romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Představitel německé policie prý blokoval vyšetřování NSU

Berlín, 10.12.2013 15:11, (ROMEA)
NSU - Beate Zschäpeová, Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt.
NSU - Beate Zschäpeová, Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt.

Vysoký představitel policie v německé spolkové zemi Durynsko údajně v roce 2003 zablokoval pátrání po jednom ze členů neonacistické skupiny Národně socialistické podzemí (NSU). S odvoláním na zdroje z durynské policie to oznámila televizní stanice ARD. Vyšetřovatelé nakonec skupinu, které je připisováno deset vražd a další násilné činy, odhalili až v roce 2011.

Podle ARD pátrala německá policie v roce 2003 po jednom ze členů NSU Uwem Böhnhardtovi. V té době se na vyšetřovatele v Durynsku obrátil Böhnhardtův spolužák ze školy, který ho poznal na křižovatce v Jeně. Zdroj ARD ale řekl, že tehdejší náměstek prezidenta durynské zemské kriminální policie Werner Jakstat policistům nařídil, aby se svědectvím nezabývali. Böhnhardt následně policistům zmizel.

Jakstat je v současnosti prezidentem durynské zemské kriminální policie. K obvinění se nijak nevyjádřil.

NSU je připisováno deset vražd převážně přistěhovalců, spáchaných po celém Německu v letech 2000 až 2007, dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem v letech 2001 a 2004, které si vyžádaly 23 zraněných, a dále 15 případů přepadení bank. Vyšetřovatelé skupinu odhalili ale až na podzim 2011, přičemž možný podíl pravicových extremistů na těchto zločinech zpočátku vůbec neprověřovali a podezřívali z nich okolí obětí.

NSU tvořila trojice pravicových extremistů Böhnhardt, Uwe Mundlos, a Beate Zschäpeová. Mužská část buňky spáchala v listopadu 2011 před zatčením sebevraždu. Zschäpeová stojí spolu se čtveřicí údajných podporovatelů NSU od května před soudem v Mnichově, který by měl trvat nejméně do konce příštího roku. Hrozí jí až doživotí.

Přečteno: 451x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, NSU, Násilí z nenávisti, Násilí z nenávisti, Vražda, Policie, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo