romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pravicoví extremisté ve Francii chystali útoky na muslimy

26.6.2018 9:25
Ilustrační foto (FOTO: Rama, Wikimedia Commons)
Ilustrační foto (FOTO: Rama, Wikimedia Commons)

Zatčením deseti stoupenců krajní pravice podezřelých z příprav útoků na muslimské obyvatele vyvrcholila v noci ze soboty na neděli rozsáhlá protiteroristická operace francouzských úřadů. V neděli o tom informovala agentura AFP, podle jejíchž zdrojů podezřelí tvořili záhadnou skupinu, která plánovala násilné činy.

K zatýkání údajně došlo v pařížské oblasti, ve městě Vienne jižně od Lyonu i na Korsice. Operaci vedla tajná služba DGSI a podle francouzského ministerstva vnitra vycházela ze sledování mnoha osob. AFP uvádí, že jde o vzácný případ, kdy protiteroristické aktivity cílí na ultrapravici.

Podle jednoho nejmenovaného zdroje chtěli zadržení přejít k "násilným činům s pro tuto chvíli nejasnými obrysy", přičemž by jejich cílem byly "osoby muslimského vyznání". Další osoba obeznámená s vyšetřováním uvedla, že terčem násilí se měly stát osoby, o nichž se extremisté domnívali, že jsou napojené na "radikální islám".

Podle francouzské televize LCI se mělo jednat o radikální imámy, islamisty propuštěné z vězení ale také náhodně vytipované zahalené ženy. Osoby, které tyto útoky plánovaly v rámci skupiny se zkratkou AFO (Action des forces opérationnelles), ale prý neodpovídají běžným představám o extremistech. Jsou mezi nimi údajně otcové a muži středního věku a většina ze zadržených nemá kriminální minulost.

Komunikace zachycená zpravodajskou službou DGSI ale dokládala záměr podezřelých opatřit si zbraně a domovní prohlídky ukázaly, že někteří je už vlastnili, napsala AFP.

"Smekám před neustálým nasazením DGSI, které dennodenně dohlíží na ochranu Francouzů tváří v tvář jakékoli násilné činnosti, ať už přichází odkudkoli" napsal o protiteroristické operaci na twitteru francouzský ministr vnitra Gérard Collomb.

Přečteno: 877x
 

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Útok, muslimové, Terorismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo