romea - logo
29. června 2022 (středa)
svátek má Petr a Pavel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přijetí zákona o odškodnění nezákonných sterilizací je na Slovensku v nedohlednu. Ombudsmanka i nevládní organizace apelují na vládu

9.6.2021 14:32
Slovenská veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová (FOTO: Wikimedia Commons)
Slovenská veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová (FOTO: Wikimedia Commons)

Zatímco začátkem června schválila česká Sněmovna návrh zákona na odškodnění obětí nedobrovolných sterilizací, na Slovensku se nic podobného nechystá.

„Věřím, že aktuální vývoj v Čechách zodpovědné instituce na Slovensku podnítí k tomu, aby v této otázce začaly konečně konat. Ministerstvo spravedlnosti by mělo co nejdříve přijít s návrhem zákona a poškozené ženy odškodnit,“ uvedla advokátka Vanda Durbáková, která se ve spolupráci s Poradnou pro občanská a lidská práva tématu dlouhodobě věnuje.

Na potřebu odškodnění obětí protiprávních sterilizací na Slovensku opětovně upozorňuje také ombudsmanka Mária Patakyová. Apel příslušným orgánům vydaly v souvislosti s legislativním průběhem zákona o odškodnění v České republice i slovenské nevládní organizace.

„Díky němu by mohlo v České republice být finančně odškodněno mnoho romských žen, které byly v minulosti touto praxí poškozené. Je alarmující, že přijetí obdobného zákona je na Slovensku stále v nedohlednu,“ upozornili zástupci Poradny.

Durbáková zároveň připomněla, že k vyšetření případů nezákonné sterilizace a nápravě Slovensko vyzvaly mezinárodní lidskoprávní orgány a své doporučení mu v roce 2016 vyjádřil i Výbor OSN pro lidská práva.

Státní politikou v Československu byla tato praxe uzákoněna v roce 1971 na základě přijetí směrnice o provádění sterilizací. Během platnosti směrnice docházelo k systematické sterilizaci převážně romských žen bez jejich plného a informovaného souhlasu jako prostředku kontroly jejich porodnosti. Vyhláška byla zrušena v roce 1993.

Podle jedné z obětí a tváří boje za odškodnění nejen v České republice Eleny Gorolové nucené sterilizace neskončily se zrušením právních předpisů, ale pokračovaly i několik let poté, poslední případ nedobrovolně sterilizované romské ženy je znám z roku 2007.

Přečteno: 670x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, zákon, odškodnění, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo