romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Případ segregace romských dětí na Slovensku: Podle soudu je zodpovědná škola. Státní instituce za ni prý nemohou

14.10.2020 15:34
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

Podle Krajského soudu v Prešově nezodpovídají za segregaci romských dětí na školách státní instituce, ale samotné školy. Rozhodl tak v případě základní školy ve slovenské obci Terňa. Odvolání k soudu v jejím případě podala Poradna pro občanská a lidská práva.

„Antidiskriminační veřejnou žalobou jsme namítali, že v důsledků přijatých rozhodnutí o určení školského obvodu a zároveň nečinnosti zodpovědných státních orgánů dochází na základní škole v obci Terňa k segregaci romských dětí. V případu se angažovala i Veřejná ochránkyně práv,“ uvedl programový koordinátor Poradny Štefan Ivanco.

Cílem Poradny bylo, aby soud žalované státní orgány, tedy Ministerstvo školství SR a okresní úřad v Prešově, zavázal k přijetí účinných opatření, které by protiprávní stav na škole odstranily a zabránily segregaci i do budoucna.

Krajský soud rozsudkem potvrdil únorový rozsudek okresního soudu, který žalobu zamítl. Podle něj nejsou orgány státní správy oprávněny zasahovat do organizace vzdělávacího procesu, který je výlučně v kompetenci školy. Jejich rozhodnutí o určení školského obvodu nemělo podle soudu za následek segregaci romských dětí v oddělených třídách. Neměly podle něj jinou možnost, než určit jeden společný obvod pro všechny děti z obce Malý Slivník a z obce Terňa, bez ohledu na jejich původ. Obě obce se nachází nedaleko od sebe v mikroregionu Šariš v prešovském okrese.

„Odvolací soud v rozsudku nezpochybnil fakt, že segregované vzdělávání romských dětí je diskriminační a že státní instituce mají povinnost přijímat opatření na odstranění segregace,“ uvádí Poradna v tiskové zprávě. Jeho rozsudek je podle ní v rozporu s mezinárodním právem a plánuje se proto obrátit na Nejvyšší soud.

„Odvolací soud ve svém vydaném rozhodnutí Poradně v principu vzkázal, že pokud chcete řešit segregaci na školách – žalujte samotné školy, které za ni zodpovídají. Právní interpretaci segregace tak zúžil jen na cílené oddělování romských dětí školami do samostatných tříd. Nevěnoval už pozornost tomu, že k segregaci na školách často dochází i v důsledku opatření přijímaných státními institucemi nebo jejich nečinností. Žalované instituce v tomto konkrétním případě mohly zohlednit volné školské kapacity jiných škol a svými rozhodnutími určit společný školský obvod jinak, čímž by základní škola v Terni dokázala segregaci předejít. Věřím, že Nejvyšší soud SR toto rozhodnutí zvrátí a v případě pochybností se obrátí na Soudní dvůr EU s žádostí o poskytnutí výkladu k řešeným právním otázkám v souladu s právěm EU,“ uvedla advokátka Poradny Vanda Durbáková.

Přečteno: 605x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, segregace, Soud, školstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo