romea - logo
17. září 2019 (úterý)
svátek má Naděžda
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prodával dům a zájem měli i Romové. Sousedé mu za to posprejovali dům nápisem "Nechceme je tady" a propíchali pneumatiky

10.7.2019 10:55
Vlna nevole vyvrcholila v neděli 7. července, když Maroš Hadžega našel na svém domě naspeajovaný nápis:
Vlna nevole vyvrcholila v neděli 7. července, když Maroš Hadžega našel na svém domě naspeajovaný nápis: "Nechceme je tady!"

Maroš Hadžega chce prodat dům ve slovesné Polomce, kde i s rodinou žije. Lidem v obci zřejmě vadí, že by se do něj mohla nastěhovat i romská rodina, která si byla dům prohlédnout. Ta ovšem nějakou dobu po prohlídce oznámila, že nemá o koupi zájem. A majitel navíc tvrdí, že ještě není rozhodnut, komu dům prodá.

Manželé Hadžegovci se rozhodli rodinný dům v této horehronské obci prodat prostřednictvím realitní kanceláře. "Na prohlídce již bylo více zájemců. Většinou šlo o členy majority, ale nepovažoval jsem za problém, pokud si ho prohlédne i romská rodina," řekl Hadžega.

Dům si přišla prohlédnout i podle jeho slov velmi slušná romská rodina. Dorazili na SUV. Podle Hadžegy si romských zájemců o koupi domu nejspíš včimli někteří z jeho sousedů, kterým mohlo překážet, že se do Polomky přistěhují Romové. "Od té doby se pro mou rodinu začalo peklo," tvrdí Hadžega. Rodina prožívala šikanu, verbální útoky, obtěžující otázky, obviňování, pomluvy.

Hadžega všem vysvětloval, že šlo jen o potenciální kupce, ale ve vesnici zafungoval systém "jedna paní povídala" a rozneslo se, že dům prodávají Romům. Vlna nevole vyvrcholila v neděli 7. července, když našel na svém domě naspeajovaný nápis: "Nechceme je tady!" Hadžega pracuje jako obchodní zástupce a neznámí pachatelé mu propíchli pneumatiky na firemním autě. "

Ptám se, zda je toto normální," rozhořčuje se Hadžega. Slováci podle něj sice mluví o sobě jako o nejpřátelštějších, nejpohostinnějšími, najsrdečnejších, ale nemají problém zničit cizí majetek, propíchnout gumy na autě či slovně útočit.

Ironií je, že v obci Romové žijí. Úzkou ulici v Polomce mimo hlavní tah lemují řady rodinných domů. Když se chcete dostat k domu rodiny Hadžegovců, nemůže vám uniknout neomítnutý velký dům s více byty a romskými dětmi, které se hrají kolem. Činžovní dům dělí od domu s nápisem "Nechceme je tu!" nejvýš 100 metrů.

Sousedka Hadžegovců k tomu říká, že "toto" je klidná ulice. A dodává, že kdyby se "přistěhovali další Cigáni, rozmnožili by se".

O incidentu už Hadžega informoval i místního starostu a tvrdí, že policisté s ním sepsali zápis. "Policie v Pohorelská Maši tuto věc objasňuje jako přestupek proti majetku," potvrdila banskobystrická krajská policejní mluvčí Mária Faltániová.

fk, Aktuality.sk, Dennikn.sk
Přečteno: 1333x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Xenofobie, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo