romea - logo
7. července 2020 (úterý)
svátek má Bohuslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Premiér SR Igor Matovič tvrdě zaútočil na kritiky uzavření romských osad: Místo mudrování si vezměte roušky a batůžky a šup do karantenizovaných osad pomáhat

13.4.2020 13:19
Igor Matovič, předseda OLaNO
Igor Matovič, předseda OLaNO

Igor Matovič dnes ostře zaútočil na oponenty postupu slovenské vlády v souvislosti s uzavření několika romských osad. Matovič s členem krizového štábu a europoslancem Peterem Pollákem jsou pod palbou kritiky nejen neziskových organizací, které jim vyčítají diskriminační přístup během zvládání pandemie onemocnění COVID-19. Podle Matoviče mu "lidskoprávní aktivisté" vyčítají, že opatření jsou nehumánní, nesprávná a zaměřená proti romským spoluobčanům.

"Tzv. "lidskoprávní aktivisté" se v tyto dny nechávají slyšet, že jakou nehoráznost jsme spáchali tím, že jsme 5 osad na východě uzavřeli do karantény. Prý je to nehumánní, prý je to nesprávné, prý je to amaterismus, prý je to protiromské opatření, prý v době uzavření osad nebyly nachystané - pojízdné bankomaty, pojízdné prodejny potravin, pojízdné prodejny drogerií a dřeva, pojízdné nemocnice, pojízdné psychologické poradny, pojízdné nevím co," napsal Matovič na sociální síti Facebook.

"Rozmilí "lidskoprávní" aktivisté - zkusme jít na to jinak - jděte příkladem - šup vemte si roušky, rukavice, batůžky - a vzhůru do karantenizovaných osad! Velmi se tam nyní vaše nezištná a odvážná pomoc hodí. A pokud byste se navzdory vašim odvážným řečem báli jít na místo činu, zkuste nabrat odvahu jít alespoň do všech dosud netestovaných osad - máte jich na výběr k dispozici stovky. Potřebujeme vás v terénu na osvětu, ne v bezpečí na mudrování," útočí na své kritiky Matovič.

Podle premiéra jsou provedená opatření v osadách standardní protiepidemiologický postup všude na světě, a není zaměřen proti Romům, ale naopak j emá chránit.

"Zároveň platí, že každému nakaženému a jeho blízkému z karantenizované osady je umožněno z osady odejít do státní karantény, ale to využívá to jen minimum z lidí v osadách," dodal premiér SR Igor Matovič.

Slovenská vláda uzavřela kvůli pozitivním případům na onemocnění COVID-19 do karantény celkem pět lokalit, kde žije asi 6000 Romů. V lokalitách bylo zjištěno 31 nakažených k 8. 4. 2020, aktuální údaje odmítají příslušné orgány zveřejnit. Přísná opatření kritizují některé neziskové organizace, pozastavila se nad tím i veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová nebo poslanec a oceňovaný starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký. Současné počínání ohledně šíření koronaviru v romských lokalitách kritizuje i bývalý zmocněnec pro romskou menšinu Ábel Ravasz.

Přečteno: 2554x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Testování v romských osadách na COVID-19, Slovensko, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo