romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacisté napadli předsedu protirasistické organizace na fotbalovém zápasu v Budapešti

Budapešť, 30.4.2013 10:16, (ROMEA)
ilustrační foto
ilustrační foto

Na fotbalovém zápasu domácího týmu FTC-Videoton byl o víkendu v Budapešti slovně a poté i fyzicky napaden předseda protirasistické Společnosti Raoula Wallenberga, Ferenc Orosz. Jak dnes informovala maďarská agentura MTI, Orosz při fotbalovém zápasu na stadionu Ference Puskáse napomenul pravicové fanoušky, kteří pokřikovali "Sieg Heil" (Vítězství zdar!) a hesla, oslavující někdejšího italského diktátora Benita Mussoliniho.

Orosz se podle MTI dostal se skupinkou do slovního střetu, když pokřikující pravicové fanoušky vyzval, aby s halekáním fašistických hesel přestali. Za to se mu dostalo spílání do "židovských komunistů". Po zápase mu při odchodu ze stadionu zastoupili cestu dva muži: jeden z nich pronesl "prostě už jen proto - Sieg Heil!", přičemž ho druhý zároveň udeřil a zlomil mu nos. Předseda byl následně odvezen do nemocnice se zraněním vyžadujícím déle než osmidenní hospitalizaci. Už v pondělí dopoledne však podepsal revers, aby mohl pronést slíbenou přednášku na konferenci pořádané maďarským ombudsmanem na téma "hate speech". Pro agenturu MTI pak Orosz uvedl, že podle jeho názoru bylo povinností přítomné policie, respektive organizátorů zápasu, pokřikující neonacisty ze stadionu vyvést.

Incident se odehrál jen několik dní před Světovým židovským kongresem, který reprezentuje židovské společnosti celého světa a který letos hostí Maďarsko. Tato akce se obvykle koná v Jeruzalémě, organizátoři ale podle Sdružení maďarských židovských organizací chtěli vyjádřit solidaritu s maďarskými Židy, kteří jsou v poslední době vystaveni sílícím verbálním útokům.

Společnost Raoula Wallenberga byla založena na počest švédského diplomata, který během holokaustu zachránil životy tisíců maďarských Židů. Židovské organizace a organizace obhájců lidských práv upozorňují, že antisemitismus zůstává vážným problémem maďarské společnosti. Vůdce krajně pravicové strany Jobbik například vyzval, aby byl v zájmu národní bezpečnosti sepsán seznam prominentních Židů.

Stoupenci krajní pravice se chystají v sobotu (v předvečer zahájení Světového židovského kongresu) uspořádat v Budapešti shromáždění proti bolševismu a sionismu.

Nedělní útok na Orosze podle MTI dnes důrazně odsoudil ministr zahraničí János Martonyi a ministr vnitra Sándor Pintér slíbil, že pachatelé budou zadrženi.

Přečteno: 965x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Útok, Rasismus, Antisemitismus, Maďarsko, Nacismus, Napadení, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo