romea - logo
1. prosince 2020 (úterý)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pracovní experiment v maďarském Ozdu: Systematický útisk jako cesta k vyhnání Romů

28.7.2015 15:02
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu

Maďarské město Ozd se stalo jakousi živou "laboratoří", kde si extrémně pravicová strana Jobbik zkouší na komunální úrovni dopad svých politických rozhodnutí. Upozorňuje na to Peter Kreko, ředitel organizace Political Capital Institute, která činnost Jobbiku dlouhodobě sleduje. Příkladem takového "politického experimentu" je zavedení velmi tvrdých podmínek u veřejně prospěšných prací. Starosta Ozdu David Janiczak se netají tím, že systematický útisk vnímá jako legitimní cestu k vyhnání nepohodlných Romů z města. Píše o tom agentura AP.

Veřejné práce lidé vykonávají především na městských farmách a osmadvacetiletý starosta Janiczak během nich zavedl delší pracovní dobu, minimum přestávek a kamery sledující pohyb pracovníků. Z 1300 pracovníků, kteří jsou zaměstnáni v rámci programu veřejně prospěšných prací, tvoří většinu Romové. Podle agentury AP se zaměstnanci projektu shodují v tom, že od chvíle, kdy nastoupil na post starosty Janiczak, pracovní podmínky se velmi zhoršily.

"Nedovolíme si sednout ani na pět minut. Ani když nám teče krev z nosu, nemůžeme přestat. Pracuje se pořád," říká podle serveru Čt24.cz Bela Biro, který je do veřejně prospěšných prací zapojen.

O metodách, kterými se snaží radikálně pravicová strana Jobbik vyhnat nepohodlné obyvatele Ozdu, se starosta podle informací na serveru Čt24.cz veřejně vyjadřuje také na svém Twitteru. Podle Janiczaka existují jen možnosti - buď násilné vyhnání, nebo systematický útisk. Jeho "pracovní projekt" vedle diskriminační bytové politiky představuje zatím tu druhou variantu.

Jobbik nyní vede asi tucet maďarských měst a je držitelem 12 procent křesel v národním parlamentu. Jedná se také o nejpopulárnější politickou stranu mezi mladými voliči. V nadcházejících parlamentních volbách v roce 2018 by tak mohl Jobbik představovat vážnou konkurenci pro stranu Fidesz.

Z čtyřiatřicetitisícového Ozdu tvoří Romové asi jednu třetinu obyvatel.

Přečteno: 1034x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Jobbik, Maďarsko, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo