romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

PŘÍMÝ PŘENOS: Elena Gorolová a Věra Jourová vystoupí na mezinárodní konferenci věnované protiromskému rasismu

27.3.2021 16:07

V pondělí 29. března se uskuteční zahajovací mezinárodní konference k projektu „CHACHIPEN“, který se bude zabývat zkoumáním protiromského rasismu - tzv. anticiganismu. Klíčovým cílem projektu je reakce na historicky zakořeněný a systémový anticiganismus, dosáhnout spravedlnosti, rovnosti, nediskriminace a plné účasti Romů na všech důležitých aktivitách jako rovnocenných občanů Evropy. Konferenci bude možné živě sledovat na zpravodajském serveru Romea.cz.

Projekt "CHACHIPEN" využívá inovativní přístup prostřednictvím modelu „pravdy a usmíření“ k posouzení minulých případů porušování práv a pokračující strukturální diskriminace Romů v EU.

Během úvodní části vystoupí Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost nebo Dunja Mijatovic, komisařka pro lidská práva Rady Evropy. Elena Gorolová z České republiky pak připomene nedobrovolné sterilizace, které probíhaly v bývalém Československu a pak i v České republice.

"Budeme diskutovat i o tom, jak můžeme obnovit důvěru mezi Romy a Neromy a jakou roli mohou hrát mainstreamové instituce. Naši odborníci budou také diskutovat o rozdílech v přístupu, o roli aktivismu za občanská práva Romů v novém strategickém rámci EU pro rovnost a začlenění Romů," uvedli organizátoři konference, která bude překládána do romštiny.

Mezinárodní konferenci u příležitosti 50. výročí prvního mezinárodního setkání Romů pořádá Centrum pro studia evropské politiky (CEPS) společně s Ústřední radou německých Sintů a Romů, sítí evropských organizací Romů ERGO, Federación de Asociaciones Gitanas de Cataluña (FAGIC), Asociatia Fast Forward a sítí ARESEL z Rumunska.

PROGRAM KONFERENCE

Přečteno: 871x
 

Kam dál:

Štítky:  

Přímý přenos, Konference, Anticiganismus, On-lineHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo