romea - logo
25. září 2020 (pátek)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Předsedkyně Evropské komise Von der Leyenová vyzvala státy EU, aby bojovaly proti diskriminaci Romů

31.7.2020 22:32
Ursula Von der Leyenová (FOTO: EP)
Ursula Von der Leyenová (FOTO: EP)

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová vyzvala v pátek u příležitosti Památného dne romského holokaustu, který připadá na neděli 2. srpna, všechny členské státy EU, aby chránily tuto menšinu před diskriminací a rasismem. Informovala o tom agentura DPA.

"Evropa má povinnost chránit své menšiny před rasismem a diskriminací. Anticiganismu musíme čelit otevřeností a přijetím, nenávistným projevům a zločinům z nenávisti musíme čelit tolerancí a respektováním lidské důstojnosti a šikaně musíme čelit šířením osvěty o holokaustu," uvedla von der Leyenová ve společném prohlášení s místopředsedkyní EK pro hodnoty a transparentnost Věrou Jourová a eurokomisařka pro rovnost Helenou Dalliovou.

Ve společném prohlášení připomínají, že počet přeživších a přímých svědků zvěrstev holokaustu stále klesá. "Je naší povinností, více než kdy jindy, pokračovat v jejich práci a předávat jejich svědectví," píše se v prohlášení, ve kterém zmiňují i nedávno zesnulého bojovníka proti nacismu Raymond Gurême.

V noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách koncentračního tábora tehdy zavraždili přes 4 200 Romů a Sintů. Každoročně 2. srpna si proto Romové z celé Evropy tento den připomínají jako Památný den romského holokaustu.

"Vzpomínka na jejich pronásledování nás vede k potřebě řešit výzvy, kterým čelí i dnes a příliš často jsou přehlíženy," konstatuje se v prohlášení.

Podle Ursuly von der Leyenové by se všech 27 členských států EU mělo zavázat, že dosáhne sociální spravedlnosti a rovnosti ve všech oblastech.

K zastrašování a útoky na Romy, ke kterému dochází v posledních letech stále častěji, upozornil ve čtvrtek v Ženevě i zvláštní zpravodaj OSN pro otázky menšin Fernand de Varennes. Uvedl, že v souvislosti s pandemie COVID 19 se na sociálních sítích objevily nepravdivé zprávy s rasistickým podtextem namířených proti Romům.

Během 17 měsíců existence tzv. cikánského rodinného tábora (od února 1943 do července 1944)  v něm bylo vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 21 tisíc romských a sintských vězeňkyň a vězňů v táboře zahynulo. Další Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Jiní, jejichž počet se jen těžko odhaduje, byli postříleni a pohřbeni do masových hrobů v lese. Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti až 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Přečteno: 669x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Památný den romského holocaustu, Pietní akce, Evropská komise, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo