romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM: Evropský parlament jednal o násilí proti Romům v EU i kvůli případu Stanislava Tomáše

23.11.2021 15:48
Evropský parlament (FOTO: David Iliff, CC-BY-SA 3.0)
Evropský parlament (FOTO: David Iliff, CC-BY-SA 3.0)

O policejním násilí proti Romům se dnes diskutovalo na plenárním zasedání Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku. Debata, která začala krátce před 18 hodinou a trvala něco málo přes 30 minut, proběhla i v souvislosti s případem Stanislava Tomáše, který zemřel po zásahu policistů na konci června v Teplicích. Přímý přenos debaty, na které vystoupili i romští europoslanci Peter Pollák a Romeo Franz, bylo možné sledovat i na zpravodajském serveru Romea.cz.

ZÁZNAM

"Nakonec se nám po více než 3 měsících přesvědčování, po mnoha telefonátech, zprávách, článcích, protestech podařilo společnými silami zařadit na program plenárního zasedání Evropského parlamentu případ Stanislava Tomáše, mladého Roma z České republiky, který zemřel poté, co ho dva policisté dali na zem a zaklekli ho na zádech a krku," uvedl na začátku listopadu na sociální síti Facebook Romeo Franz, europoslanec za německé Zelené.

Stanislav Tomáš byl 19. 6. 2021 při zatýkání policisty v Teplicích násilím spoután a později zemřel. Záběry, které zveřejnil zpravodajský server Romea.cz, z jeho zatčení byly sdíleny na sociálních sítích a široce kritizovány českými i mezinárodními aktivisty a organizacemi, což vyvolalo protesty po celé Evropě. Na videu je vidět, jak policista klečí Stanislavovi na krku způsobem připomínajícím zákrok, při kterém byl v květnu 2020 zabit afroameričan George Floyd.

Na konci října policie zveřejnila krátké prohlášení, ve kterém s odvoláním na závěrečnou pitevní zprávu tvrdí, že mezi zákrokem policistů a úmrtím Stanislava Tomáše neexistuje žádná souvislost. Právník rodiny Stanislava Tomáše výsledek znaleckého posudku zpochybnil a Evropské centrum pro práva Romů v reakci uvedlo, že se jedná o obvyklou policejní rétoriku a dál bude prostřednictvím právního zástupce usilovat o spravedlnost v tomto případu.

Přečteno: 1469x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropský parlament, Peter Pollák, smrt , Smrt Roma v Teplicích, Smrt po policejní intervenci, Násilí, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo