trenčínském kraji, kdy jí poslanec měl zneužít i později a vícekrát.

Znovu příslušné orgány také otevřely i případ z roku 2018, kdy poslanec čelil trestnímu oznámení ze znásilnění šestnáctileté dívky. Nakonec byl případ pro nedostatek důkazů odložen. Nyní se policie k případu na pokyn prokuratury znovu vrací. Herák tak v tuto chvílí čelí třem trestním oznámením ze sexuálního zneužívání. Sám Herák vinu popírá a označuje jí za smyšlenou. Odvolává se při tom na to, že už patnáct let organizuje tábory pro děti z dětských domovů v rámci svého občanského sdružení Fantázia detí.

„Často se jednalo o děti z dětských domovů, z neúplných rodin nebo z vyloučených komunit. Tyto děti mají někdy potřebu si vymýšlet nebo zaujmout,“ řekl na svou obhajobu Herák, který se od počátku kauzy odmítal vzdát mandátu poslance. Tento týden, ale nakonec ze své funkce odstoupil. Krátce před tím Heráka nepřímo vyzval k rezignaci premiér Eduard Heger (OĽaNO).

„Vzhledem k citlivosti tohoto tématu bych se já na jeho místě vzdal poslaneckého mandátu,“ reagoval premiér na podezření, že Herák opakovaně zneužíval nezletilé dívky. K rezignaci Heráka vyzvaly i menší koaliční strany.

„Plně důvěřuji státním orgánům a věřím, že očištění mého jména a prokázání mojí neviny ze skutku, který se mi v usnesení klade za vinu, samozřejmě prokážu,“ řekl mimo jiné na tiskové konferenci poslanec hnutí OĽANO a požádal média, aby respektovala princip presumpce neviny.

Dvaatřicetiletý Ján Herák získal v loňských parlamentních volbách 5 092 preferenčních hlasů. Ty ho katapultovaly z druhé poloviny kandidátní listiny hnutí OĽANO až do zákonodárného sboru Slovenské republiky. Ján Herák je dlouholetý občanský aktivista, vysokoškolský učitel a statutární zástupce občanského sdružení Fantázia detí. Společně s ním se do Národní rady Slovenské republiky dostali i další dva romští poslanci - devětadvacetiletý Peter Pollák, ml. a bývalá novinářka a sociální pracovnice Jarmila Vaňová, která se dlouhodobě věnuje lidskoprávním tématům.

Přečteno: 732x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

poslanec, Slovensko, Politika, sexuální násilíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo