romea - logo
8. března 2021 (pondělí)
svátek má Gabriela

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Případ segregace romských dětí na Slovensku: Podle soudu je zodpovědná škola. Státní instituce za ni prý nemohou

14.10.2020 15:34
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

Podle Krajského soudu v Prešově nezodpovídají za segregaci romských dětí na školách státní instituce, ale samotné školy. Rozhodl tak v případě základní školy ve slovenské obci Terňa. Odvolání k soudu v jejím případě podala Poradna pro občanská a lidská práva.

„Antidiskriminační veřejnou žalobou jsme namítali, že v důsledků přijatých rozhodnutí o určení školského obvodu a zároveň nečinnosti zodpovědných státních orgánů dochází na základní škole v obci Terňa k segregaci romských dětí. V případu se angažovala i Veřejná ochránkyně práv,“ uvedl programový koordinátor Poradny Štefan Ivanco.

Cílem Poradny bylo, aby soud žalované státní orgány, tedy Ministerstvo školství SR a okresní úřad v Prešově, zavázal k přijetí účinných opatření, které by protiprávní stav na škole odstranily a zabránily segregaci i do budoucna.

Krajský soud rozsudkem potvrdil únorový rozsudek okresního soudu, který žalobu zamítl. Podle něj nejsou orgány státní správy oprávněny zasahovat do organizace vzdělávacího procesu, který je výlučně v kompetenci školy. Jejich rozhodnutí o určení školského obvodu nemělo podle soudu za následek segregaci romských dětí v oddělených třídách. Neměly podle něj jinou možnost, než určit jeden společný obvod pro všechny děti z obce Malý Slivník a z obce Terňa, bez ohledu na jejich původ. Obě obce se nachází nedaleko od sebe v mikroregionu Šariš v prešovském okrese.

„Odvolací soud v rozsudku nezpochybnil fakt, že segregované vzdělávání romských dětí je diskriminační a že státní instituce mají povinnost přijímat opatření na odstranění segregace,“ uvádí Poradna v tiskové zprávě. Jeho rozsudek je podle ní v rozporu s mezinárodním právem a plánuje se proto obrátit na Nejvyšší soud.

„Odvolací soud ve svém vydaném rozhodnutí Poradně v principu vzkázal, že pokud chcete řešit segregaci na školách – žalujte samotné školy, které za ni zodpovídají. Právní interpretaci segregace tak zúžil jen na cílené oddělování romských dětí školami do samostatných tříd. Nevěnoval už pozornost tomu, že k segregaci na školách často dochází i v důsledku opatření přijímaných státními institucemi nebo jejich nečinností. Žalované instituce v tomto konkrétním případě mohly zohlednit volné školské kapacity jiných škol a svými rozhodnutími určit společný školský obvod jinak, čímž by základní škola v Terni dokázala segregaci předejít. Věřím, že Nejvyšší soud SR toto rozhodnutí zvrátí a v případě pochybností se obrátí na Soudní dvůr EU s žádostí o poskytnutí výkladu k řešeným právním otázkám v souladu s právěm EU,“ uvedla advokátka Poradny Vanda Durbáková.

Přečteno: 697x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, segregace, Soud, školstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip

5.3.2021 20:05
Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za sdílení rasistického vtipu na svém facebookovém profilu. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

František Lízna (FOTO: repro Česká televize)

Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával

5.3.2021 14:55
Ve čtvrtek večer zemřel katolický kněz a někdejší chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jezuita Jan Regner. Lízna byl člověkem se srdcem na dlani, dlouho pomáhal Romům a lidem z okraje společnosti vůbec. Dlouhou poutí se vyléčil z rakoviny, v poslední době si stěžoval na plicní embolii, nakonec podlehl koronaviru.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoZÁZNAM VYSÍLÁNÍ: Rozhovor s novým honorárním konzulem Petrem Torákem

5.3.2021 13:53
Záznam živého vysílání rozhovoru s novým honorárním konzulem přímo z místa jeho působiště v Peterborough.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo