romea - logo
25. února 2020 (úterý)
svátek má Liliana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pracovní experiment v maďarském Ozdu: Systematický útisk jako cesta k vyhnání Romů

28.7.2015 15:02
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu

Maďarské město Ozd se stalo jakousi živou "laboratoří", kde si extrémně pravicová strana Jobbik zkouší na komunální úrovni dopad svých politických rozhodnutí. Upozorňuje na to Peter Kreko, ředitel organizace Political Capital Institute, která činnost Jobbiku dlouhodobě sleduje. Příkladem takového "politického experimentu" je zavedení velmi tvrdých podmínek u veřejně prospěšných prací. Starosta Ozdu David Janiczak se netají tím, že systematický útisk vnímá jako legitimní cestu k vyhnání nepohodlných Romů z města. Píše o tom agentura AP.

Veřejné práce lidé vykonávají především na městských farmách a osmadvacetiletý starosta Janiczak během nich zavedl delší pracovní dobu, minimum přestávek a kamery sledující pohyb pracovníků. Z 1300 pracovníků, kteří jsou zaměstnáni v rámci programu veřejně prospěšných prací, tvoří většinu Romové. Podle agentury AP se zaměstnanci projektu shodují v tom, že od chvíle, kdy nastoupil na post starosty Janiczak, pracovní podmínky se velmi zhoršily.

"Nedovolíme si sednout ani na pět minut. Ani když nám teče krev z nosu, nemůžeme přestat. Pracuje se pořád," říká podle serveru Čt24.cz Bela Biro, který je do veřejně prospěšných prací zapojen.

O metodách, kterými se snaží radikálně pravicová strana Jobbik vyhnat nepohodlné obyvatele Ozdu, se starosta podle informací na serveru Čt24.cz veřejně vyjadřuje také na svém Twitteru. Podle Janiczaka existují jen možnosti - buď násilné vyhnání, nebo systematický útisk. Jeho "pracovní projekt" vedle diskriminační bytové politiky představuje zatím tu druhou variantu.

Jobbik nyní vede asi tucet maďarských měst a je držitelem 12 procent křesel v národním parlamentu. Jedná se také o nejpopulárnější politickou stranu mezi mladými voliči. V nadcházejících parlamentních volbách v roce 2018 by tak mohl Jobbik představovat vážnou konkurenci pro stranu Fidesz.

Z čtyřiatřicetitisícového Ozdu tvoří Romové asi jednu třetinu obyvatel.

Přečteno: 1029x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Jobbik, Maďarsko, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo