romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslanec slovenské krajní pravice Milan Mazurek čelí soudu kvůli extremismu. Xenofobně se vyjadřoval o Romech

27.2.2018 10:00
Milan Mazurek (FOTO: repro Youtube.com)
Milan Mazurek (FOTO: repro Youtube.com)

Slovenský soud začal v pondělí projednávat obžalobu na poslance krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milana Mazurka kromě jiného za jeho xenofobní výroky vůči Romům. Poslanci, kterému hrozí nejen trest vězení, ale i ztráta poslaneckého mandátu, odmítl vypovídat u soudu. Líčení bude pokračovat dnes.

Mazurek čelí obžalobě za výroky v pořadu regionální soukromé rozhlasové stanice, ve které předloni hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu romského etnika, urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s islámskými migranty.

Specializovaný trestní soud, který se na Slovensku zabývá kromě jiného nejzávažnějšími kriminálními případy, loni Mazurka potrestal ve zmiňovaném případu pokutou 5000 eur (126.500 korun). Poslanec ale proti trestnímu příkazu podal odpor a soud proto nařídil řádné líčení.

Podle slovenských médií se před budovou soudu v Banské Bystrici shromáždily desítky sympatizantů LSNS, kteří skandováním a transparenty Mazurka podporovali.

Za odvysílání Mazurkových vyjádření slovenská licenční rada již dříve uložila rozhlasové stanici pokutu 15.000 eur (379.500 Kč). Regionální soukromé rádio podle rady porušilo zákon, který mu zakazuje šířit obsah podněcující nenávist na základě příslušnosti k národnosti či etnické skupině nebo na základě víry a náboženství.

Mazurek je známý svými kontroverzními vyjádřeními. Sněmovna mu stejně jako dalšímu poslanci LSNS Stanislavu Mizíkovi loni hlasováním uložila pokutu 1000 eur (25.300 korun) za hanlivé výroky na adresu islámu.

Slovenská prokuratura letos v lednu podala obžalobu také na Mizíka, a to za jeho vyjádření na sociální síti, kterým kádroval podle židovského původu osobnosti, jimž slovenský prezident Andrej Kiska udělil vysoká státní vyznamenání. Obžalobu na Mizíka soud ale vrátil prokuratuře, neboť zjistil procesní pochybení justičních orgánů.

Poslance na Slovensku od podzimu 2012 nechrání imunita před trestním stíháním. Stíhat je nelze pouze za hlasování a za výroky ve sněmovně. V případě pravomocného odsouzení za úmyslný trestný čin, mezi které se řadí také extremistické delikty, poslanec podle ústavy přijde o mandát.

Poslanec byl v minulém roce uznán vinným z hanobení národa, rasy a přesvědčení v souběhu s přečinem podněcování, hanobení a vyhrožování osobám pro jejich příslušnost k některé rase, národu, národnosti, barvě pleti a etnické skupině.

Soudce Specializovaného trestního soudu v Banské Bystrici uložil Mazurkovi pokutu 5000euro. Poslanec podal proti rozhodnutí odvolání, proto bude stát před soudem znovu.

Ústava říká, že mandát poslance zaniká "dnem právní moci rozsudku, jímž byl poslanec odsouzen za úmyslný trestný čin".  Mazurkovi hrozí odvolání z funkce poslance národní rady a proto se odvolal proti poslednímu rozsudku.

Už v minulosti měl poslanec problémy se zákonem, na sociálních sítích přirovnal holocaust k pohádkám.

„História je úplne prekrútená víťazmi a Chazarmi. Neobhajujem žiadny režim, ale o Tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o 6 miliónoch a mydlách zo Židov. O Hitlerovi sa učia samé klamstvá,“ napsal na sociální síti.

V tomto případu se prokuratura i vyšetřovatel rozhodli, že ho stíhat nebudou.

Přečteno: 1333x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ľudová strana Naše Slovensko, Soud, rasistické výrokyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo