romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Předsedkyně České národní rady Ukrajiny neví nic o 40 rodinách žádajících návrat

Praha, 15.9.2014 15:21, (ROMEA)
Grafické znázornění reemigrace volyňských Čechů (Zdroj: absolventi.gymcheb.cz)
Grafické znázornění reemigrace volyňských Čechů (Zdroj: absolventi.gymcheb.cz)

Předsedkyně České národní rady Ukrajiny Ludmila Muchinová ví jen o třech krajanských rodinách na Ukrajině, které by se chtěly vrátit zpátky do České republiky, ne o čtyřiceti, jejichž repatriaci minulý týden podpořil prezident Miloš Zeman. Šéfka organizace zastřešující všechny české spolky na Ukrajině to řekla dnes novinářům po jednání s náměstkem ministra zahraničí Rudolfem Jindrákem. Česká diplomacie chce podle něj krajanům na Ukrajině pomáhat především na místě.

"Já vím o třech rodinách, které požádaly (o repatriaci)," uvedla Muchinová v reakci na Zemanovo prohlášení. Prezident minulý týden požádal ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), aby vyhověl požadavku 40 rodin volyňských Čechů na návrat do původní vlasti. S žádostí o pomoc se v březnu na české představitele obrátili volyňští Češi ze Žytomyru na západě Ukrajiny. Vláda k ní ale tehdy neviděla bezprostřední důvod.

Muchinová aktuální situaci na Ukrajině popsala jako složitou, konfliktem na východě země je podle ní postižen ale jen krajanský spolek v oblasti Donbasu. "Ve všech ostatních spolcích sice nemůžu říct, že je klid, ale je spokojeněji. Lidé se prostě bojí války," poznamenala.

Pokud by se česká vláda rozhodla repatriovat Zemanem zmíněných 40 rodin, o nichž nic neví ani ministerstvo zahraničí, mohlo by návrat do domoviny podle ní požadovat všech zhruba 5000 krajanů žijících na Ukrajině. "To by to pak vláda České republiky musela udělat pro všechny stejné a bude to složité pro Českou republiku," konstatovala Muchinová.

Takový krok by navíc u ukrajinské vlády mohl vzbudit dojem, že se k ukrajinským Čechům Ukrajinci "chovali špatně", což není pravda, tvrdí rodačka z Kyjeva, jejíž prarodiče přišli na Ukrajinu koncem 19. století z Moravy.

Podle Jindráka ministerstvo zahraničí situaci krajanů na východě Evropy sleduje a vyhodnocuje ji. Ukrajinským Čechům je diplomacie také připravena nadále pomáhat. "Uvažujeme o dalších krocích, které bychom měli realizovat ve velmi krátké době z hlediska podpory nějakých projektů pro naše krajany na Ukrajině," uvedl bez bližších podrobností náměstek.

Podle Jindráka je potřeba pomoci krajanům na místě, kde žijí. "To může být i efektivnější pomoc, když postavíme nějakou školu nebo pošleme lektora českého jazyka, který bude pomáhat s vnitřním životem menšiny, a ne organizování nějakého hromadného stěhování," soudí. "Můžeme nabízet pomoc, ale rozhodně bychom neměli ty lidi násilně vytrhávat z určitého prostředí," dodal.

Přečteno: 508x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Menšiny, Česká republika, UkrajinaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo