Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Při protestech proti policejnímu násilí v USA přes 1400 zatčených, desítky zraněných. ROMEA připomněla podobný případ v ČR

31. května 2020
Čtení na 5 minut

Přes 1400 lidí bylo od čtvrtka zadrženo a desítky dalších utrpěly zranění při pokračujících demonstracích, které po celých Spojených státech vypukly v reakci na zavraždění černocha George Floyda při pondělním zatýkání policií v Minneapolisu. Los Angeles, Philadelphie, Atlanta, Denver či Seattle se v sobotu zařadily mezi více než desítku velkých měst, která v obavách z neklidné noci vyhlásila noční zákaz vycházení. V Minneapolisu platil zákaz již předchozí noc, protestující ho ale porušovali a totéž se dělo v noci na neděli. Tentokrát proti nim policie nasadila slzný plyn. Informovala o tom dnes agentura AP.

Podobný případ v ČR: Smrt mladého Roma v žatecké pizzerii

ROMEA v souvislosti s případem upozornila na podobnou smrt Miroslava Demetera v Žatci před čtyřmi lety. Šestadvacetiletý Rom zemřel 18. října v žatecké pizzerii Panamera po konfliktu s hosty a následném zásahu městských policistů. Stejně jako v případu George Floyda existuje videozáznam, na kterém je vidět, jak několik lidí včetně městského strážníka klečí na Demeterovi. Jeden z hostů pak znehybněného Demetera udeří pěstí. Mladý Rom nejprve naříká a pak již je ticho a nehýbe se. Záchranářům se ho pak již nepodařilo oživit.

Police v únoru 2017 uzavřela případ s tím, že za mužovu smrt mohou drogy a ne cizí zavinění. Postup policie tehdy posvětilo Okresní státní zastupitelství v Lounech. Rodina mladého Roma se na základě videozáznamů incidentu a očitých svědectví se závěrem policie odmítla ztotožnit a podala stížnost k nadřízenému Krajskému státnímu zastupitelství. To se však ztotožnilo se závěry dozorového státního zástupce i s postupem policejního orgánu. Za smrt Roma nebyl nikdo potrestán.

 

Pamatujete? Připomeňme si smrt Roma Miroslava Demetera v žatecké pizzerii (https://t.co/Nj1QGIUQ3j), která se velmi podobá smrti Afroameričana George Floyda (https://t.co/IV64nOUjAJ). Za smrt Roma nebyl nikdo potrestán, zemřel prý bez cizího zavinění… pic.twitter.com/IDHWZQ2oEM

— ROMEA (@romeanews) May 30, 2020

 

Tisíce lidí v ulicích USA

V Los Angeles demonstranti v sobotu skandovali heslo “Black Lives Matter” (Na černošských životech záleží), jak zní také název hnutí, které upozorňuje na případy policejního násilí na černoších. Policie použila k zatlačení davu obušky a gumové projektily. Během rušné noci z pátku na sobotu, kdy někteří zneužili protesty a rozbíjeli výlohy, vykrádali obchody a zapalovali ohně, policisté v Los Angeles zatkli 533 lidí, většinu z nich ale později propustili. Zranění utrpělo 12 policistů a blíže neupřesněný počet demonstrantů. Dalších 200 lidí zatkla policie v New Yorku.

“Na černošských životech záleží” a “Nemůžu dýchat” zaznívalo v sobotu také před Bílým domem ve Washingtonu. Demonstranti tím připomínali okolnosti smrti George Floyda, jemuž více než osm minut klečel na krku bělošský policista. Demonstranti před Bílý dům přišli znovu, přestože prezident Donald Trump předtím protestujícím pohrozil “těmi nejzlejšími psy a nejstrašlivějšími zbraněmi”.

V Tallahassee na Floridě do davu demonstrantů najela dodávka, vážná zranění ale nezpůsobila. V Miami původně poklidný sobotní protest přerostl v násilí a výtržnosti, při nichž někteří demonstranti zapalovali policejní auta. Policie odpověděla slzným plynem, uvedli podle agentury AP svědci. Úřady následně v Miami vyhlásily zákaz vycházení od 22:00 hodin a uzavřely důležitou dálnici na východním pobřeží USA Interstate 95, kterou demonstranti zablokovali.

V Seattlu byla uzavřena dálnice Interstate 5 procházející centrem města, kde v sobotu odpoledne policie zasahovala proti demonstrantům pepřovým sprejem a ohlušujícími granáty. Také ve Philadelphii se po původní mírumilovné sobotní demonstraci rozhořelo násilí, při němž bylo zraněno nejméně 13 policistů.

Guvernér státu Minnesota Tim Walz kvůli neutuchajícím nepokojům plně mobilizoval národní gardu a uvedl, že zvažuje nabídku ministerstva obrany USA na vyslání vojenské policie. Později aktivovali národní gardu také guvernéři států Georgia, Kentucky, Ohio a Texas.

Zákaz vycházení byl vyhlášen už 25 městech v 16 státech USA

Kvůli trvajícím nepokojům byl vyhlášen noční zákaz vycházení již ve 25 městech v 16 amerických státech, uvedl dnes web televize CNN. Během protestů v Indianapolisu byli postřeleni tři lidé a jeden člověk zemřel. Newyorský starosta Bill de Blasio odsoudil incident, při němž dva vozy newyorské policie NYPD vjely do davu.

 

 

Média si všímají útoků na novináře, kteří nepokoje pokrývají, a to ze strany policie i demonstrantů. Násilí některých protestů dnes odsoudil demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden.

Zákaz vycházení byl vyhlášen mimo jiné ve městech Los Angeles, Philadelphie, Atlanta, Denver či Seattle. V Minneapolisu, kde protesty začaly, platilo toto opatření již předchozí noc, protestující ho ale nedodržovali. Ve více než desítce států byla mimořádně aktivována národní garda, která je jednou z rezervních složek amerických ozbrojených sil. Pentagon je připraven nasadit vojenskou policii. Nasazením armády v sobotu pohrozil prezident Donald Trump, podle nějž musí státy a města tvrději zasáhnout proti násilným demonstracím.

V centru Indianapolisu byli během sobotních protestů postřeleni nejméně tři lidé a jeden člověk zemřel, informoval šéf tamní policie Randal Taylor. Policie věc vyšetřuje a nabádá občany, aby se oblasti vyhnuli, dodal. Není jasné, zda střelba souvisí s protesty. Podle twitteru místní policie nestříleli muži zákona.

Demonstrace kvůli úmrtí Floyda se konaly i ve světě

Smrt George Floyda vyvolala vlnu protestů nejen ve Spojených státech, ale také v Kanadě, Británii, Itálii či Německu. Demonstrace byly svolány nejen na tento týden, ale i na ten nadcházející, napsal dnes portál Variety.

V Berlíně se v sobotu před americkou ambasádou u Braniborské brány sešlo několik tisíc lidí, kteří protestovali proti okolnostem Floydovy smrti. Floyd zemřel poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku, ačkoli si muž stěžoval, že nemůže dýchat. Dav nesl transparenty Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), Spravedlnost pro George Floyda či Nemohu dýchat.

Stovky lidí demonstrovaly v londýnském obvodu Peckham. Dav v jednu chvíli zastavil veškerou dopravu na místní hlavní komunikaci. Do centra Londýna byla svolána další demonstrace také na dnešek. Příští týden ve středu, v sobotu a v neděli se pak protesty v Londýně budou konat v Hyde Parku, před parlamentem a také před americkým velvyslanectvím.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon