romea - logo
20. března 2019 (středa)
svátek má Světlana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Přeživší v polské Osvětimi uctili památku miliónů obětí hitlerovského režimu

27.1.2017 15:04
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Desítky lidí, kteří přežili nacistický vyhlazovací tábor Osvětim, dnes v této bývalé "továrně na smrt" na jihu Polska uctily miliony obětí hitlerovského režimu. Dnešní 72. výročí osvobození Osvětimi připomínaly různé akce i jinde v Evropě a v Izraeli. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se antisemitismus stále nedaří překonat.

Přeživší si na památku zavražděných vzali pruhované šátky symbolizující úbory, které vězni v Osvětimi museli nosit. Do tábora vstoupili přes nechvalně známou bránu s nápisem Práce osvobozuje (Arbeit Macht Frei). Společně pak došli k popravčí zdi, u které položili věnce a květiny, zapálili svíčky a pomodlili se. "Dokud budu žít, nepřestanu sem chodit," řekla podle agentury AP Polka Janina Malecová, jejíž rodiče u zdi nacisté zavraždili.

Od roku 2005 se 27. leden, kdy sovětská armáda v roce 1945 Osvětim osvobodila, celosvětově připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu. V Osvětimi zahynulo nejčastěji v plynových komorách více než 1,1 milionu lidí, většinou Židů. Celkově přišlo během holocaustu o život téměř šest milionů Židů.

"Když vzpomínáme na oběti a tento zločin, nesmíme nikdy zapomenout na naši hroznou tragédii: přetrvávající nenávist k židovskému národu," prohlásil v Jeruzalémě Netanjahu citovaný serverem infobae.com. Podle Netanjahua je antisemitismus na vzestupu a největší nebezpečí představuje pro Židy hrozba ze strany Íránu.

Frank-Walter Steinmeier, který dnes skončil ve funkci německého ministra zahraničí a je považován za pravděpodobného příštího německého prezidenta, uvedl, že Osvětim je symbolem všech vyhlazovacích táborů a celé nacistické "vražedné mašinérie," jež zůstává součástí německých dějin. Německo má podle něj povinnost připomínat genocidu, uctívat památku obětí a přijímat odpovědnost za zločiny.

"Dějiny by měly být současně poučením, varováním i podnětem. Vzpomínání nemůže a nesmí skončit," citovala Steinmeiera agentura AP.
brf, ČTK
Přečteno: 1737x

 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Osvětim, památníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Občan Austrálie, který se podle médií jmenuje Brenton Tarrant, při teroristickém útoku 15. 3. 2019 ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 50 lidí. (FOTO: repro sociální sítě)

Kdo vraždil v novozélandských mešitách? Útočník psal o nadřazenosti bílé rasy, nenáviděl migranty, inspiroval ho neonacista Breivik

15.3.2019 13:24
Ozbrojenec, který dnes při teroristickém útoku ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí, byl zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů i válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Informoval o tom server Balkan Insight.
 celý článek

Věra Bílá

Patrik Banga: Sbohem, Věro!

15.3.2019 9:33
Těžko psát, když člověku zemře někdo, kdo je mu tak blízký, že první hodiny ani nemůže uvěřit, že se to stalo. O to víc, že před pár týdny stejně umřela moje vlastní máma, která byla ještě mladší než Věra Bílá. Královna Rom popu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo