romea - logo
13. listopadu 2019 (středa)
svátek má Tibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Randolph Braham: Maďarsko nenalezlo odvahu přiznat svůj podíl na holokaustu

Washington, 21.6.2012 9:17, (ROMEA)
Profesor Randolph Braham.
Profesor Randolph Braham.

Maďarsko na rozdíl od Německa nenašlo dostatek odvahy, aby se postavilo čelem ke svému podílu odpovědnosti na holokaustu. Na přednášce ve washingtonskému muzeu holokaustu to prohlásil profesor Randolph Braham, který se maďarské účasti na holokaustu dlouhodobě věnuje, napsala dnes agentura MTI.

Na 200 000 Maďarů se podílelo na takzvaném konečném řešení, řekl Braham na středeční přednášce. Do organizace se zapojili mimo jiné četníci, policisté a úředníci. Po válce pak podle Brahama komunistický režim otázku odpovědnosti smetl pod stůl a v současné době se zase země pokouší přenést odpovědnost na ostatní.

Paul Shapiro, který ve washingtonském muzeu vede centrum po studium holokaustu, řekl, že obavy vyvolaly antisemitské incidenty v Maďarsku v roce 2008, kdy se rovněž na veřejnosti znovu začaly objevovat fašistické symboly. Tehdy opoziční Fidesz podle něj selhal, když takovéto projevy veřejně neodsoudil.

Shapiro dodal, že nyní vládní Fidesz sice sehrál důležitou roli při zakládání budapešťského muzea holokaustu, ale po jeho nástupu k moci se obavy z antisemitských akcí potvrdily. V této souvislosti připomněl prohlášení šéfky amerického muzea holokaustu Sary Bloomfieldové, která vyjádřila rostoucí obavy z "rehabilitace fašistických ideologií a vůdců druhé světové války".

Agentura AP napsala, že váleční veteráni a krajně pravicoví politici, husaři na koních a "gardisté" v maskáčích, dohromady asi 1000 lidí, se o uplynulém víkendu shromáždilo ve vesnici Csókakő, aby odhalili bronzovou bustu kontroverzního regenta maďarského království Miklóse Horthyho, maďarského vládce v letech 1920 až 1944. Většina Maďarů sice považuje Horthyho za autoritáře, který zatáhl Maďarsko do zničujícího spojenectví s Adolfem Hitlerem a který byl odpovědný za smrt statisíců maďarských Židů během holokaustu. Zatímco se ale Maďarsko snaží odvrátit recesi, rostou nacionalistické nálady.

Shapiro také zmínil rozhodnutí spisovatele s rumunskými kořeny a nositele Nobelovy ceny za mír Elieho Wiesela, který na protest proti rehabilitaci krajně pravicového politika Józsefa Nyiröa z dob fašistického Maďarska vrátil Budapešti vysoké státní vyznamenání získané v roce 2004. Nyirö se hlásil k ideologii fašistického režimu Šípových křížů Ference Szálasiho, který se dostal k moci v roce 1944 po pádu Horthyho. Hitler donutil svého dosavdního spojence Horthyho odstoupit poté, co začal vyjednávat se Sovětským svazem.

Přečteno: 394x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

31.10.2019 16:00
Skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s Helenou Válkovou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva, přišla s návrhem odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Vláda, na včerejším jednání, k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko. Jednorázové finanční odškodnění 300 tisíc korun by měla podle návrhu doputovat až ke čtyřem stovkám protiprávně sterilizovaných žen.
 celý článek

Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Mezinárodní konference Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí

29.10.2019 12:35
V Praze se uskutečnila Výroční konference INACH 2019. Proběhla 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference byl anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce byla organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílala z konference přímý přenos.
 celý článek

Václav Sivák (FOTO: Facebook Václava Siváka)

videoPřepište dějiny! Historický úspěch! Václav Sivák se stal mistrem světa v Kickboxu!

26.10.2019 12:32
Václav Sivák získal zlatou medaili na mistrovství světa v Kickboxu v Sarajevu. Ve včerejším finálovém duelu porazil borce z Kazachstánu a stal se tak historicky prvním mistrem světa v Kickboxu z České republiky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo