romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Konference OBSE: Je nutné zvýšit počet Romů v rozhodovacích funkcích jednotlivých států

28.9.2016 11:26, (AKTUALIZOVÁNO 21:25)
Ve dnech 19. – 30. září 2016 Úřad pro demokratické instituce a lidská práva pořádá ve Varšavě tradiční Implementační setkání lidské dimenze (Human Dimension Implementation Meeting - HDIM) Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Ve dnech 19. – 30. září 2016 Úřad pro demokratické instituce a lidská práva pořádá ve Varšavě tradiční Implementační setkání lidské dimenze (Human Dimension Implementation Meeting - HDIM) Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Jednotlivé státy by měly lépe zajistit začlenění Romů do společnosti, zejména by pak měla být zajištěna větší účast Romů v politickém životě v jednotlivých zemích  Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Shodli se na tom účastníci tradičního Implementačního setkání lidské dimenze (Human Dimension Implementation Meeting - HDIM), který pravidelně pořádá Úřad pro demokratické instituce a lidská práva OBSE ve Varšavě. 

VIDEO

Zástupci občanské společnosti a státních orgánů z celého regionu OBSE diskutovali možnosti uplatnění Romů a Sintů ve volených a jmenovaných funkcích v rámci státních institucí, pokrok v implementaci akčního plánu z roku 2003 a celkovou situaci Romů a Sintů v rámci zemí OBSE.

"Anticiganismus není potírán a je i nadále hluboce zakořeněn v celé řadě zemí OBSE," uvedl ve svém úvodním projevu Valeriu Nicolae, zvláštní zástupce generálního tajemníka Rady Evropy pro romské záležitosti. "Dokud bude rasismus vůči Romům tolerován a netrestán, bude naše začlenění vždy omezené, dodal Nicolae.

"Pokud chci něco změnit, tak to nelze dělat zespodu, protože rozhodnutí jsou dělána na té nejvyšší úrovni a poté se přenáší na obce," uvedla ve svém úvodním projevu Lucie Fuková, romská aktivista a členka Rady vlády České republiky pro záležitosti romské menšiny. "Je jasné, že pokud chtějí Romové opravdu něco změnit, musí jít do politiky," dodala Fuková.

Účastníci rovněž zdůraznili důležitou úlohu žen a mladých Romek a Romů při podpoře sociálního a politického začlenění Romů a Sintů. "Účast žen je nezbytná," řekl Fuková.

Gwendolyn Albert, nezávislá expertka a spolupracovnice organizace ROMEA a zpravodajského severu Romea.cz připomněla nedávný pogrom na Romy ve vesnici v blízkosti Oděsy. Upozornila na to, že česká vláda dosud neodstranila vepřín z místa bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku a připomněla také, že dosud nebyly odškodněny nedobrovolně sterilizované ženy. "Česká vláda zatím nerozhodla, jakým způsobem budou tyto oběti odškodněny. České nevládní organizace nedávno kritizovaly navrhované právní předpisy o poskytování bezplatné právní pomoci, aby bylo dosaženo spravedlnosti, protože odškodnění nemůže být dosaženo soudní cestou," uvedla Gwendolyn Albert.

Albert rovněž na závěr svého příspěvku uvedla, že stále existuje diskriminace Romů ve vzdělávání v České republice, na Slovensku a v Maďarsku a doporučila, aby státy zjišťovaly počty romských dětí v jednotlivých školách.

HDIM je evropskou největší výroční konferencí o lidských právech. Jedná se o platformu 57 účastnických států OBSE, partnerů pro spolupráci, struktur OBSE, zástupců občanské společnosti, mezinárodních organizací a dalších relevantních aktérů pro pravidelnou revizi naplňování lidskoprávních závazků přijatých státy OBSE v rámci této organizace. Konference je také příležitostí k diskuzi o souvisejících výzvách v lidskoprávní oblasti, sdílení zkušeností a formulování doporučení pro další zlepšení.

Konference na Twitteru

Přečteno: 1777x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Polsko, OBSE, Lidská práva, KonferenceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo