romea - logo
23. července 2019 (úterý)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prodával dům a zájem měli i Romové. Sousedé mu za to posprejovali dům nápisem "Nechceme je tady" a propíchali pneumatiky

10.7.2019 10:55
Vlna nevole vyvrcholila v neděli 7. července, když Maroš Hadžega našel na svém domě naspeajovaný nápis:
Vlna nevole vyvrcholila v neděli 7. července, když Maroš Hadžega našel na svém domě naspeajovaný nápis: "Nechceme je tady!"

Maroš Hadžega chce prodat dům ve slovesné Polomce, kde i s rodinou žije. Lidem v obci zřejmě vadí, že by se do něj mohla nastěhovat i romská rodina, která si byla dům prohlédnout. Ta ovšem nějakou dobu po prohlídce oznámila, že nemá o koupi zájem. A majitel navíc tvrdí, že ještě není rozhodnut, komu dům prodá.

Manželé Hadžegovci se rozhodli rodinný dům v této horehronské obci prodat prostřednictvím realitní kanceláře. "Na prohlídce již bylo více zájemců. Většinou šlo o členy majority, ale nepovažoval jsem za problém, pokud si ho prohlédne i romská rodina," řekl Hadžega.

Dům si přišla prohlédnout i podle jeho slov velmi slušná romská rodina. Dorazili na SUV. Podle Hadžegy si romských zájemců o koupi domu nejspíš včimli někteří z jeho sousedů, kterým mohlo překážet, že se do Polomky přistěhují Romové. "Od té doby se pro mou rodinu začalo peklo," tvrdí Hadžega. Rodina prožívala šikanu, verbální útoky, obtěžující otázky, obviňování, pomluvy.

Hadžega všem vysvětloval, že šlo jen o potenciální kupce, ale ve vesnici zafungoval systém "jedna paní povídala" a rozneslo se, že dům prodávají Romům. Vlna nevole vyvrcholila v neděli 7. července, když našel na svém domě naspeajovaný nápis: "Nechceme je tady!" Hadžega pracuje jako obchodní zástupce a neznámí pachatelé mu propíchli pneumatiky na firemním autě. "

Ptám se, zda je toto normální," rozhořčuje se Hadžega. Slováci podle něj sice mluví o sobě jako o nejpřátelštějších, nejpohostinnějšími, najsrdečnejších, ale nemají problém zničit cizí majetek, propíchnout gumy na autě či slovně útočit.

Ironií je, že v obci Romové žijí. Úzkou ulici v Polomce mimo hlavní tah lemují řady rodinných domů. Když se chcete dostat k domu rodiny Hadžegovců, nemůže vám uniknout neomítnutý velký dům s více byty a romskými dětmi, které se hrají kolem. Činžovní dům dělí od domu s nápisem "Nechceme je tu!" nejvýš 100 metrů.

Sousedka Hadžegovců k tomu říká, že "toto" je klidná ulice. A dodává, že kdyby se "přistěhovali další Cigáni, rozmnožili by se".

O incidentu už Hadžega informoval i místního starostu a tvrdí, že policisté s ním sepsali zápis. "Policie v Pohorelská Maši tuto věc objasňuje jako přestupek proti majetku," potvrdila banskobystrická krajská policejní mluvčí Mária Faltániová.

fk, Aktuality.sk, Dennikn.sk
Přečteno: 1243x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Xenofobie, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo