romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Konference OBSE: Je nutné zvýšit počet Romů v rozhodovacích funkcích jednotlivých států

28.9.2016 11:26, (AKTUALIZOVÁNO 21:25)
Ve dnech 19. – 30. září 2016 Úřad pro demokratické instituce a lidská práva pořádá ve Varšavě tradiční Implementační setkání lidské dimenze (Human Dimension Implementation Meeting - HDIM) Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Ve dnech 19. – 30. září 2016 Úřad pro demokratické instituce a lidská práva pořádá ve Varšavě tradiční Implementační setkání lidské dimenze (Human Dimension Implementation Meeting - HDIM) Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Jednotlivé státy by měly lépe zajistit začlenění Romů do společnosti, zejména by pak měla být zajištěna větší účast Romů v politickém životě v jednotlivých zemích  Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Shodli se na tom účastníci tradičního Implementačního setkání lidské dimenze (Human Dimension Implementation Meeting - HDIM), který pravidelně pořádá Úřad pro demokratické instituce a lidská práva OBSE ve Varšavě. 

VIDEO

Zástupci občanské společnosti a státních orgánů z celého regionu OBSE diskutovali možnosti uplatnění Romů a Sintů ve volených a jmenovaných funkcích v rámci státních institucí, pokrok v implementaci akčního plánu z roku 2003 a celkovou situaci Romů a Sintů v rámci zemí OBSE.

"Anticiganismus není potírán a je i nadále hluboce zakořeněn v celé řadě zemí OBSE," uvedl ve svém úvodním projevu Valeriu Nicolae, zvláštní zástupce generálního tajemníka Rady Evropy pro romské záležitosti. "Dokud bude rasismus vůči Romům tolerován a netrestán, bude naše začlenění vždy omezené, dodal Nicolae.

"Pokud chci něco změnit, tak to nelze dělat zespodu, protože rozhodnutí jsou dělána na té nejvyšší úrovni a poté se přenáší na obce," uvedla ve svém úvodním projevu Lucie Fuková, romská aktivista a členka Rady vlády České republiky pro záležitosti romské menšiny. "Je jasné, že pokud chtějí Romové opravdu něco změnit, musí jít do politiky," dodala Fuková.

Účastníci rovněž zdůraznili důležitou úlohu žen a mladých Romek a Romů při podpoře sociálního a politického začlenění Romů a Sintů. "Účast žen je nezbytná," řekl Fuková.

Gwendolyn Albert, nezávislá expertka a spolupracovnice organizace ROMEA a zpravodajského severu Romea.cz připomněla nedávný pogrom na Romy ve vesnici v blízkosti Oděsy. Upozornila na to, že česká vláda dosud neodstranila vepřín z místa bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku a připomněla také, že dosud nebyly odškodněny nedobrovolně sterilizované ženy. "Česká vláda zatím nerozhodla, jakým způsobem budou tyto oběti odškodněny. České nevládní organizace nedávno kritizovaly navrhované právní předpisy o poskytování bezplatné právní pomoci, aby bylo dosaženo spravedlnosti, protože odškodnění nemůže být dosaženo soudní cestou," uvedla Gwendolyn Albert.

Albert rovněž na závěr svého příspěvku uvedla, že stále existuje diskriminace Romů ve vzdělávání v České republice, na Slovensku a v Maďarsku a doporučila, aby státy zjišťovaly počty romských dětí v jednotlivých školách.

HDIM je evropskou největší výroční konferencí o lidských právech. Jedná se o platformu 57 účastnických států OBSE, partnerů pro spolupráci, struktur OBSE, zástupců občanské společnosti, mezinárodních organizací a dalších relevantních aktérů pro pravidelnou revizi naplňování lidskoprávních závazků přijatých státy OBSE v rámci této organizace. Konference je také příležitostí k diskuzi o souvisejících výzvách v lidskoprávní oblasti, sdílení zkušeností a formulování doporučení pro další zlepšení.

Konference na Twitteru

Přečteno: 1822x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Polsko, OBSE, Lidská práva, KonferenceHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo