romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sheffield: Místní osočují slovenské Romy z nepořádku, bulvární plátek vede otevřenou válku proti migrantům z EU

Sheffield (Británie), 16.11.2013 17:14, (ROMEA)
Koláž: Romea.cz
Koláž: Romea.cz

Předměstí Sheffieldu na severu Anglie zažívá prý velký příliv slovenských Romů, což tam vyvolává napětí. Říkají, že v Británii chtějí dát svým dětem šanci na lepší život, ale podle místních a bulvárních plátků krádežemi, hlukem a gangy mladých lidí se dostávají do střetů s ostatními obyvateli, především s přistěhovalci s Pákistánu. Policie však žádné zvýšení kriminality nezaznamenala. Bulvární list The Daily Express v tažení proti migrantům šel dokonce tak daleko, že napsal  zprávu o tom, že slovenští Romové nabízejí k prodeji své děti. Policie nic takového nezjistila. Na svém webu to uvedl britský deník The Guardian.

Nespokojenost s Romy v předměstí Page Hall vedla místní, především pákistánskou komunitu, k vytvoření sdružení, které monitoruje chování slovenských přistěhovalců a snaží se situaci zklidnit.  Podle sdružení lze situaci přirovnat k sudu se střelným prachem, který hrozí explozí. Sdružení odmítá označení domobrana. Vadí jim rozhazování odpadků a skutečnost, že děti postávají v ulicích.

"Jsme jen skupina obyčejných místních lidí, kteří nemají rádi, když je někdo zastrašuje v jejich vlastním bydlišti. Snaží se jen vysvětlovat nově příchozím, jak zde funguje život," řekl čtyřiašedesátiletý Barrie Rees, který si při obchůzce městem zapisoval postřehy z chování slovenských Romů. Ve čtvrtek byla hlídka podle serveru Guardian procházející ulicemi složená z Reese, dále zde byla Fatima, která je napůl Jamajčanka a na půl Skotka, bílá žena jménem Beverley  a pákistánský pronajímatel, který se představil jako Khan.

The Guardian zmínil i zprávu bulvárního listu The Daily Express, podle níž majiteli jednoho místního obchodu chtěli romští teenageři za 250 liber (8100 korun) prodat dítě. Policie zdůraznila, že důkladně prověřila spekulace o prodeji dítěte, ale nenašla žádné důkazy o zmizení nějakého dítěte v oblasti Page Hall. Podle policejního mluvčího mohlo jít o "ubohý žert".

Bulvární The Daily Express vede vůči migrantů z EU otevřenou válku. Na svém webu má i petici namířenou proti rumunským a bulharským občanům pod názvem "řekni ne migrantům z EU". Na petici odkazuje slovy: "Chcete se připojit k našemu tažení proti nové záplavě migrantů z EU, připojte se zde."

Místní policie podle The Guardian také uvedla, že sice nemá k dispozici přesná čísla o zločinnosti v Page Hall, ale že se jí nezdá, že by zločinnost nějak výrazně stoupla od začátku příchodu většího počtu slovenských Romů před třemi lety. The Guardian cituje místního policistu, který doslova říká: "Nedošlo k podstatnějšímu zvýšení kriminality od té doby, co se sem přistěhovalo velké množství slovenských Romů. Jde spíš o antisociální chování než o krádeže či trestné činy."

Britské listy citují názory Romů, která na předměstí Sheffieldu žijí. Mario Sandor, sedmatřicetiletý otec pěti dětí, zdůraznil, že prostě jenom chce, aby jeho rodina měla lepší život. "V Rumunsku nemůžu získat práci, protože jsem černý," řekl. "Tady pracuju v supermarketu Tesco a v továrně na párky. Mým dětem se dostává pořádného vzdělání. Proto jsem tady: Chci, aby z nich byli právníci a lékaři."

Sedmnáctiletý Daniel Dunka, který se do Sheffieldu se svými sedmi bratry a jednou sestrou přestěhoval před sedmi lety, uvedl, že chce získat dobré zaměstnání, nejlépe jako učitel. Patrick Pokuta, další sedmnáctiletý mladík, který studuje na místní střední škole podnikatelství, řekl, že se chce stát mechanikem. Žádní z nich nepovažovali postávání v ulicích v noci za problém. "Není kam jinam jít," řekli.

Desetiletý Christian Kandrak je v Sheffieldu teprve od letošního února, ale už mluví s rodilým sheffieldským přízvukem, když vysvětluje, že se chce stát placeným tlumočníkem: "V Anglii se mi líbí. Chci se pořádně naučit anglicky, abych mohl dostat dobrou práci a vydělávat peníze. Proto se sem Slováci stěhují," cituje server The Gurdian server Britské listy.

Úřady odhadují, že ve městě žije kolem 1500 východoevropských Romů, z nichž asi 500 je v malé čtvrti Page Hall. Jistý místní slovenský Rom ale podle listu hovoří o vyšších počtech. Domnívá se, že ve městě žije 600 až 900 početných romských rodin, z nichž většina pobývá v Page Hall.

Místní obyvatelé podle The Guardianu uvítali, že úřady se jejich problémy začaly v posledních dnech zabývat. Je prý cítit i větší přítomnost policie.

Ne všichni obyvatelé Velké Británie mají stejný názor jako britský bulvár. Server Britské listy cituje diskusní příspěvek, který se objevil pod článkem na serveru The Guardian: "Jsem komunitní zdravotní sestra, která se v současnosti stará o jednoho starého člena romské rodiny z východní Evropy. Tři generace žijí pod jednou střechou (platí činži soukromníkovi, nemají nárok na státní byt) a podle mě žijí ve velmi stísněných poměrech, avšak oni říkají že je to o mnoho lepší, než byly podmínky, v nichž žili dříve. Hlavní osoba, která pro rodinu vydělává, pracuje v špatně placeném nekvalifikovaném zaměstnání, i když byl ve své rodné zemi kvalifikovaným pracovníkem. Dostávají minimální sociální pomoc a všechny děti pravidelně chodí do školy. Můj pacient, invalida, se tu stal terčem rasismu, a to do takové míry, že vyjít sám na ulici pro něho nyní není možné. Jsou vřelí, zábavní, zdvořilí a velkomyslní. Je to jedna z mých nejoblíbenějších návštěv týdne. Dělají na mě obrovský dojem tím, jak se starají o své staré lidi. Nemůžu obviňovat nikoho, ani ty, kteří nejsou tak sympatičtí jako tato rodina, že chtějí pro své děti lepší život."

Britský vicepremiér Nick Clegg ve čtvrtek vyzval romské přistěhovalce, aby brali ohled na britský způsob života. V rozhlasovém rozhovoru ale zdůraznil, že nejlepší cestou k řešení sporů je "spolu vzájemně mluvit". Stejně tak podle něj Británie musí zůstat otevřenou zemí.

Jeho výroky následovaly po výrocích bývalého ministra vnitra Davida Blunketta, který varoval, že bez lepší integrace Romů hrozí v některých oblastech násilné nepokoje.

Liberální demokrat Clegg i labourista Blunkett konkrétně hovořili o čtvrti Page Hall v Sheffieldu, který oba zastupují jako poslanci v parlamentu. V Page Hall se usazují Romové ze Slovenska a podle Blunketta přicházejí do Británie z utlačitelského, nesmírně zanedbaného prostředí, kde nefunguje odvoz odpadků, neteče voda a nejde elektřina, a že je nutno je naučit, aby se v civilizovaném prostředí Británie přizpůsobili existujícím službám.

Česká média podle Jana Čulíka ze serveru Bristké listy Blunketta nepřesně citují. "Zajímavé je, že Blunkettův výrok o tom, že Romové ze Slovenska pocházejí z "utlačovaných vesnic či lesů" ("downtrodden villages or woodlands") česká média neuvádějí. Z Blunkettových výroků zjevně vyplývá, že ze stavu příchozích ze Slovenska obviňuje slovenskou společnost," píše Jan Čulík na serveru Britské listy.

Bývalý labouristický ministr vnitra Jack Straw ve středu uvedl, že otevření Británie po roce 2004 bez omezení občanům nových členských zemí EU, včetně Polska a Česka, byla "spektakulární chyba". Podle něj vláda počítala s nejvýše 13.000 novými imigranty ročně a nakonec jich bylo přes 200.000 za rok.

Nové obavy britských obyvatel vyvolává skutečnost, že na začátku roku 2014 se Británie má bez omezení otevřít lidem z Bulharska a Rumunska.

Přečteno: 3442x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Velká Británie, Slovensko, Rasismus, Kriminalita, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo