romea - logo
6. prosince 2020 (neděle)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Předsedkyně Evropské komise Von der Leyenová vyzvala státy EU, aby bojovaly proti diskriminaci Romů

31.7.2020 22:32
Ursula Von der Leyenová (FOTO: EP)
Ursula Von der Leyenová (FOTO: EP)

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová vyzvala v pátek u příležitosti Památného dne romského holokaustu, který připadá na neděli 2. srpna, všechny členské státy EU, aby chránily tuto menšinu před diskriminací a rasismem. Informovala o tom agentura DPA.

"Evropa má povinnost chránit své menšiny před rasismem a diskriminací. Anticiganismu musíme čelit otevřeností a přijetím, nenávistným projevům a zločinům z nenávisti musíme čelit tolerancí a respektováním lidské důstojnosti a šikaně musíme čelit šířením osvěty o holokaustu," uvedla von der Leyenová ve společném prohlášení s místopředsedkyní EK pro hodnoty a transparentnost Věrou Jourová a eurokomisařka pro rovnost Helenou Dalliovou.

Ve společném prohlášení připomínají, že počet přeživších a přímých svědků zvěrstev holokaustu stále klesá. "Je naší povinností, více než kdy jindy, pokračovat v jejich práci a předávat jejich svědectví," píše se v prohlášení, ve kterém zmiňují i nedávno zesnulého bojovníka proti nacismu Raymond Gurême.

V noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách koncentračního tábora tehdy zavraždili přes 4 200 Romů a Sintů. Každoročně 2. srpna si proto Romové z celé Evropy tento den připomínají jako Památný den romského holokaustu.

"Vzpomínka na jejich pronásledování nás vede k potřebě řešit výzvy, kterým čelí i dnes a příliš často jsou přehlíženy," konstatuje se v prohlášení.

Podle Ursuly von der Leyenové by se všech 27 členských států EU mělo zavázat, že dosáhne sociální spravedlnosti a rovnosti ve všech oblastech.

K zastrašování a útoky na Romy, ke kterému dochází v posledních letech stále častěji, upozornil ve čtvrtek v Ženevě i zvláštní zpravodaj OSN pro otázky menšin Fernand de Varennes. Uvedl, že v souvislosti s pandemie COVID 19 se na sociálních sítích objevily nepravdivé zprávy s rasistickým podtextem namířených proti Romům.

Během 17 měsíců existence tzv. cikánského rodinného tábora (od února 1943 do července 1944)  v něm bylo vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 21 tisíc romských a sintských vězeňkyň a vězňů v táboře zahynulo. Další Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Jiní, jejichž počet se jen těžko odhaduje, byli postříleni a pohřbeni do masových hrobů v lese. Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti až 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Přečteno: 701x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Památný den romského holocaustu, Pietní akce, Evropská komise, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo