romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Premiér SR Igor Matovič tvrdě zaútočil na kritiky uzavření romských osad: Místo mudrování si vezměte roušky a batůžky a šup do karantenizovaných osad pomáhat

13.4.2020 13:19
Igor Matovič, předseda slovenské vlády, předseda OLaNO
Igor Matovič, předseda slovenské vlády, předseda OLaNO

Igor Matovič dnes ostře zaútočil na oponenty postupu slovenské vlády v souvislosti s uzavření několika romských osad. Matovič s členem krizového štábu a europoslancem Peterem Pollákem jsou pod palbou kritiky nejen neziskových organizací, které jim vyčítají diskriminační přístup během zvládání pandemie onemocnění COVID-19. Podle Matoviče mu "lidskoprávní aktivisté" vyčítají, že opatření jsou nehumánní, nesprávná a zaměřená proti romským spoluobčanům.

"Tzv. "lidskoprávní aktivisté" se v tyto dny nechávají slyšet, že jakou nehoráznost jsme spáchali tím, že jsme 5 osad na východě uzavřeli do karantény. Prý je to nehumánní, prý je to nesprávné, prý je to amaterismus, prý je to protiromské opatření, prý v době uzavření osad nebyly nachystané - pojízdné bankomaty, pojízdné prodejny potravin, pojízdné prodejny drogerií a dřeva, pojízdné nemocnice, pojízdné psychologické poradny, pojízdné nevím co," napsal Matovič na sociální síti Facebook.

"Rozmilí "lidskoprávní" aktivisté - zkusme jít na to jinak - jděte příkladem - šup vemte si roušky, rukavice, batůžky - a vzhůru do karantenizovaných osad! Velmi se tam nyní vaše nezištná a odvážná pomoc hodí. A pokud byste se navzdory vašim odvážným řečem báli jít na místo činu, zkuste nabrat odvahu jít alespoň do všech dosud netestovaných osad - máte jich na výběr k dispozici stovky. Potřebujeme vás v terénu na osvětu, ne v bezpečí na mudrování," útočí na své kritiky Matovič.

Podle premiéra jsou provedená opatření v osadách standardní protiepidemiologický postup všude na světě, a není zaměřen proti Romům, ale naopak j emá chránit.

"Zároveň platí, že každému nakaženému a jeho blízkému z karantenizované osady je umožněno z osady odejít do státní karantény, ale to využívá to jen minimum z lidí v osadách," dodal premiér SR Igor Matovič.

Slovenská vláda uzavřela kvůli pozitivním případům na onemocnění COVID-19 do karantény celkem pět lokalit, kde žije asi 6000 Romů. V lokalitách bylo zjištěno 31 nakažených k 8. 4. 2020, aktuální údaje odmítají příslušné orgány zveřejnit. Přísná opatření kritizují některé neziskové organizace, pozastavila se nad tím i veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová nebo poslanec a oceňovaný starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký. Současné počínání ohledně šíření koronaviru v romských lokalitách kritizuje i bývalý zmocněnec pro romskou menšinu Ábel Ravasz.

Přečteno: 2735x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Testování v romských osadách na COVID-19, Slovensko, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo