romea - logo
1. prosince 2020 (úterý)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Případ segregace romských dětí na Slovensku: Podle soudu je zodpovědná škola. Státní instituce za ni prý nemohou

14.10.2020 15:34
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

Podle Krajského soudu v Prešově nezodpovídají za segregaci romských dětí na školách státní instituce, ale samotné školy. Rozhodl tak v případě základní školy ve slovenské obci Terňa. Odvolání k soudu v jejím případě podala Poradna pro občanská a lidská práva.

„Antidiskriminační veřejnou žalobou jsme namítali, že v důsledků přijatých rozhodnutí o určení školského obvodu a zároveň nečinnosti zodpovědných státních orgánů dochází na základní škole v obci Terňa k segregaci romských dětí. V případu se angažovala i Veřejná ochránkyně práv,“ uvedl programový koordinátor Poradny Štefan Ivanco.

Cílem Poradny bylo, aby soud žalované státní orgány, tedy Ministerstvo školství SR a okresní úřad v Prešově, zavázal k přijetí účinných opatření, které by protiprávní stav na škole odstranily a zabránily segregaci i do budoucna.

Krajský soud rozsudkem potvrdil únorový rozsudek okresního soudu, který žalobu zamítl. Podle něj nejsou orgány státní správy oprávněny zasahovat do organizace vzdělávacího procesu, který je výlučně v kompetenci školy. Jejich rozhodnutí o určení školského obvodu nemělo podle soudu za následek segregaci romských dětí v oddělených třídách. Neměly podle něj jinou možnost, než určit jeden společný obvod pro všechny děti z obce Malý Slivník a z obce Terňa, bez ohledu na jejich původ. Obě obce se nachází nedaleko od sebe v mikroregionu Šariš v prešovském okrese.

„Odvolací soud v rozsudku nezpochybnil fakt, že segregované vzdělávání romských dětí je diskriminační a že státní instituce mají povinnost přijímat opatření na odstranění segregace,“ uvádí Poradna v tiskové zprávě. Jeho rozsudek je podle ní v rozporu s mezinárodním právem a plánuje se proto obrátit na Nejvyšší soud.

„Odvolací soud ve svém vydaném rozhodnutí Poradně v principu vzkázal, že pokud chcete řešit segregaci na školách – žalujte samotné školy, které za ni zodpovídají. Právní interpretaci segregace tak zúžil jen na cílené oddělování romských dětí školami do samostatných tříd. Nevěnoval už pozornost tomu, že k segregaci na školách často dochází i v důsledku opatření přijímaných státními institucemi nebo jejich nečinností. Žalované instituce v tomto konkrétním případě mohly zohlednit volné školské kapacity jiných škol a svými rozhodnutími určit společný školský obvod jinak, čímž by základní škola v Terni dokázala segregaci předejít. Věřím, že Nejvyšší soud SR toto rozhodnutí zvrátí a v případě pochybností se obrátí na Soudní dvůr EU s žádostí o poskytnutí výkladu k řešeným právním otázkám v souladu s právěm EU,“ uvedla advokátka Poradny Vanda Durbáková.

Přečteno: 663x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, segregace, Soud, školstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo