Předměty z Osvětimi se vydají na putovní výstavu. Mají varovat před sílícím rasismem

V Polsku vznikla první putovní výstava předmětů z nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Podle jejích organizátorů je cílem přiblížit hrůzy holokaustu širokému publiku a vyslat varovný signál pro další generace. Sbírka 600 exponátů z tábora smrti zavítá do 14 měst v Severní Americe a Evropě, informovala agentura AP. Zájemci si budou moci prohlédnout mimo jiné i vagon, ve kterém nacisté sváželi vězně do tábora nebo originál osvětimské kasárny.
Výstava s názvem "Ne tak dávno. Ne tak daleko" bude vyprávět příběhy osvětimských vězňů prostřednictvím jejich osobní věci. Návštěvníci uvidí i předměty, které patřily pachatelům hrůz z Osvětimi, mužům z jednotek SS, kteří tábor vybudovali a dohlíželi na jeho provoz.
Osvětimské muzeum chce tímto způsobem přiblížit dění v táboře i lidem, kteří se do Osvětimi pravděpodobně nikdy nedostanou.
"Svět se v současné době pohybuje nejistým směrem," řekl ředitel muzea Piotr Cywiński. Výstava se tak podle něj může stát varováním před tím, že není možné "budovat budoucnost na nenávisti, rasismu, antisemitismu a nekonečném pohrdání jinou lidskou bytostí".
Mezi lety 1940 a 1944 bylo v Osvětimi zavražděno v plynových komorách nebo zemřelo hlady, na nemoci nebo kvůli těžké práci přes milion lidí. Nacisté sem kromě evropských Židů posílali i Poláky, Rusy nebo Romy. Mezi oběťmi tábora bylo i několik tisíc československých Židů.
Osvětimské státní muzeum bylo založeno v roce 1947 s cílem zachovat památku obětí holokaustu. V roce 2016 ho navštívilo rekordních více než dva miliony lidí.
Kam dál:
- Film o útěku vězňů Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrby z koncentračního tábora v Osvětimi přijde do kin v listopadu
- Muzeum v Osvětimi se ostře ohradilo proti článku amerického magazínu New Yorker o polském postoji k holokaustu jako proti překrucování skutečnosti
- Památku lidí zavražděných při vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi uctila hudba
- Očkování jako holokaust? Británie řešení nechutnou kauzu a zatkla dva muže
- V Osvětimi bylo zavražděno více než 200 tisíc dětí. Další výročí osvobození tábora proto bude věnováno jim
- Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou
- Romští černí panteři přepsali Ladovu pohádku o Mikešovi. Proč Romové hodili kocoura do pytle?
- V Německu se vede diskuze, zda pojmenovat ulici po sintské spisovatelce a přeživší z Osvětimi Philomeně Franz
- FOTOGALERIE: Neonacisté během pochodu ke Dni nezávislosti zapálili byt kvůli duhové vlajce na podporu gayů, po policistech házeli kameny
- Elvis Presley, Charlie Chaplin nebo Yul Brynner. Malované portréty osobností s romskými kořeny jsou k vidění na výstavě v Praze
- Sdružení ARA ART chystá v Praze na začátek listopadu romský divadelní online festival ROMA HEROES
- FOTOGALERIE: Odpůrci zákazu potratů protestovali ve Varšavě. Neonacisté společně s těžkooděnci "bránili" kostel