romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Příznivec IS zabil ve Vídni čtyři lidi. Hrdiny se stali dva Turci a Palestinec, kteří řekli: Skutečným muslimům se teror hnusí

3.11.2020 19:00
V centru Vídně zastřelil v pondělí večer dvacetiletý Vídeňan s albánskými kořeny čtyři lidi a dvě desítky dalších osob zranil, z toho sedm vážně. (Koláž: Romea.cz)
V centru Vídně zastřelil v pondělí večer dvacetiletý Vídeňan s albánskými kořeny čtyři lidi a dvě desítky dalších osob zranil, z toho sedm vážně. (Koláž: Romea.cz)

V centru Vídně zastřelil v pondělí večer dvacetiletý Vídeňan s albánskými kořeny čtyři lidi a dvě desítky dalších osob zranil, z toho sedm vážně. Útočník, jehož večer na místě činu zastřelila policie, byl podle úřadů příznivcem teroristické organizace Islámský stát (IS). Loni byl odsouzen kvůli teroristickému spolčení a v prosinci byl podmínečně propuštěn.

Zabíjel příznivec Islámského státu

Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že nic neukazuje na to, že by se na útoku kromě střelce podílel i někdo jiný. Zdůraznil však, že je třeba to ještě potvrdit.

Po razii v pachatelově vídeňském bytě bylo v metropoli a ve spolkové zemi Dolní Rakousy provedeno dalších 18 domovních prohlídek a předběžně zadrženo 14 osob, které jsou vyslýchány. Nehammer potvrdil, že při střelbě byli vedle útočníka zabiti čtyři další lidé a 22 osob bylo zraněno.

Podle ministra byl atentátníkem Kujtim Fejzulai, který má pas Rakouska a Severní Makedonie. K IS se chtěl připojit v Sýrii, kam se v roce 2018 pokusil vycestovat. Loni v dubnu byl odsouzen ke 22 měsícům za teroristické spolčení, ale v prosinci byl podmínečně propuštěn.

Útočník v pondělí střílel v centru Vídně poblíž synagogy, není ale jasné, zda jeho čin souvisel s židy. Nicméně rakouská židovská obec už oznámila uzavření všech synagog i svých komunitních center.

Oběťmi útoku se stali dva muži a dvě ženy. Podle vídeňského starosty Michaela Ludwiga jsou tři lidé po pondělních událostech v nemocnicích v kritickém stavu.

Podle vyšetřovatelů měl útočník automatickou zbraň, pistoli i mačetu.

Solidaritu vyjádřila řada lídrů z celého světa, památku uctila muslimská obec

Na ranním mimořádném zasedání, jež se kvůli pandemii covidu-19 konalo prostřednictvím videokonference, rakouská vláda schválila třídenní státní smutek. Památku obětí Rakousko dnes v poledne uctilo minutou tichu. Dnes se také konala mše v chrámu svatého Štěpána ve Vídni. Památku obětí uctila také rakouská muslimská obec.

Solidaritu Rakousku kvůli útoku ve Vídni vyjádřila řada lídrů zemí z celého světa, včetně několika muslimských zemí, i papež František. Útok odsoudili také čeští politici, mezi nimi prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. Mnozí evropští lídři či americký prezident Donald Trump zdůraznili, že je nutné se spojit v boji proti islamistickému terorismu. Teherán kromě odsouzení útoku a vyjádření soustrasti uvedl, že ke konci islamistického teroru "by mohl vést i konec islamofobie na Západě".

Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes v projevu k národu označil útok za beze vší pochybnosti islamistický čin, motivovaný nenávistí vůči rakouskému způsobu života. Slíbil ochranu demokracie a vypátrání strůjců tohoto teroristického činu. "Je to boj mezi civilizací a barbarstvím," uvedl Kurz. "Musíme si ale uvědomit, že se nejedná o spor křesťanů s muslimy či Rakušany a migranty. Jedná se o boj mezi lidmi, kteří věří v mír, a těmi, kteří chtějí válku," dodal a vyjádřil soustrast rodinám obětí. Ocenil také statečnost jednoho policisty, který se útočníkovi postavil, ale byl zastřelen.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen útok v "srdci republiky" označil za ten nejhorší v novodobé historii.

Hrdinové z Vídně. Dva Turci a Palestinec: Skutečným muslimům se teror hnusí

Rakušané ocenili dva turecké zápasníky smíšených bojových umění (MMA) a mladého Palestince z McDonalds, kteří podle zahraničních médií pomohli dostat do bezpečí starší ženu a zraněného policistu. Pals Recep Tayyip Gültekin a Mikail Özer se rozběhli ve směru, odkud slyšeli výstřely. Recep Tayyip Gültekin dostal podle britského deníku The Sun z dosahu střelby jednu starší ženu, kterou odnesl do nedaleké restaurace. Když se vracel, byl sám zasažen.

"Jakmile jsem se otočil, všiml jsem si, že se terorista zaměřil na mě. Byli jsme tváří v tvář, když spustil palbu. Viděl jsem mu do očí, ale strach ani pochybnosti jsem necítil. Jen jsem se na základě reflexu instinktivně překulil a pak jsem utíkal a cikcak kličkoval až k policejní budově, kde jsem oznámil, co se stalo," popsal Gültekin průběh události turecké zpravodajské stanici Ahaber. 

Hrdinové zdůrazňují, že se svou nynější popularitu snaží využít k tomu, aby zdůraznili, že muslimové v Rakousku teror zásadně odmítají. „Rakousko milujeme, stojíme za Rakouskem. Rakousko je náš domov... Skutečným muslimům se teror hnusí,“ uzavírá jeden z hrdinů tragické pondělní noci ve Vídni.

Přečteno: 589x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rakousko, Terorismus, Extremismus, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo