romea - logo
22. ledna 2020 (středa)
svátek má Slavomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové představili prezidentu Gašparovičovi projekt romských vajdů, který má řešit vzájemné soužití

Bratislava, 7.5.2013 10:18, (ROMEA)
Setkání slovenského prezidenta se zástupci romské neparlamentní strany SRÚ (Zdroj: prezident.sk)
Setkání slovenského prezidenta se zástupci romské neparlamentní strany SRÚ (Zdroj: prezident.sk)

Prezident Slovenské republiky Ivan Gašparovič přijal představitele Strany romské unie Slovenska na základě dopisu, který mu poslali. Ohledně projednávané problematiky postavení a života Romů s neromským obyvatelstvem na Slovensku prezident řekl: "Spolupráce musí spočívat v hledání kompromisů." Romský problém není podle hlavy státu pouze slovenským nebo evropským problémem, ale vyžaduje řešení na globální úrovni.

"Vítám vaši iniciativu v tom, že se snažíte prosazovat zájmy romské komunity prostřednictvím politické strany," uvedl Ivan Gašparovič. Zdůraznil, že je třeba, aby se Romové otevřeně hlásili ke své národnosti, neboť podle výsledku sčítání obyvatel jsou pak přidělovány i dotace pro národnosti.

Předseda Strany romské unie Slovenska František Tanko poděkoval za přijetí prezidentem Slovenské republiky. Hlavě státu hosté předali kopii projektu na řešení situace Romů na Slovensku. Podle návrhu by zřízením speciální pracovní agentury mohli Romové začít pracovat alespoň za minimální mzdu. Prezident jim prý slíbil, že pomůže, jak bude moci.

Romští představitelé, mimo jiné, prezentovali i svůj inovativní model řešení soužití Romů s Neromů. Prezident se zajímal o filozofii tohoto modelu. Podle tohoto projektu by Romové chtěli znovu zavést postavení romského Vajdy jako přirozené autority v romské komunitě a začlenit jej do struktury místní samosprávy v obcích s vyšším zastoupením Romů.

Tanko podrobil kritice činnost zmocněnce vlády SR pro romskou problematiku Petra Poláka, který podle něj nejeví zájem o komunikaci s představiteli SRÚS. Pan Polák nemá zájem se s námi setkat," postěžoval si předseda Strany romské unie Slovenska.

Romové vyjádřili také zklamaní, že na jejich dosavadní výzvy a demonstrace nereagovaly ministerstvo práce, vláda ani parlament. Pochod 15. května by měl začít právě před zmíněným ministerstvem, poté se demonstranti přesunou před Úřad vlády a skončí u parlamentu.

Na více než pětimilionovém Slovensku žije podle sčítání obyvatel z roku 2011 více než 105.000 Romů. Odborníci nicméně odhadují, že jejich skutečný počet může být i přes 350.000. Velká část této populace žije v chudých osadách na severovýchodě země.

VIDEO

brf, ČTK, prezident.sk
Přečteno: 1150x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, Slovensko, Práce, Zmocněnec, Politika, Romská reforma na Slovensku, Romské občanské sdružení, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo