romea - logo
21. července 2019 (neděle)
svátek má Vítězslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Randolph Braham: Maďarsko nenalezlo odvahu přiznat svůj podíl na holokaustu

Washington, 21.6.2012 9:17, (ROMEA)
Profesor Randolph Braham.
Profesor Randolph Braham.

Maďarsko na rozdíl od Německa nenašlo dostatek odvahy, aby se postavilo čelem ke svému podílu odpovědnosti na holokaustu. Na přednášce ve washingtonskému muzeu holokaustu to prohlásil profesor Randolph Braham, který se maďarské účasti na holokaustu dlouhodobě věnuje, napsala dnes agentura MTI.

Na 200 000 Maďarů se podílelo na takzvaném konečném řešení, řekl Braham na středeční přednášce. Do organizace se zapojili mimo jiné četníci, policisté a úředníci. Po válce pak podle Brahama komunistický režim otázku odpovědnosti smetl pod stůl a v současné době se zase země pokouší přenést odpovědnost na ostatní.

Paul Shapiro, který ve washingtonském muzeu vede centrum po studium holokaustu, řekl, že obavy vyvolaly antisemitské incidenty v Maďarsku v roce 2008, kdy se rovněž na veřejnosti znovu začaly objevovat fašistické symboly. Tehdy opoziční Fidesz podle něj selhal, když takovéto projevy veřejně neodsoudil.

Shapiro dodal, že nyní vládní Fidesz sice sehrál důležitou roli při zakládání budapešťského muzea holokaustu, ale po jeho nástupu k moci se obavy z antisemitských akcí potvrdily. V této souvislosti připomněl prohlášení šéfky amerického muzea holokaustu Sary Bloomfieldové, která vyjádřila rostoucí obavy z "rehabilitace fašistických ideologií a vůdců druhé světové války".

Agentura AP napsala, že váleční veteráni a krajně pravicoví politici, husaři na koních a "gardisté" v maskáčích, dohromady asi 1000 lidí, se o uplynulém víkendu shromáždilo ve vesnici Csókakő, aby odhalili bronzovou bustu kontroverzního regenta maďarského království Miklóse Horthyho, maďarského vládce v letech 1920 až 1944. Většina Maďarů sice považuje Horthyho za autoritáře, který zatáhl Maďarsko do zničujícího spojenectví s Adolfem Hitlerem a který byl odpovědný za smrt statisíců maďarských Židů během holokaustu. Zatímco se ale Maďarsko snaží odvrátit recesi, rostou nacionalistické nálady.

Shapiro také zmínil rozhodnutí spisovatele s rumunskými kořeny a nositele Nobelovy ceny za mír Elieho Wiesela, který na protest proti rehabilitaci krajně pravicového politika Józsefa Nyiröa z dob fašistického Maďarska vrátil Budapešti vysoké státní vyznamenání získané v roce 2004. Nyirö se hlásil k ideologii fašistického režimu Šípových křížů Ference Szálasiho, který se dostal k moci v roce 1944 po pádu Horthyho. Hitler donutil svého dosavdního spojence Horthyho odstoupit poté, co začal vyjednávat se Sovětským svazem.

Přečteno: 394x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo