romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přeživší a pozůstalí jsou přesvědčeni, že Breivik je příčetný. Žádají pro něj vězení, nikoli léčebnu

Praha, 22.6.2012 10:08, (ROMEA)
Anders Behring Breivik
Anders Behring Breivik

V Oslu se uzavře soudní proces s masovým vrahem Andersem Breivikem. Svou závěrečnou řeč přednese obhajoba. Slovo by měl dostat i obžalovaný. Soud už pak zasedne jen jednou, při vynesení rozsudku 20. července nebo 24. srpna. Soud má především určit, zda je Breivik příčetný a tudíž trestně odpovědný. Podle toho bude buď odsouzen do vězení, nebo umístěn na psychiatrii.

Zatímco ve čtvrtek dali prokurátoři ve svém závěrečném vyjádření najevo, že se kloní k umístění údajně nepříčetného muže na uzavřené psychiatrické oddělení, samozvaný bojovník proti islámu a multikulturalismu takové hodnocení svého duševního stavu odmítá. V tomto smyslu dnes pravděpodobně vyzní i závěrečná řeč obhajoby.

Rodiny obětí teroristických útoků norského atentátníka Anderse Behringa Breivika i ti, kdo přežili jeho krvavé činy, jsou tímto postojem prokuratury rozčarováni. Podle přeživších a pozůstalých je Breivik politický extremista, který patří do vězení. Tento názor převažuje i mezi norskou veřejností. Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes publikovala norská média, si 74 procent Norů přeje, aby Breivik skončil ve vězeňské cele.

"Vyjádření prokuratury mne nepřekvapilo, ale nemohu s ním souhlasit," citoval deník s názvem "Aftenposten" Toreho Sindinga Bekkedala, který přežil masakr na ostrově Utöya, kde Breivik vraždil účastníky letního tábora sociálnědemokratické mládeže. "Se stávajícím systémem nelze v Norsku soudit teroristu. U Breivika může jít o klamné představy, ale je v tom nesporně také politický motiv," dodal Bekkedal.

"Je hrozné, jestli se nejen on, ale celá společnost může vzdát odpovědnosti a prohlásit, že to byla jenom nemoc. Jaký signál to vyšle?" táže se Trine Aamodtová, na Utöyi ztratila 19letého syna Diderika.

"Prokurátoři tvrdí, že existují pochybnosti, pro mne však nikoli. Nemohu pochopit, že člověk, který je tak vypočítavý a důmyslný, který oklame spoustu lidí a skutečnosti, že jsou uzavřeni na ostrově, využije k tomu, aby je pozabíjel, je hodnocen jako psychotický," uvedla dále Aamodtová, "pořád ale doufám, že bude nakonec shledán trestně odpovědným. Konečné rozhodnutí přece leží na soudu."

Nespokojena je po dnešku i Randi Johansenová Perreauová. Na ostrově měla dva syny, 25letý Rolf Christopher masakr nepřežil, mladší Sebastian vyvázl fyzicky bez újmy. "Očekávala jsem to, ale v duchu se pořád vracím k otázce: Netroufáme si vypořádat se s lidmi, kteří páchají tak otřesné věci jako Breivik? Proto ho označujeme za nesvéprávného? A tím nemyslím jen prokuraturu, ale celý národ," citoval Perreauovou deník Verdens Gang.

Emma Martinovicová zažila Breivikovu palbu jako přímý svědek, i po ní pravicový extremista střílel. Podle ní byl v tu chvíli zcela příčetný a přesně věděl, co dělá. Martinovicová se obává, že Breivik bude v psychiatrické léčebně využívat svého práva a žádat každý třetí rok o přezkoumání případu, takže bude neustále v centru pozornosti. "Naše rány se tak budou stále otvírat. Byla bych ráda s tímto případem už hotová," řekla.

Pravicový terorista Breivik loni 22. července na ostrově Utöya postřílel 69 účastníků letního tábora sociálnědemokratické mládeže poté, co pumovým výbuchem v Oslu připravil o život osm lidí.

Přečteno: 701x
 

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo