romea - logo
7. července 2020 (úterý)
svátek má Bohuslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Poslanec slovenské krajní pravice Milan Mazurek čelí soudu kvůli extremismu. Xenofobně se vyjadřoval o Romech

27.2.2018 10:00
Milan Mazurek (FOTO: repro Youtube.com)
Milan Mazurek (FOTO: repro Youtube.com)

Slovenský soud začal v pondělí projednávat obžalobu na poslance krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milana Mazurka kromě jiného za jeho xenofobní výroky vůči Romům. Poslanci, kterému hrozí nejen trest vězení, ale i ztráta poslaneckého mandátu, odmítl vypovídat u soudu. Líčení bude pokračovat dnes.

Mazurek čelí obžalobě za výroky v pořadu regionální soukromé rozhlasové stanice, ve které předloni hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu romského etnika, urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s islámskými migranty.

Specializovaný trestní soud, který se na Slovensku zabývá kromě jiného nejzávažnějšími kriminálními případy, loni Mazurka potrestal ve zmiňovaném případu pokutou 5000 eur (126.500 korun). Poslanec ale proti trestnímu příkazu podal odpor a soud proto nařídil řádné líčení.

Podle slovenských médií se před budovou soudu v Banské Bystrici shromáždily desítky sympatizantů LSNS, kteří skandováním a transparenty Mazurka podporovali.

Za odvysílání Mazurkových vyjádření slovenská licenční rada již dříve uložila rozhlasové stanici pokutu 15.000 eur (379.500 Kč). Regionální soukromé rádio podle rady porušilo zákon, který mu zakazuje šířit obsah podněcující nenávist na základě příslušnosti k národnosti či etnické skupině nebo na základě víry a náboženství.

Mazurek je známý svými kontroverzními vyjádřeními. Sněmovna mu stejně jako dalšímu poslanci LSNS Stanislavu Mizíkovi loni hlasováním uložila pokutu 1000 eur (25.300 korun) za hanlivé výroky na adresu islámu.

Slovenská prokuratura letos v lednu podala obžalobu také na Mizíka, a to za jeho vyjádření na sociální síti, kterým kádroval podle židovského původu osobnosti, jimž slovenský prezident Andrej Kiska udělil vysoká státní vyznamenání. Obžalobu na Mizíka soud ale vrátil prokuratuře, neboť zjistil procesní pochybení justičních orgánů.

Poslance na Slovensku od podzimu 2012 nechrání imunita před trestním stíháním. Stíhat je nelze pouze za hlasování a za výroky ve sněmovně. V případě pravomocného odsouzení za úmyslný trestný čin, mezi které se řadí také extremistické delikty, poslanec podle ústavy přijde o mandát.

Poslanec byl v minulém roce uznán vinným z hanobení národa, rasy a přesvědčení v souběhu s přečinem podněcování, hanobení a vyhrožování osobám pro jejich příslušnost k některé rase, národu, národnosti, barvě pleti a etnické skupině.

Soudce Specializovaného trestního soudu v Banské Bystrici uložil Mazurkovi pokutu 5000euro. Poslanec podal proti rozhodnutí odvolání, proto bude stát před soudem znovu.

Ústava říká, že mandát poslance zaniká "dnem právní moci rozsudku, jímž byl poslanec odsouzen za úmyslný trestný čin".  Mazurkovi hrozí odvolání z funkce poslance národní rady a proto se odvolal proti poslednímu rozsudku.

Už v minulosti měl poslanec problémy se zákonem, na sociálních sítích přirovnal holocaust k pohádkám.

„História je úplne prekrútená víťazmi a Chazarmi. Neobhajujem žiadny režim, ale o Tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o 6 miliónoch a mydlách zo Židov. O Hitlerovi sa učia samé klamstvá,“ napsal na sociální síti.

V tomto případu se prokuratura i vyšetřovatel rozhodli, že ho stíhat nebudou.

Přečteno: 1209x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ľudová strana Naše Slovensko, Soud, rasistické výrokyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo