romea - logo
19. července 2018 (čtvrtek)
svátek má Čeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Při projevu amerického neonacisty Spencera zasahovali policisté

20.10.2017 10:00
Americký neonacista Richard Spencer
Americký neonacista Richard Spencer

Protesty ve čtvrtek narušily projev hlavního amerického hlasatele nadřazenosti bílé rasy Richarda Spencera v kampusu floridské univerzity v Gainesville. Stovky policistů musely zakročit, oddělit od sebe jeho příznivce a odpůrce, a guvernér pro případ konfliktu vyhlásil stav nouze, uvedla agentura Reuters.

S argumentem, že má ústavní právo na svobodu projevu, Spencer vystupuje na amerických univerzitách. V Gainesville se z davu demonstrantů ozývala hesla jako "jdi domů, nacisto" a "nechceme nacistickou nenávist". Zatčeni byli dva lidé, nicméně pode kanceláře šerifa to byla "mimořádně poklidná událost". Spencer demonstranty kritizoval, když se snažili přerušit jeho projev.

V davu měl zjevně příznivce, asi 15 bělochů oblečených v bílých tričkách a khaki kalhotách zdvihlo ruku, když se Spencer zeptal, kdo se identifikuje s ultrapravicí. Kampus opustil krátce po skončení projevu. Univerzita konstatovala, že Spencera nezvala, ale že je ze zákona povinna mu vystoupení umožnit.

V polovině srpna při demonstraci neonacistů v Charlottesvillu jeden člověk zemřel a několik bylo zraněno. Kritiku obou stran pak sklidil rezident USA Donald Trump, který v první reakci na násilnosti hovořil o odpovědnosti "mnoha stran".Po silném tlaku médií a politiků ale výslovně kritizoval rasisty a neonacisty.

Přečteno: 797x

Kam dál:

Štítky:  

USA, Demonstrace, Rasismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ostravská osada Bedřiška

Ostravská osada Bedřiška vyhlásila Dva týdny bdělosti. Obyvatelé protestují proti vystěhování

12.7.2018 11:50
V pondělí 9. července zahájili obyvatelé ostravské osady Bedřiška takzvané Dva týdny bdělosti, obávají se totiž o ztrátu svých domovů. Akce s podtitulem Barvy Bedřišky má upozornit na těžkou situaci místních a představit veřejnosti život v osadě, která již dávno není vyloučenou lokalitou. Na programu jsou workshopy pro děti, diskuze, letní kino a koncerty. Kromě samotných obyvatel Bedřišky se do organizace zapojilo místní komunitní centrum vedené organizací Bílý nosorožec, kolektiv Probuď domy, městská galerie Plato ve spolupráci s PAF Olomouc, kino Cineport, literární iniciativa Harakiri Czurakami a další jednotliví aktivisté a podporovatelé Bedřišky.
 celý článek

Mário Bihári ve videoklipu V uličkách (FOTO: Repro Youtube.com)

videoMário Bihari: Jako slepý řídím ve videoklipu kabriolet

10.7.2018 23:28
Mário Bihari se svou kapelou Bachtale Apsa vystoupili na Festivalu Vítání Pražského jara. Během koncertu Mário promluvil o jejich novém videoklipu "V uličkách", který se odehrává na svatbě nevidomých lidí. Videoklip kapela pojala ve vtipném duchu, například Mario Bihari v klipu řídí kabriolet.
 celý článek

Edita Stejskalová (Koláž: Romea.cz)

Edita Stejskalová: OBSE by měla kvůli pogromům na Romy na Ukrajině vytvořit pozorovatelskou misi a dohlížet na vyšetřování

10.7.2018 19:10
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) by se měla začít zabývat útoky na Romy na Ukrajině. Měla by vytvořit pozorovatelskou misi, která by dohlížela nad vyšetřování pogromů na Romy. Vyzvala k tomu politoložka Edita Stejskalová v pořadu Rómské slovo, které vysílá Slovenský rozhlas.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo