romea - logo
20. října 2018 (sobota)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

Při projevu amerického neonacisty Spencera zasahovali policisté

20.10.2017 10:00
Americký neonacista Richard Spencer
Americký neonacista Richard Spencer

Protesty ve čtvrtek narušily projev hlavního amerického hlasatele nadřazenosti bílé rasy Richarda Spencera v kampusu floridské univerzity v Gainesville. Stovky policistů musely zakročit, oddělit od sebe jeho příznivce a odpůrce, a guvernér pro případ konfliktu vyhlásil stav nouze, uvedla agentura Reuters.

S argumentem, že má ústavní právo na svobodu projevu, Spencer vystupuje na amerických univerzitách. V Gainesville se z davu demonstrantů ozývala hesla jako "jdi domů, nacisto" a "nechceme nacistickou nenávist". Zatčeni byli dva lidé, nicméně pode kanceláře šerifa to byla "mimořádně poklidná událost". Spencer demonstranty kritizoval, když se snažili přerušit jeho projev.

V davu měl zjevně příznivce, asi 15 bělochů oblečených v bílých tričkách a khaki kalhotách zdvihlo ruku, když se Spencer zeptal, kdo se identifikuje s ultrapravicí. Kampus opustil krátce po skončení projevu. Univerzita konstatovala, že Spencera nezvala, ale že je ze zákona povinna mu vystoupení umožnit.

V polovině srpna při demonstraci neonacistů v Charlottesvillu jeden člověk zemřel a několik bylo zraněno. Kritiku obou stran pak sklidil rezident USA Donald Trump, který v první reakci na násilnosti hovořil o odpovědnosti "mnoha stran".Po silném tlaku médií a politiků ale výslovně kritizoval rasisty a neonacisty.

Přečteno: 801x

Kam dál:

Štítky:  

USA, Demonstrace, Rasismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Více než osm desítek romských studentů středních a vyšších odborných škol si v pátek 4. 11. 2017 v Praze převzalo stipendia, která jim udělila organizace ROMEA. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Slavnostní předávání stipendií pro romské studenty SŠ a VOŠ

19.10.2018 0:37
Přímý přenos z Brožíkova sálu na Staroměstské radnici ze slavnostního setkání romských studentů středních a vyšších odborných škol, kteří se pro tento školní rok stali součástí Romského stipendijního programu. Ten realizuje organizace ROMEA již třetím rokem za podpory dánské nadace Velux, nadace Albatros a dalších podporovatelů. Přímý přenos ze slavnostní akce zajišťuje první romská internetová televize ROMEA TV.
 celý článek

Jedna ze dvou uzavíraných ubytoven v Ústí nad Labem. Ubytovna Modrá. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Výzkum Agentury: Více než 80% rodin z ubytoven se přestěhovalo do běžného bydlení díky mimořádné dávce

16.10.2018 15:58
Víc než čtyři pětiny domácností z ubytoven, které se díky mimořádné dávce na kauci a vybavení mohly přestěhovat do běžného bytu, si bydlení po roce udržely.
 celý článek

Tomio Okamura a koncentrační tábor v Letech u Písku (Koláž: Romea.cz)

Okamura a Rozner se dle policie nedopustili trestného činu, Lety jsou dál "neexistující pseudokoncentrák bez plotu"

16.10.2018 11:39
Výroky předsedy SPD Tomia Okamury a jeho stranického kolegy poslance Miloslava Roznera o romském táboře v Letech u Písku nejsou trestným činem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo