romea - logo
16. května 2022 (pondělí)
svátek má Přemysl

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Případ policejní šikany romských chlapců z Košic jde znovu před soud

29.4.2016 12:48
Šikana romských dětí košickými policisty.  Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.
Šikana romských dětí košickými policisty. Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.

Od března 2009 se táhne ostudná kauza policejní šikany nezletilých romských chlapců z košického sídliště Luník IX. Podle zprávy ze serveru Romovia.sme.sk nyní Krajský odvolací soud na neveřejném zasedání zrušil rozsudek prvoinstančního soudu v případu policistů obžalovaných z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele formou spolupachatelství a dalších trestných činů. Včera o tom informovala mluvčí košického soudu Marcela Gálová.

Celá kauza se nyní vrací k soudu prvního stupně, který ji má znovu projednat. "Objasnění skutkových zjištění vyžaduje další důkazy," informovala Gálová.

Okresní soud Košice 2 loni zprostil v mediálně známé kauze obžaloby desítku dnes už převážně bývalých policistů a další čtyři, kteří byli obviněni také z vydírání. Prokurátor se na místě odvolal a senát odkázal šest poškozených, kteří žádali náhradu nemajetkové újmy ve výši 30.000 Eur pro každého z nich, k občanskoprávnímu řízení.

Chlapce, kteří 21. března 2009 loupežně přepadli seniorku, přivezli tehdy policisté na policejní služebnu, kde zahájili rozsáhlou šikanu. Nutili je vysvléci se donaha, stát s rukama nad hlavou, fackovat a líbat se navzájem, bili je a rasisticky uráželi a poštvali na ně služební psy, kteří několik z nich pokousali. Jednomu z chlapců také drželi u hlavy zbraň, vyhrožovali mu zabitím a nutili ho k líbání jejich bot, dalšího pověsili za ruce na zábradlí. Své konání si natáčeli na mobilní telefony a nahrávky následně posílali nejen sobě navzájem, ale také některým ze svých kolegů.

Právě příbuzný jednoho z nich, který nahrávky objevil, je měl sestříhané zaslat na DVD nosiči slovenskému deníku SME, který je následně zveřejnil. Ihned po zveřejnění dostala většina z identifikovaných policistů i někteří jejich nadřízení výpověď. Přestože z videozáznamů jednoznačně vyplývá, že k šikanování chlapců došlo, první soudní verdikt obžalované osvobodil na základě rozhodnutí Senátu, že DVD se záznamem ponižování nelze použít jako důkaz vzhledem k tomu, že nebylo získané zákonným způsobem. Odmítl také rasistický motiv.

K celému případu se od začátku pravidelně vyjadřují zástupci slovenské Poradňe pro občianske a ľudské práva, ale též někteří romští představitelé, kteří kromě brutality policistů odsoudili též samotné napadení seniorky romskými nezletilými.

Přečteno: 1388x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Košice, Šikana, Luník IX, Policie, Zahraniční, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo