romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pracovní experiment v maďarském Ozdu: Systematický útisk jako cesta k vyhnání Romů

28.7.2015 15:02
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu

Maďarské město Ozd se stalo jakousi živou "laboratoří", kde si extrémně pravicová strana Jobbik zkouší na komunální úrovni dopad svých politických rozhodnutí. Upozorňuje na to Peter Kreko, ředitel organizace Political Capital Institute, která činnost Jobbiku dlouhodobě sleduje. Příkladem takového "politického experimentu" je zavedení velmi tvrdých podmínek u veřejně prospěšných prací. Starosta Ozdu David Janiczak se netají tím, že systematický útisk vnímá jako legitimní cestu k vyhnání nepohodlných Romů z města. Píše o tom agentura AP.

Veřejné práce lidé vykonávají především na městských farmách a osmadvacetiletý starosta Janiczak během nich zavedl delší pracovní dobu, minimum přestávek a kamery sledující pohyb pracovníků. Z 1300 pracovníků, kteří jsou zaměstnáni v rámci programu veřejně prospěšných prací, tvoří většinu Romové. Podle agentury AP se zaměstnanci projektu shodují v tom, že od chvíle, kdy nastoupil na post starosty Janiczak, pracovní podmínky se velmi zhoršily.

"Nedovolíme si sednout ani na pět minut. Ani když nám teče krev z nosu, nemůžeme přestat. Pracuje se pořád," říká podle serveru Čt24.cz Bela Biro, který je do veřejně prospěšných prací zapojen.

O metodách, kterými se snaží radikálně pravicová strana Jobbik vyhnat nepohodlné obyvatele Ozdu, se starosta podle informací na serveru Čt24.cz veřejně vyjadřuje také na svém Twitteru. Podle Janiczaka existují jen možnosti - buď násilné vyhnání, nebo systematický útisk. Jeho "pracovní projekt" vedle diskriminační bytové politiky představuje zatím tu druhou variantu.

Jobbik nyní vede asi tucet maďarských měst a je držitelem 12 procent křesel v národním parlamentu. Jedná se také o nejpopulárnější politickou stranu mezi mladými voliči. V nadcházejících parlamentních volbách v roce 2018 by tak mohl Jobbik představovat vážnou konkurenci pro stranu Fidesz.

Z čtyřiatřicetitisícového Ozdu tvoří Romové asi jednu třetinu obyvatel.

Přečteno: 1033x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Jobbik, Maďarsko, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo