romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Premiér SR Igor Matovič tvrdě zaútočil na kritiky uzavření romských osad: Místo mudrování si vezměte roušky a batůžky a šup do karantenizovaných osad pomáhat

13.4.2020 13:19
Igor Matovič, předseda slovenské vlády, předseda OLaNO
Igor Matovič, předseda slovenské vlády, předseda OLaNO

Igor Matovič dnes ostře zaútočil na oponenty postupu slovenské vlády v souvislosti s uzavření několika romských osad. Matovič s členem krizového štábu a europoslancem Peterem Pollákem jsou pod palbou kritiky nejen neziskových organizací, které jim vyčítají diskriminační přístup během zvládání pandemie onemocnění COVID-19. Podle Matoviče mu "lidskoprávní aktivisté" vyčítají, že opatření jsou nehumánní, nesprávná a zaměřená proti romským spoluobčanům.

"Tzv. "lidskoprávní aktivisté" se v tyto dny nechávají slyšet, že jakou nehoráznost jsme spáchali tím, že jsme 5 osad na východě uzavřeli do karantény. Prý je to nehumánní, prý je to nesprávné, prý je to amaterismus, prý je to protiromské opatření, prý v době uzavření osad nebyly nachystané - pojízdné bankomaty, pojízdné prodejny potravin, pojízdné prodejny drogerií a dřeva, pojízdné nemocnice, pojízdné psychologické poradny, pojízdné nevím co," napsal Matovič na sociální síti Facebook.

"Rozmilí "lidskoprávní" aktivisté - zkusme jít na to jinak - jděte příkladem - šup vemte si roušky, rukavice, batůžky - a vzhůru do karantenizovaných osad! Velmi se tam nyní vaše nezištná a odvážná pomoc hodí. A pokud byste se navzdory vašim odvážným řečem báli jít na místo činu, zkuste nabrat odvahu jít alespoň do všech dosud netestovaných osad - máte jich na výběr k dispozici stovky. Potřebujeme vás v terénu na osvětu, ne v bezpečí na mudrování," útočí na své kritiky Matovič.

Podle premiéra jsou provedená opatření v osadách standardní protiepidemiologický postup všude na světě, a není zaměřen proti Romům, ale naopak j emá chránit.

"Zároveň platí, že každému nakaženému a jeho blízkému z karantenizované osady je umožněno z osady odejít do státní karantény, ale to využívá to jen minimum z lidí v osadách," dodal premiér SR Igor Matovič.

Slovenská vláda uzavřela kvůli pozitivním případům na onemocnění COVID-19 do karantény celkem pět lokalit, kde žije asi 6000 Romů. V lokalitách bylo zjištěno 31 nakažených k 8. 4. 2020, aktuální údaje odmítají příslušné orgány zveřejnit. Přísná opatření kritizují některé neziskové organizace, pozastavila se nad tím i veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová nebo poslanec a oceňovaný starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký. Současné počínání ohledně šíření koronaviru v romských lokalitách kritizuje i bývalý zmocněnec pro romskou menšinu Ábel Ravasz.

Přečteno: 2650x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Testování v romských osadách na COVID-19, Slovensko, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo