romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Příznivec IS zabil ve Vídni čtyři lidi. Hrdiny se stali dva Turci a Palestinec, kteří řekli: Skutečným muslimům se teror hnusí

3.11.2020 19:00
V centru Vídně zastřelil v pondělí večer dvacetiletý Vídeňan s albánskými kořeny čtyři lidi a dvě desítky dalších osob zranil, z toho sedm vážně. (Koláž: Romea.cz)
V centru Vídně zastřelil v pondělí večer dvacetiletý Vídeňan s albánskými kořeny čtyři lidi a dvě desítky dalších osob zranil, z toho sedm vážně. (Koláž: Romea.cz)

V centru Vídně zastřelil v pondělí večer dvacetiletý Vídeňan s albánskými kořeny čtyři lidi a dvě desítky dalších osob zranil, z toho sedm vážně. Útočník, jehož večer na místě činu zastřelila policie, byl podle úřadů příznivcem teroristické organizace Islámský stát (IS). Loni byl odsouzen kvůli teroristickému spolčení a v prosinci byl podmínečně propuštěn.

Zabíjel příznivec Islámského státu

Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že nic neukazuje na to, že by se na útoku kromě střelce podílel i někdo jiný. Zdůraznil však, že je třeba to ještě potvrdit.

Po razii v pachatelově vídeňském bytě bylo v metropoli a ve spolkové zemi Dolní Rakousy provedeno dalších 18 domovních prohlídek a předběžně zadrženo 14 osob, které jsou vyslýchány. Nehammer potvrdil, že při střelbě byli vedle útočníka zabiti čtyři další lidé a 22 osob bylo zraněno.

Podle ministra byl atentátníkem Kujtim Fejzulai, který má pas Rakouska a Severní Makedonie. K IS se chtěl připojit v Sýrii, kam se v roce 2018 pokusil vycestovat. Loni v dubnu byl odsouzen ke 22 měsícům za teroristické spolčení, ale v prosinci byl podmínečně propuštěn.

Útočník v pondělí střílel v centru Vídně poblíž synagogy, není ale jasné, zda jeho čin souvisel s židy. Nicméně rakouská židovská obec už oznámila uzavření všech synagog i svých komunitních center.

Oběťmi útoku se stali dva muži a dvě ženy. Podle vídeňského starosty Michaela Ludwiga jsou tři lidé po pondělních událostech v nemocnicích v kritickém stavu.

Podle vyšetřovatelů měl útočník automatickou zbraň, pistoli i mačetu.

Solidaritu vyjádřila řada lídrů z celého světa, památku uctila muslimská obec

Na ranním mimořádném zasedání, jež se kvůli pandemii covidu-19 konalo prostřednictvím videokonference, rakouská vláda schválila třídenní státní smutek. Památku obětí Rakousko dnes v poledne uctilo minutou tichu. Dnes se také konala mše v chrámu svatého Štěpána ve Vídni. Památku obětí uctila také rakouská muslimská obec.

Solidaritu Rakousku kvůli útoku ve Vídni vyjádřila řada lídrů zemí z celého světa, včetně několika muslimských zemí, i papež František. Útok odsoudili také čeští politici, mezi nimi prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. Mnozí evropští lídři či americký prezident Donald Trump zdůraznili, že je nutné se spojit v boji proti islamistickému terorismu. Teherán kromě odsouzení útoku a vyjádření soustrasti uvedl, že ke konci islamistického teroru "by mohl vést i konec islamofobie na Západě".

Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes v projevu k národu označil útok za beze vší pochybnosti islamistický čin, motivovaný nenávistí vůči rakouskému způsobu života. Slíbil ochranu demokracie a vypátrání strůjců tohoto teroristického činu. "Je to boj mezi civilizací a barbarstvím," uvedl Kurz. "Musíme si ale uvědomit, že se nejedná o spor křesťanů s muslimy či Rakušany a migranty. Jedná se o boj mezi lidmi, kteří věří v mír, a těmi, kteří chtějí válku," dodal a vyjádřil soustrast rodinám obětí. Ocenil také statečnost jednoho policisty, který se útočníkovi postavil, ale byl zastřelen.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen útok v "srdci republiky" označil za ten nejhorší v novodobé historii.

Hrdinové z Vídně. Dva Turci a Palestinec: Skutečným muslimům se teror hnusí

Rakušané ocenili dva turecké zápasníky smíšených bojových umění (MMA) a mladého Palestince z McDonalds, kteří podle zahraničních médií pomohli dostat do bezpečí starší ženu a zraněného policistu. Pals Recep Tayyip Gültekin a Mikail Özer se rozběhli ve směru, odkud slyšeli výstřely. Recep Tayyip Gültekin dostal podle britského deníku The Sun z dosahu střelby jednu starší ženu, kterou odnesl do nedaleké restaurace. Když se vracel, byl sám zasažen.

"Jakmile jsem se otočil, všiml jsem si, že se terorista zaměřil na mě. Byli jsme tváří v tvář, když spustil palbu. Viděl jsem mu do očí, ale strach ani pochybnosti jsem necítil. Jen jsem se na základě reflexu instinktivně překulil a pak jsem utíkal a cikcak kličkoval až k policejní budově, kde jsem oznámil, co se stalo," popsal Gültekin průběh události turecké zpravodajské stanici Ahaber. 

Hrdinové zdůrazňují, že se svou nynější popularitu snaží využít k tomu, aby zdůraznili, že muslimové v Rakousku teror zásadně odmítají. „Rakousko milujeme, stojíme za Rakouskem. Rakousko je náš domov... Skutečným muslimům se teror hnusí,“ uzavírá jeden z hrdinů tragické pondělní noci ve Vídni.

Přečteno: 657x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rakousko, Terorismus, Extremismus, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo