V Berlíně pochodovali neonacisté, levicoví aktivisté jim zabránili v průchodu k vězení nacisty Hesse

Příznivci levice a obyvatelé Berlína zabránili během sobotního pochodu neonacistům, aby došli k místu bývalé věznice Rudolfa Hesse, blízkého spolupracovníka Adolfa Hitlera. Manifestace krajní pravice ve čtvrti Špandavě (Spandau), pořádaná u příležitosti 30. výročí Hessova úmrtí, se přesto obešla bez násilných střetů. Podle listu Potsdamer Neuste Nachrichten dorazili také extremisté z Česka a Maďarska.
Kolem tisíce lidí znemožnilo více než 500 neonacistům, aby svůj pochod zakončili u bývalé káznice ve Špandavě, kde Hess za ne zcela jasných okolností zemřel.
Po zablokování cesty se extremisté vrátili k nádraží, kde pronášeli projevy. Ty jejich odpůrci narušovali skandováním hesel jako "nacisté jděte domů". Policie ale obě skupiny oddělovala a nezaznamenala žádné větší incidenty, řekl agentuře AP mluvčí berlínských strážníků. Příslušníků bezpečnostních složek bylo na místo kolem tisícovky.
Odpůrce krajní pravice podpořily mimo jiné levicové politické strany a odbory. "Zákaz (pochodu neonacistů) by mi byl sympatický, pečlivě jsme to prověřovali, ale zjistili jsme, že demokratické zřízení bohužel platí i pro hovada," uvedl sociální demokrat Andreas Geisel, který má na berlínské radnici na starosti rezort vnitra.
Během pochodu bylo německou policií zadrženo 39 lidí. Podle nedělního prohlášení policie patřilo 35 zadržených ke skupině pravicových extremistů, čtyři k jejich odpůrcům. Dvanáct ze zadržených neonacistů policie vyšetřuje kvůli podezření z trestných činů užívání a šíření symbolů protiústavních organizací. Další zadržené viní mimo jiné z vandalismu, násilných útoků, drogových deliktů či porušení shromažďovacího práva.
Hess jako jeden z nejbližších Hitlerových spolupracovníků za ne zcela objasněných okolností v roce 1941 odletěl do Británie, kde chtěl vyjednávat o míru, a uvolnit tak Třetí říši ruce pro válku se Sovětským svazem. Britové ale Hesse zadrželi a po válce byl v norimberském procesu odsouzen k doživotnímu vězení.
Hess zemřel 17. srpna 1987 ve věku 93 let ve vězení ve Špandavě. Podle oficiální verze spáchal sebevraždu, neonacisté ale dlouhodobě tvrdí, že jej ve vězení, které bylo po jeho smrti srovnáno se zemí, zavraždili.
Pochody k uctění památky Hesse se dlouhá léta konala v bavorském Wunsiedelu, který leží asi 25 kilometrů západně od Chebu a kde se nacházel hrob nacistického pohlavára. V roce 2011 ale úřady Hessovy ostatky vyzvedly, spálily a rozprášily do moře.
Nepřehlédněte:
- Trumpovy výroky o rasistech vyvolaly v USA i ve světě pozdvižení
- Předseda pražské DSSS oslavuje smrt ženy po teroru v USA. Rasistických demonstrací se zúčastnil Matthew Heimbach, kterého DSSS zve do ČR
- Začala závěrečná řeč v procesu s extremistkou Zschäpeovou
Kam dál:
- Romští uprchlíci přespávají u brněnského vlakového nádraží. Podle kraje a neziskovek odmítli nabízené ubytování
- Monika Šimůnková: Policisté v případu úmrtí Roma v Teplicích zavolali záchranáře pozdě
- Schvaloval ruskou invazi a přál si válku, ve které by mohl kohokoliv zabít. Kulturistu Grznára stíhá policie
- Bulharský poslanec dostal za hajlování v Evropském parlamentu pokutu. Podle Zdechovského je slabým varováním
- Vůdce proruských separatistů z Doněcka vyznamenal za boje o Mariupol ruského vojáka s nacistickými symboly na uniformě
- Obří zátah proti neonacistům v Německu. Zadrženy čtyři osoby, padesát lidí bylo obviněno
- Peter Pollák: Fašistu Kotlebu převychová jen basa. Rozsudek je nepochopitelný
- Nejvyšší slovenský soud zmírnil Mariánu Kotlebovi trest za propagaci neonacismu z více jak 4 let vězení pouze na šestiměsíční podmínku, přijde o poslanecký mandát
- Ústavní soud odmítl stížnost jednoho z mužů zodpovědných za zhanobení památníku v Letech u Písku
- Nejdříve vyhrožoval vyvražděním Romů, teď se těší na válku v Česku. Grznára opět vyšetřuje policie
- Před 80 lety se začal naplňovat tragický osud slovenských Židů. Z parlamentních stran na Slovensku se k válečné Slovenské republice otevřeně hlásí Kotlebovci
- Organizace chtějí podat stížnost kvůli uzavření vyšetřování smrti Stanislava Tomáše. Podpoří právního zástupce rodiny, aby se mohl obrátit na Ústavní soud