romea - logo
19. listopadu 2019 (úterý)
svátek má Alžběta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prodával dům a zájem měli i Romové. Sousedé mu za to posprejovali dům nápisem "Nechceme je tady" a propíchali pneumatiky

10.7.2019 10:55
Vlna nevole vyvrcholila v neděli 7. července, když Maroš Hadžega našel na svém domě naspeajovaný nápis:
Vlna nevole vyvrcholila v neděli 7. července, když Maroš Hadžega našel na svém domě naspeajovaný nápis: "Nechceme je tady!"

Maroš Hadžega chce prodat dům ve slovesné Polomce, kde i s rodinou žije. Lidem v obci zřejmě vadí, že by se do něj mohla nastěhovat i romská rodina, která si byla dům prohlédnout. Ta ovšem nějakou dobu po prohlídce oznámila, že nemá o koupi zájem. A majitel navíc tvrdí, že ještě není rozhodnut, komu dům prodá.

Manželé Hadžegovci se rozhodli rodinný dům v této horehronské obci prodat prostřednictvím realitní kanceláře. "Na prohlídce již bylo více zájemců. Většinou šlo o členy majority, ale nepovažoval jsem za problém, pokud si ho prohlédne i romská rodina," řekl Hadžega.

Dům si přišla prohlédnout i podle jeho slov velmi slušná romská rodina. Dorazili na SUV. Podle Hadžegy si romských zájemců o koupi domu nejspíš včimli někteří z jeho sousedů, kterým mohlo překážet, že se do Polomky přistěhují Romové. "Od té doby se pro mou rodinu začalo peklo," tvrdí Hadžega. Rodina prožívala šikanu, verbální útoky, obtěžující otázky, obviňování, pomluvy.

Hadžega všem vysvětloval, že šlo jen o potenciální kupce, ale ve vesnici zafungoval systém "jedna paní povídala" a rozneslo se, že dům prodávají Romům. Vlna nevole vyvrcholila v neděli 7. července, když našel na svém domě naspeajovaný nápis: "Nechceme je tady!" Hadžega pracuje jako obchodní zástupce a neznámí pachatelé mu propíchli pneumatiky na firemním autě. "

Ptám se, zda je toto normální," rozhořčuje se Hadžega. Slováci podle něj sice mluví o sobě jako o nejpřátelštějších, nejpohostinnějšími, najsrdečnejších, ale nemají problém zničit cizí majetek, propíchnout gumy na autě či slovně útočit.

Ironií je, že v obci Romové žijí. Úzkou ulici v Polomce mimo hlavní tah lemují řady rodinných domů. Když se chcete dostat k domu rodiny Hadžegovců, nemůže vám uniknout neomítnutý velký dům s více byty a romskými dětmi, které se hrají kolem. Činžovní dům dělí od domu s nápisem "Nechceme je tu!" nejvýš 100 metrů.

Sousedka Hadžegovců k tomu říká, že "toto" je klidná ulice. A dodává, že kdyby se "přistěhovali další Cigáni, rozmnožili by se".

O incidentu už Hadžega informoval i místního starostu a tvrdí, že policisté s ním sepsali zápis. "Policie v Pohorelská Maši tuto věc objasňuje jako přestupek proti majetku," potvrdila banskobystrická krajská policejní mluvčí Mária Faltániová.

fk, Aktuality.sk, Dennikn.sk
Přečteno: 1420x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Xenofobie, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo