romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Případ policejní šikany romských chlapců z Košic jde znovu před soud

29.4.2016 12:48
Šikana romských dětí košickými policisty.  Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.
Šikana romských dětí košickými policisty. Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.

Od března 2009 se táhne ostudná kauza policejní šikany nezletilých romských chlapců z košického sídliště Luník IX. Podle zprávy ze serveru Romovia.sme.sk nyní Krajský odvolací soud na neveřejném zasedání zrušil rozsudek prvoinstančního soudu v případu policistů obžalovaných z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele formou spolupachatelství a dalších trestných činů. Včera o tom informovala mluvčí košického soudu Marcela Gálová.

Celá kauza se nyní vrací k soudu prvního stupně, který ji má znovu projednat. "Objasnění skutkových zjištění vyžaduje další důkazy," informovala Gálová.

Okresní soud Košice 2 loni zprostil v mediálně známé kauze obžaloby desítku dnes už převážně bývalých policistů a další čtyři, kteří byli obviněni také z vydírání. Prokurátor se na místě odvolal a senát odkázal šest poškozených, kteří žádali náhradu nemajetkové újmy ve výši 30.000 Eur pro každého z nich, k občanskoprávnímu řízení.

Chlapce, kteří 21. března 2009 loupežně přepadli seniorku, přivezli tehdy policisté na policejní služebnu, kde zahájili rozsáhlou šikanu. Nutili je vysvléci se donaha, stát s rukama nad hlavou, fackovat a líbat se navzájem, bili je a rasisticky uráželi a poštvali na ně služební psy, kteří několik z nich pokousali. Jednomu z chlapců také drželi u hlavy zbraň, vyhrožovali mu zabitím a nutili ho k líbání jejich bot, dalšího pověsili za ruce na zábradlí. Své konání si natáčeli na mobilní telefony a nahrávky následně posílali nejen sobě navzájem, ale také některým ze svých kolegů.

Právě příbuzný jednoho z nich, který nahrávky objevil, je měl sestříhané zaslat na DVD nosiči slovenskému deníku SME, který je následně zveřejnil. Ihned po zveřejnění dostala většina z identifikovaných policistů i někteří jejich nadřízení výpověď. Přestože z videozáznamů jednoznačně vyplývá, že k šikanování chlapců došlo, první soudní verdikt obžalované osvobodil na základě rozhodnutí Senátu, že DVD se záznamem ponižování nelze použít jako důkaz vzhledem k tomu, že nebylo získané zákonným způsobem. Odmítl také rasistický motiv.

K celému případu se od začátku pravidelně vyjadřují zástupci slovenské Poradňe pro občianske a ľudské práva, ale též někteří romští představitelé, kteří kromě brutality policistů odsoudili též samotné napadení seniorky romskými nezletilými.

Přečteno: 1346x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Košice, Šikana, Luník IX, Policie, Zahraniční, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo