romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Prezidentka Zuzana Čaputová k romskému holokaustu: Musíme rázně odmítnout projevy nenávisti, Romové jsou plnohodnotnou součástí celé společnosti

2.8.2020 11:11
Zuzana Čaputová (FOTO: Pamätník rómskeho holokaustu v Múzeu SNP v Banskej Bystrici, osadený z iniciatívy občianskeho združenia In Minorita v roku 2005)
Zuzana Čaputová (FOTO: Pamätník rómskeho holokaustu v Múzeu SNP v Banskej Bystrici, osadený z iniciatívy občianskeho združenia In Minorita v roku 2005)

Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová u příležitosti Památného dne romského holokaustu uvedla, že je třeba, aby veřejné autority rázně odmítly projevy nenávisti směřující vůči jakékoliv skupině, ať už z důvodu rasy, etnicity, náboženství nebo sexuální orientace a postavit se za všechny, kteří i dnes takové projevy nenávisti zažívají. "Jsme v tom spolu, s Romy a Romkami, proto musí být naše spolupráce postavená na rovnocenném partnerství. A tento princip musí být cítit v celé naší společnosti - Romové jsou přece její plnohodnotnou součástí.," uvedla Čaputová ve vyjádření, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Zuzana Čaputová k Památnému dni romského holokaustu

Dnes si v Evropě uctíváme památku 500 tisíc obětí romského holocaustu. Je tomu 76 let, kdy došlo k masovému vyvraždění posledních 2 900 Romů v plynových komorách Auschwitz-Birkenau.

Romský holokaust a jeho nepředstavitelné hrůzy, které se vryly do osudů a pamětí konkrétních lidí, rodin a komunit, nemohou zůstat zapomenuty. Je naší společenskou povinností je znát a připomínat si.

Soudržnou a tolerantní společnost vybudujeme, jen pokud dobře porozumíme tomu, jak jednoduché a nesmírně nebezpečné je kvůli odlišnosti zbavit menšinu její lidského rozměru a zneužít předsudky k ospravedlnění verbálního a fyzického násilí či v nejextrémnějším podobě i genocidy.

Právě dnes, kdy si připomínáme tragédie romského holocaustu, je povinností veřejných autorit rázně odmítnout projevy nenávisti směřující vůči jakékoliv skupině, ať už z důvodu rasy, etnicity, náboženství nebo sexuální orientace. A postavit se za všechny, kteří i dnes takové projevy nenávisti zažívají.

Jsme v tom spolu, s Romy a Romkami, proto musí být naše spolupráce postavená na rovnocenném partnerství. A tento princip musí být cítit v celé naší společnosti - Romové jsou přece její plnohodnotnou součástí.

Všichni spolu žijeme v jednom světě. Savory Jekhetane dzive pro jekh luma.

Nezapomínejme. Ma Bister.

VIDEO

Přečteno: 2243x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zuzana Čaputová, Holocaust, Památný den romského holocaustu, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo