romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Předsedkyně Evropské komise Von der Leyenová vyzvala státy EU, aby bojovaly proti diskriminaci Romů

31.7.2020 22:32
Ursula Von der Leyenová (FOTO: EP)
Ursula Von der Leyenová (FOTO: EP)

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová vyzvala v pátek u příležitosti Památného dne romského holokaustu, který připadá na neděli 2. srpna, všechny členské státy EU, aby chránily tuto menšinu před diskriminací a rasismem. Informovala o tom agentura DPA.

"Evropa má povinnost chránit své menšiny před rasismem a diskriminací. Anticiganismu musíme čelit otevřeností a přijetím, nenávistným projevům a zločinům z nenávisti musíme čelit tolerancí a respektováním lidské důstojnosti a šikaně musíme čelit šířením osvěty o holokaustu," uvedla von der Leyenová ve společném prohlášení s místopředsedkyní EK pro hodnoty a transparentnost Věrou Jourová a eurokomisařka pro rovnost Helenou Dalliovou.

Ve společném prohlášení připomínají, že počet přeživších a přímých svědků zvěrstev holokaustu stále klesá. "Je naší povinností, více než kdy jindy, pokračovat v jejich práci a předávat jejich svědectví," píše se v prohlášení, ve kterém zmiňují i nedávno zesnulého bojovníka proti nacismu Raymond Gurême.

V noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách koncentračního tábora tehdy zavraždili přes 4 200 Romů a Sintů. Každoročně 2. srpna si proto Romové z celé Evropy tento den připomínají jako Památný den romského holokaustu.

"Vzpomínka na jejich pronásledování nás vede k potřebě řešit výzvy, kterým čelí i dnes a příliš často jsou přehlíženy," konstatuje se v prohlášení.

Podle Ursuly von der Leyenové by se všech 27 členských států EU mělo zavázat, že dosáhne sociální spravedlnosti a rovnosti ve všech oblastech.

K zastrašování a útoky na Romy, ke kterému dochází v posledních letech stále častěji, upozornil ve čtvrtek v Ženevě i zvláštní zpravodaj OSN pro otázky menšin Fernand de Varennes. Uvedl, že v souvislosti s pandemie COVID 19 se na sociálních sítích objevily nepravdivé zprávy s rasistickým podtextem namířených proti Romům.

Během 17 měsíců existence tzv. cikánského rodinného tábora (od února 1943 do července 1944)  v něm bylo vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 21 tisíc romských a sintských vězeňkyň a vězňů v táboře zahynulo. Další Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Jiní, jejichž počet se jen těžko odhaduje, byli postříleni a pohřbeni do masových hrobů v lese. Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti až 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Přečteno: 584x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Památný den romského holocaustu, Pietní akce, Evropská komise, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo