romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové představili prezidentu Gašparovičovi projekt romských vajdů, který má řešit vzájemné soužití

Bratislava, 7.5.2013 10:18, (ROMEA)
Setkání slovenského prezidenta se zástupci romské neparlamentní strany SRÚ (Zdroj: prezident.sk)
Setkání slovenského prezidenta se zástupci romské neparlamentní strany SRÚ (Zdroj: prezident.sk)

Prezident Slovenské republiky Ivan Gašparovič přijal představitele Strany romské unie Slovenska na základě dopisu, který mu poslali. Ohledně projednávané problematiky postavení a života Romů s neromským obyvatelstvem na Slovensku prezident řekl: "Spolupráce musí spočívat v hledání kompromisů." Romský problém není podle hlavy státu pouze slovenským nebo evropským problémem, ale vyžaduje řešení na globální úrovni.

"Vítám vaši iniciativu v tom, že se snažíte prosazovat zájmy romské komunity prostřednictvím politické strany," uvedl Ivan Gašparovič. Zdůraznil, že je třeba, aby se Romové otevřeně hlásili ke své národnosti, neboť podle výsledku sčítání obyvatel jsou pak přidělovány i dotace pro národnosti.

Předseda Strany romské unie Slovenska František Tanko poděkoval za přijetí prezidentem Slovenské republiky. Hlavě státu hosté předali kopii projektu na řešení situace Romů na Slovensku. Podle návrhu by zřízením speciální pracovní agentury mohli Romové začít pracovat alespoň za minimální mzdu. Prezident jim prý slíbil, že pomůže, jak bude moci.

Romští představitelé, mimo jiné, prezentovali i svůj inovativní model řešení soužití Romů s Neromů. Prezident se zajímal o filozofii tohoto modelu. Podle tohoto projektu by Romové chtěli znovu zavést postavení romského Vajdy jako přirozené autority v romské komunitě a začlenit jej do struktury místní samosprávy v obcích s vyšším zastoupením Romů.

Tanko podrobil kritice činnost zmocněnce vlády SR pro romskou problematiku Petra Poláka, který podle něj nejeví zájem o komunikaci s představiteli SRÚS. Pan Polák nemá zájem se s námi setkat," postěžoval si předseda Strany romské unie Slovenska.

Romové vyjádřili také zklamaní, že na jejich dosavadní výzvy a demonstrace nereagovaly ministerstvo práce, vláda ani parlament. Pochod 15. května by měl začít právě před zmíněným ministerstvem, poté se demonstranti přesunou před Úřad vlády a skončí u parlamentu.

Na více než pětimilionovém Slovensku žije podle sčítání obyvatel z roku 2011 více než 105.000 Romů. Odborníci nicméně odhadují, že jejich skutečný počet může být i přes 350.000. Velká část této populace žije v chudých osadách na severovýchodě země.

VIDEO

brf, ČTK, prezident.sk
Přečteno: 1157x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, Slovensko, Práce, Zmocněnec, Politika, Romská reforma na Slovensku, Romské občanské sdružení, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo