romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové představili prezidentu Gašparovičovi projekt romských vajdů, který má řešit vzájemné soužití

Bratislava, 7.5.2013 10:18, (ROMEA)
Setkání slovenského prezidenta se zástupci romské neparlamentní strany SRÚ (Zdroj: prezident.sk)
Setkání slovenského prezidenta se zástupci romské neparlamentní strany SRÚ (Zdroj: prezident.sk)

Prezident Slovenské republiky Ivan Gašparovič přijal představitele Strany romské unie Slovenska na základě dopisu, který mu poslali. Ohledně projednávané problematiky postavení a života Romů s neromským obyvatelstvem na Slovensku prezident řekl: "Spolupráce musí spočívat v hledání kompromisů." Romský problém není podle hlavy státu pouze slovenským nebo evropským problémem, ale vyžaduje řešení na globální úrovni.

"Vítám vaši iniciativu v tom, že se snažíte prosazovat zájmy romské komunity prostřednictvím politické strany," uvedl Ivan Gašparovič. Zdůraznil, že je třeba, aby se Romové otevřeně hlásili ke své národnosti, neboť podle výsledku sčítání obyvatel jsou pak přidělovány i dotace pro národnosti.

Předseda Strany romské unie Slovenska František Tanko poděkoval za přijetí prezidentem Slovenské republiky. Hlavě státu hosté předali kopii projektu na řešení situace Romů na Slovensku. Podle návrhu by zřízením speciální pracovní agentury mohli Romové začít pracovat alespoň za minimální mzdu. Prezident jim prý slíbil, že pomůže, jak bude moci.

Romští představitelé, mimo jiné, prezentovali i svůj inovativní model řešení soužití Romů s Neromů. Prezident se zajímal o filozofii tohoto modelu. Podle tohoto projektu by Romové chtěli znovu zavést postavení romského Vajdy jako přirozené autority v romské komunitě a začlenit jej do struktury místní samosprávy v obcích s vyšším zastoupením Romů.

Tanko podrobil kritice činnost zmocněnce vlády SR pro romskou problematiku Petra Poláka, který podle něj nejeví zájem o komunikaci s představiteli SRÚS. Pan Polák nemá zájem se s námi setkat," postěžoval si předseda Strany romské unie Slovenska.

Romové vyjádřili také zklamaní, že na jejich dosavadní výzvy a demonstrace nereagovaly ministerstvo práce, vláda ani parlament. Pochod 15. května by měl začít právě před zmíněným ministerstvem, poté se demonstranti přesunou před Úřad vlády a skončí u parlamentu.

Na více než pětimilionovém Slovensku žije podle sčítání obyvatel z roku 2011 více než 105.000 Romů. Odborníci nicméně odhadují, že jejich skutečný počet může být i přes 350.000. Velká část této populace žije v chudých osadách na severovýchodě země.

VIDEO

brf, ČTK, prezident.sk
Přečteno: 1174x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, Slovensko, Práce, Zmocněnec, Politika, Romská reforma na Slovensku, Romské občanské sdružení, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo