romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Konference OBSE: Je nutné zvýšit počet Romů v rozhodovacích funkcích jednotlivých států

28.9.2016 11:26, (AKTUALIZOVÁNO 21:25)
Ve dnech 19. – 30. září 2016 Úřad pro demokratické instituce a lidská práva pořádá ve Varšavě tradiční Implementační setkání lidské dimenze (Human Dimension Implementation Meeting - HDIM) Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Ve dnech 19. – 30. září 2016 Úřad pro demokratické instituce a lidská práva pořádá ve Varšavě tradiční Implementační setkání lidské dimenze (Human Dimension Implementation Meeting - HDIM) Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Jednotlivé státy by měly lépe zajistit začlenění Romů do společnosti, zejména by pak měla být zajištěna větší účast Romů v politickém životě v jednotlivých zemích  Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Shodli se na tom účastníci tradičního Implementačního setkání lidské dimenze (Human Dimension Implementation Meeting - HDIM), který pravidelně pořádá Úřad pro demokratické instituce a lidská práva OBSE ve Varšavě. 

VIDEO

Zástupci občanské společnosti a státních orgánů z celého regionu OBSE diskutovali možnosti uplatnění Romů a Sintů ve volených a jmenovaných funkcích v rámci státních institucí, pokrok v implementaci akčního plánu z roku 2003 a celkovou situaci Romů a Sintů v rámci zemí OBSE.

"Anticiganismus není potírán a je i nadále hluboce zakořeněn v celé řadě zemí OBSE," uvedl ve svém úvodním projevu Valeriu Nicolae, zvláštní zástupce generálního tajemníka Rady Evropy pro romské záležitosti. "Dokud bude rasismus vůči Romům tolerován a netrestán, bude naše začlenění vždy omezené, dodal Nicolae.

"Pokud chci něco změnit, tak to nelze dělat zespodu, protože rozhodnutí jsou dělána na té nejvyšší úrovni a poté se přenáší na obce," uvedla ve svém úvodním projevu Lucie Fuková, romská aktivista a členka Rady vlády České republiky pro záležitosti romské menšiny. "Je jasné, že pokud chtějí Romové opravdu něco změnit, musí jít do politiky," dodala Fuková.

Účastníci rovněž zdůraznili důležitou úlohu žen a mladých Romek a Romů při podpoře sociálního a politického začlenění Romů a Sintů. "Účast žen je nezbytná," řekl Fuková.

Gwendolyn Albert, nezávislá expertka a spolupracovnice organizace ROMEA a zpravodajského severu Romea.cz připomněla nedávný pogrom na Romy ve vesnici v blízkosti Oděsy. Upozornila na to, že česká vláda dosud neodstranila vepřín z místa bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku a připomněla také, že dosud nebyly odškodněny nedobrovolně sterilizované ženy. "Česká vláda zatím nerozhodla, jakým způsobem budou tyto oběti odškodněny. České nevládní organizace nedávno kritizovaly navrhované právní předpisy o poskytování bezplatné právní pomoci, aby bylo dosaženo spravedlnosti, protože odškodnění nemůže být dosaženo soudní cestou," uvedla Gwendolyn Albert.

Albert rovněž na závěr svého příspěvku uvedla, že stále existuje diskriminace Romů ve vzdělávání v České republice, na Slovensku a v Maďarsku a doporučila, aby státy zjišťovaly počty romských dětí v jednotlivých školách.

HDIM je evropskou největší výroční konferencí o lidských právech. Jedná se o platformu 57 účastnických států OBSE, partnerů pro spolupráci, struktur OBSE, zástupců občanské společnosti, mezinárodních organizací a dalších relevantních aktérů pro pravidelnou revizi naplňování lidskoprávních závazků přijatých státy OBSE v rámci této organizace. Konference je také příležitostí k diskuzi o souvisejících výzvách v lidskoprávní oblasti, sdílení zkušeností a formulování doporučení pro další zlepšení.

Konference na Twitteru

Přečteno: 1776x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Polsko, OBSE, Lidská práva, KonferenceHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo