Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Při explozi na koncertě v Manchesteru zemřelo 22 lidí

23. května 2017
Čtení na 8 minut

Během koncertu americké zpěvačky Ariany Grande v britském Manchesteru došlo v pondělí po půl jedenácté večer místního času k výbuchu. Zemřelo 22 lidí, dalších 59 dalších je zraněno. Oznámila to dnes ráno policie, která vyšetřuje incident jako teroristický. Útok podle ní spáchal zřejmě jeden člověk, který odpálil improvizované výbušné zařízení.

Podle svědků bylo na koncertě velké množství dětí. Zpěvačka je podle mluvčího jejího hudebního studia v pořádku.

ŽIVĚ Z TWITTERU

Tweety na téma #Manchester

Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že úřady se snaží zjistit podrobnosti ohledně výbuchu, ke kterému podle ní policie přistupuje jako k “otřesnému teroristickému útoku”. Nejmenovaní američtí představitelé řekli agentuře Reuters, že podle prvních známek by za explozí mohl stát sebevražedný útočník.

Pokud by se potvrdilo, že jde o teroristický čin, šlo by o nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí, uvedla agentura Reuters. Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, nejvyšší je pátý.

Policie uvedla, že reagovala na zprávy o explozi krátce po 22:35 místního času (23:35 SELČ). Podle pořadatelů došlo k výbuchu ve veřejném prostoru haly mimo koncertní sál. Na místo dorazili pyrotechnici, kteří později provedli preventivní kontrolovanou explozi podezřelého předmětu.

Hala v Manchesteru byla otevřena v roce 1995 a má kapacitu 21.000 míst. Nádraží nedaleko haly bylo po zprávách o explozi evakuováno a železniční doprava byla přerušena.

Zástupce regionální policie v Manchesteru Ian Hopkins vyzval obyvatele, aby se postiženému místu vyhýbali, a umožnili tak příjezd a odjezd vozů záchranné služby. Zveřejnil rovněž dvě telefonní čísla. Na první z nich podle něj mohou volat lidé, kteří se obávají o osud svých blízkých, druhé mohou využít ti lidé, kteří postřehnou něco podezřelého.

Podle jedné svědkyně byla slyšet silná exploze na konci koncertu. Na twitteru se objevilo video s utíkajícími a křičícími fanoušky, napsala agentura Reuters.

“Byli jsme na cestě ven a když jsme stáli přímo u dveří, došlo k silné explozi,” řekla agentuře Reuters jedna z účastnic koncertu. “Byl chaos. Všichni běželi a křičeli a snažili se dostat pryč,” dodala.

Televize Sky News uvedla, že Konzervativní strana premiérky Mayové v reakci na explozi v Manchesteru pozastaví kampaň před předčasnými volbami vypsanými na 8. června. Uvedla rovněž, že Mayová na dnešních 10:00 SELČ svolá vládní bezpečnostní výbor.

Příznivci IS na internetu útok v Manchesteru schvalují

Kromě projevů smutku a soustrasti s pozůstalými po 22 obětech pondělního výbuchu v severonaglickém Manchesteru se na sociálních sítích objevily také příspěvky příznivců teroristické organizace Islámský stát (IS) vyjadřující radost nad činem, který britská policie vyšetřuje prozatím jako teroristický. O případném pachateli atentátu není zatím nic známo, k odpovědnosti za čin se nikdo nepřihlásil, informovala agentura Reuters.

Na účtech na sociálních sítích, které jsou spojovány s organizací Islámský stát, se objevily příspěvky, které oslavují zřejmě teroristický čin i takové, které vyzývají k páchání atentátů na dalších místech.

“Zdá se, že bomby britského letectva padající na děti v Mosulu a Rakce se právě vrátily do #Manchesteru,” napsal uživatel registrovaný pod jménem Abdul Haqq. Británie je členem mezinárodní koalice vedené Spojenými státy, která ze vzduchu útočí na cíle radikálů z IS v Sýrii a Iráku.

Uživatelé twitteru spojovaní s radikální islamistickou scénou podle Reuters krátce po útoku začali zveřejňovat příspěvky, v nichž se vzájemně vybízeli k útokům na západní cíle coby “osamělí vlci”. Sdíleli také videa s výhrůžkami adresovanými Evropě a Spojeným státům. “Doufáme, že pachatel je jedním z vojáků chalífátu,” napsal uživatel ve skupině napojené na IS na sociální síti telegram. IS vyhlásil v roce 2014 na územích, která na Blízkém východě obsadil, samozvaný chalífát.

Pokud se potvrdí, že výbuch ve vstupní hale manchesterské multifunkční arény byl teroristickým útokem, byl by nejtragičtějším od útoků v londýnské městské dopravě v roce 2005. Čtyři britští muslimové tehdy zabili 52 lidí. V Manchesteru podle policie v noci na dnešek zahynulo 19 lidí a přes pět desítek utrpělo zranění.

VIDEO

Politici i umělci odsoudili asi teroristický útok v Manchesteru

Britští i světoví politici a umělci dnes v první reakci odsoudili incident v multifunkční hale v severoanglickém Manchesteru. Premiérka Theresa Mayová hovořila o “odpudivém teroristickém útoku”, předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn označil incident za “hrozný”. Podle skotské premiérky Nicoly Sturgeonové šlo o “barbarský útok”. Solidaritu vyjádřili i starostové Paříže a Nice, měst v minulosti zasažených terorismem.

Premiérka Mayová v prohlášení vyjádřila svou soustrast pozůstalým obětí incidentu, “který policie vyšetřuje jako odpudivý teroristický útok”. Předseda opoziční Labouristické strany Corbyn “hrozný incident” odsoudil na twitteru. “V myšlenkách jsem se všemi postiženými i s našimi vynikajícími záchrannými složkami,” dodal.

Předseda manchesterské městské rady Richard Leese označil incident za “absolutně děsivý”. “Pokud se potvrdí, že šlo o teroristický útok, je to příšerný čin, ale zároveň naprosto marný. Manchester je hrdé a silné město a nedovolí těm, kdo chtějí zasévat strach a rozkol, aby dosáhli svých cílů,” uvedl.

Nově zvolený starosta metropolitní oblasti Manchesteru Andy Burnham vyslovil soustrast pozůstalým obětí. Ocenil také práci záchranářů. Návštěvníky koncertu v manchesterské hale vyzval, aby se v případě potřeby obrátili na lidi, kteří pod hashtagem #RoomForManchester na twitteru nabízejí místa pro přespání těm, kteří se nemohou dostat domů.

Solidaritu s Manchesterem už vyjádřili také starostové Paříže a Nice, dvou francouzských měst, které se v poslední době staly terčem teroristů. “Paříž tuto noc stojí po boku #Manchesteru. V myšlenkách jsem s oběťmi, jejich rodinami a bezpečnostními složkami, které zasahují na místě,” uvedla na twitteru v angličtině i francouzštině starostka francouzské metropole Anne Hidalgová. Série teroristických útoků si v Paříži 13. listopadu 2015 vyžádala 130 obětí. Solidaritu se severoanglickým městem vyjádřil také Christian Estrosi, starosta jihofrancouzského Nice, kde si loňský atentát vyžádal 86 mrtvých.

Ze zahraničních politiků už soustrast pozůstalým vyjádřil kanadský premiér Justin Trudeau. “Kanaďané jsou zprávou o hrozném útoku z dnešní noci v Manchesteru šokováni,” napsal na twitteru.

“Zlomená. Z hloubi svého srdce, je mi to líto. Nemám slov,” napsala na twitteru zpěvačka Ariana Grandeová, po jejímž koncertu došlo k výbuchu ve vstupní hale. Podle mluvčího umělkyně Josepha Carozzy je zpěvačka v pořádku.

Na incident už reagovalo také několik kolegů Grandeové. “Mám dnes zlomené srdce kvůli rodinám. Zlomené srdce kvůli Ari. Zlomené srdce kvůli stavu světa,” uvedla zpěvačka Katy Perryová. “V myšlenkách a modlitbách jsem s obyvateli Manchesteru, všemi postiženými, Arianou Grandeovou a celým týmem. Srdcervoucí,” napsala na twitteru zpěvačka Pink. Soustrast na této sociální síti vyjádřila i řada dalších popových hvězd včetně Justina Timberlakea, Seleny Gomezové, Taylor Swiftové či hudební legendy Cher.

Přehled teroristických útoků ve světě za posledních 25 let, při kterých
zahynul větší počet dětí:

19. dubna 1995 – Teroristický útok na federální úřady v americkém Oklahoma
City si vyžádal 168 obětí, z toho 19 dětí.

16. listopadu 1996 – Výbuch ve městě Kaspijsk v ruském Dagestánu zničil
devítipatrový obytný dům, kde žili především důstojníci ruské armády, a vyžádal
si 56 obětí, včetně 18 dětí. Za nejpravděpodobnější příčinu neštěstí byl označen
pumový útok ozbrojenců ze sousedního Čečenska.

30. října 1998 – Při úmyslně založeném požáru na diskotéce ve švédském Göteborgu zahynulo 63 lidí (z nichž bylo 49 mladších 18 let). Oheň založili
čtyři mladíci íránského původu poté, co je do podniku nepustila ochranka. V
červnu 2000 byli odsouzeni k nepodmíněným trestům do osmi let.

28. února 2000 – Protivládní muslimští povstalci povraždili v jižním Alžírsku
(v oblasti města Bajáz, ležícího asi 400 kilometrů jižně od metropole) 24
civilistů, z toho 16 dětí.

27. ledna 2001 – Rebelové zmasakrovali na západě Alžírska 25 vesničanů. Mezi
oběťmi bylo 16 dětí a mladistvých a čtyři ženy.

1. června 2001 – Při sebevražedném atentátu na diskotéce Delfinárium v Tel
Avivu zahynulo 21 lidí, z nichž bylo 11 mladších 18 let, a 120 lidí bylo
zraněno. Atentátník odpálil nálož u vchodu do zábavního podniku. K zodpovědnosti
za útok se přihlásilo palestinské hnutí Hamás.

3. května 2002 – Kolumbijští povstalci odpálili v kostele v obci Bojaya
vzdálené asi 600 kilometrů od Bogoty bombu. Při útoku zahynulo 117 lidí, včetně
asi 50 dětí. Oběti se v kostele ukrývaly před střety mezi levicovými povstalci a
ultrapravicovými polovojenskými jednotkami.

1.-3. září 2004 – Na 30 pročečenských ozbrojenců přepadlo školu v Beslanu v
Severní Osetii a zadrželo 1120 lidí. Po zásahu ruských ozbrojených sil zahynulo
331 lidí z řad rukojmích (186 byly děti); zabito bylo 31 teroristů a 12
příslušníků speciálních sil.

30. září 2004 – Exploze tří automobilů s výbušninami na jihozápadě Bagdádu si
vyžádala 42 mrtvých (z toho 34 dětí). K útokům se přihlásila skupina vedená
teroristou a spojencem Al-Káidy abú Músou Zarkávím.

13. července 2005 – Při sebevražedném atentátu v Bagdádu zahynulo 33 lidí,
mezi nimi bylo až 24 dětí. Atentátník odpálil automobil s výbušninami u
amerického konvoje obklopeného velkou skupinou dětí.

6. listopadu 2007 – Asi 80 lidí zahynulo (z toho přes 60 dětí) a další
desítky utrpěly zranění při sebevražedném atentátu namířeném proti poslanecké
delegaci na severu Afghánistánu.

22. července 2011 – Útok na vládní budovy v Oslu a poté střelba na účastníky
mládežnického tábora na ostrově Utöya, kterou spáchal norský pravicový
extremista Anders Breivik, si vyžádal 77 mrtvých, z nichž bylo 50 mladistvých ve
věku 14-18 let).

6. července 2013 – Ozbrojenci islamistické organizace Boko Haram zabili při
útoku na školu v severovýchodní Nigérii 41 žáků a jejich učitele.

16. prosince 2014 – Při útoku bojovníků Talibanu na školu v pákistánském
městě Péšávar zahynulo 148 lidí. Přes 130 obětí byli žáci školy, kterou
navštěvuje řada dětí pákistánských vojáků.

27. března 2016 – Při sebevražedném bombovém útoku v parku v pákistánském
Láhauru zahynulo 75 lidí, z toho 29 dětí.

14. července 2016 – Při útoku ve městě Nice, kde do davu lidí oslavujících
státní svátek najelo nákladní auto, zahynulo 86 lidí, z nichž bylo nejméně deset
dětí. Útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu, policie jej zastřelila.

20. srpna 2016 – Při sebevražedném pumovém útoku na kurdskou svatbu v
jihovýchodním Turecku zahynulo 57 lidí, z toho 34 dětí.

22. května 2017 – Exploze v multifunkční hale v anglickém Manchesteru, kde
koncertovala americká zpěvačka Ariana Grandeová, si vyžádala nejméně 22 mrtvých
včetně dětí a několik desítek zraněných.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon