romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Předsedkyně České národní rady Ukrajiny neví nic o 40 rodinách žádajících návrat

Praha, 15.9.2014 15:21, (ROMEA)
Grafické znázornění reemigrace volyňských Čechů (Zdroj: absolventi.gymcheb.cz)
Grafické znázornění reemigrace volyňských Čechů (Zdroj: absolventi.gymcheb.cz)

Předsedkyně České národní rady Ukrajiny Ludmila Muchinová ví jen o třech krajanských rodinách na Ukrajině, které by se chtěly vrátit zpátky do České republiky, ne o čtyřiceti, jejichž repatriaci minulý týden podpořil prezident Miloš Zeman. Šéfka organizace zastřešující všechny české spolky na Ukrajině to řekla dnes novinářům po jednání s náměstkem ministra zahraničí Rudolfem Jindrákem. Česká diplomacie chce podle něj krajanům na Ukrajině pomáhat především na místě.

"Já vím o třech rodinách, které požádaly (o repatriaci)," uvedla Muchinová v reakci na Zemanovo prohlášení. Prezident minulý týden požádal ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), aby vyhověl požadavku 40 rodin volyňských Čechů na návrat do původní vlasti. S žádostí o pomoc se v březnu na české představitele obrátili volyňští Češi ze Žytomyru na západě Ukrajiny. Vláda k ní ale tehdy neviděla bezprostřední důvod.

Muchinová aktuální situaci na Ukrajině popsala jako složitou, konfliktem na východě země je podle ní postižen ale jen krajanský spolek v oblasti Donbasu. "Ve všech ostatních spolcích sice nemůžu říct, že je klid, ale je spokojeněji. Lidé se prostě bojí války," poznamenala.

Pokud by se česká vláda rozhodla repatriovat Zemanem zmíněných 40 rodin, o nichž nic neví ani ministerstvo zahraničí, mohlo by návrat do domoviny podle ní požadovat všech zhruba 5000 krajanů žijících na Ukrajině. "To by to pak vláda České republiky musela udělat pro všechny stejné a bude to složité pro Českou republiku," konstatovala Muchinová.

Takový krok by navíc u ukrajinské vlády mohl vzbudit dojem, že se k ukrajinským Čechům Ukrajinci "chovali špatně", což není pravda, tvrdí rodačka z Kyjeva, jejíž prarodiče přišli na Ukrajinu koncem 19. století z Moravy.

Podle Jindráka ministerstvo zahraničí situaci krajanů na východě Evropy sleduje a vyhodnocuje ji. Ukrajinským Čechům je diplomacie také připravena nadále pomáhat. "Uvažujeme o dalších krocích, které bychom měli realizovat ve velmi krátké době z hlediska podpory nějakých projektů pro naše krajany na Ukrajině," uvedl bez bližších podrobností náměstek.

Podle Jindráka je potřeba pomoci krajanům na místě, kde žijí. "To může být i efektivnější pomoc, když postavíme nějakou školu nebo pošleme lektora českého jazyka, který bude pomáhat s vnitřním životem menšiny, a ne organizování nějakého hromadného stěhování," soudí. "Můžeme nabízet pomoc, ale rozhodně bychom neměli ty lidi násilně vytrhávat z určitého prostředí," dodal.

Přečteno: 503x
 

Kam dál:

Štítky:  

Menšiny, Česká republika, UkrajinaHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo