romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Přeživší v polské Osvětimi uctili památku miliónů obětí hitlerovského režimu

27.1.2017 15:04
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Desítky lidí, kteří přežili nacistický vyhlazovací tábor Osvětim, dnes v této bývalé "továrně na smrt" na jihu Polska uctily miliony obětí hitlerovského režimu. Dnešní 72. výročí osvobození Osvětimi připomínaly různé akce i jinde v Evropě a v Izraeli. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se antisemitismus stále nedaří překonat.

Přeživší si na památku zavražděných vzali pruhované šátky symbolizující úbory, které vězni v Osvětimi museli nosit. Do tábora vstoupili přes nechvalně známou bránu s nápisem Práce osvobozuje (Arbeit Macht Frei). Společně pak došli k popravčí zdi, u které položili věnce a květiny, zapálili svíčky a pomodlili se. "Dokud budu žít, nepřestanu sem chodit," řekla podle agentury AP Polka Janina Malecová, jejíž rodiče u zdi nacisté zavraždili.

Od roku 2005 se 27. leden, kdy sovětská armáda v roce 1945 Osvětim osvobodila, celosvětově připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu. V Osvětimi zahynulo nejčastěji v plynových komorách více než 1,1 milionu lidí, většinou Židů. Celkově přišlo během holocaustu o život téměř šest milionů Židů.

"Když vzpomínáme na oběti a tento zločin, nesmíme nikdy zapomenout na naši hroznou tragédii: přetrvávající nenávist k židovskému národu," prohlásil v Jeruzalémě Netanjahu citovaný serverem infobae.com. Podle Netanjahua je antisemitismus na vzestupu a největší nebezpečí představuje pro Židy hrozba ze strany Íránu.

Frank-Walter Steinmeier, který dnes skončil ve funkci německého ministra zahraničí a je považován za pravděpodobného příštího německého prezidenta, uvedl, že Osvětim je symbolem všech vyhlazovacích táborů a celé nacistické "vražedné mašinérie," jež zůstává součástí německých dějin. Německo má podle něj povinnost připomínat genocidu, uctívat památku obětí a přijímat odpovědnost za zločiny.

"Dějiny by měly být současně poučením, varováním i podnětem. Vzpomínání nemůže a nesmí skončit," citovala Steinmeiera agentura AP.
brf, ČTK
Přečteno: 1757x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Osvětim, památníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo