romea - logo
3. června 2020 (středa)
svátek má Tamara
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prodával dům a zájem měli i Romové. Sousedé mu za to posprejovali dům nápisem "Nechceme je tady" a propíchali pneumatiky

10.7.2019 10:55
Vlna nevole vyvrcholila v neděli 7. července, když Maroš Hadžega našel na svém domě naspeajovaný nápis:
Vlna nevole vyvrcholila v neděli 7. července, když Maroš Hadžega našel na svém domě naspeajovaný nápis: "Nechceme je tady!"

Maroš Hadžega chce prodat dům ve slovesné Polomce, kde i s rodinou žije. Lidem v obci zřejmě vadí, že by se do něj mohla nastěhovat i romská rodina, která si byla dům prohlédnout. Ta ovšem nějakou dobu po prohlídce oznámila, že nemá o koupi zájem. A majitel navíc tvrdí, že ještě není rozhodnut, komu dům prodá.

Manželé Hadžegovci se rozhodli rodinný dům v této horehronské obci prodat prostřednictvím realitní kanceláře. "Na prohlídce již bylo více zájemců. Většinou šlo o členy majority, ale nepovažoval jsem za problém, pokud si ho prohlédne i romská rodina," řekl Hadžega.

Dům si přišla prohlédnout i podle jeho slov velmi slušná romská rodina. Dorazili na SUV. Podle Hadžegy si romských zájemců o koupi domu nejspíš včimli někteří z jeho sousedů, kterým mohlo překážet, že se do Polomky přistěhují Romové. "Od té doby se pro mou rodinu začalo peklo," tvrdí Hadžega. Rodina prožívala šikanu, verbální útoky, obtěžující otázky, obviňování, pomluvy.

Hadžega všem vysvětloval, že šlo jen o potenciální kupce, ale ve vesnici zafungoval systém "jedna paní povídala" a rozneslo se, že dům prodávají Romům. Vlna nevole vyvrcholila v neděli 7. července, když našel na svém domě naspeajovaný nápis: "Nechceme je tady!" Hadžega pracuje jako obchodní zástupce a neznámí pachatelé mu propíchli pneumatiky na firemním autě. "

Ptám se, zda je toto normální," rozhořčuje se Hadžega. Slováci podle něj sice mluví o sobě jako o nejpřátelštějších, nejpohostinnějšími, najsrdečnejších, ale nemají problém zničit cizí majetek, propíchnout gumy na autě či slovně útočit.

Ironií je, že v obci Romové žijí. Úzkou ulici v Polomce mimo hlavní tah lemují řady rodinných domů. Když se chcete dostat k domu rodiny Hadžegovců, nemůže vám uniknout neomítnutý velký dům s více byty a romskými dětmi, které se hrají kolem. Činžovní dům dělí od domu s nápisem "Nechceme je tu!" nejvýš 100 metrů.

Sousedka Hadžegovců k tomu říká, že "toto" je klidná ulice. A dodává, že kdyby se "přistěhovali další Cigáni, rozmnožili by se".

O incidentu už Hadžega informoval i místního starostu a tvrdí, že policisté s ním sepsali zápis. "Policie v Pohorelská Maši tuto věc objasňuje jako přestupek proti majetku," potvrdila banskobystrická krajská policejní mluvčí Mária Faltániová.

fk, Aktuality.sk, Dennikn.sk
Přečteno: 1768x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Xenofobie, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo