romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Amnesty International: Požadujeme spravedlnost pro oběti policejní razie v romské osadě v Moldavě nad Bodvou

18.9.2017 21:15
Vyšetřování policejní razie v osadě v Moldavě nad Bodvou (Zdroj: Repro Youtube)
Vyšetřování policejní razie v osadě v Moldavě nad Bodvou (Zdroj: Repro Youtube)

Amnesty International shledává přístup slovenských orgánů k vyšetřování obvinění z policejního násilí v r. 2013 v romské komunitě v Budulovské ulici  Moldavě nad Bodvou jako nespravedlivý. Jejich postup vnímá jako porušení mezinárodních úmluv o lidských právech. Největší lidsko-právní organizace vyzývá všechny k podpisu petice, kterou chtějí vyžádat spravedlivost pro oběti, které nakonec byli obvinění za křivé svědectví. Oběti - čtyři muži si podle policie prý vymysleli, že je během razie v osadě zbili.

Policejní zásah se stal 19. června 2013. Více než 60 slovenských policistů pohotovostní jednotky fyzicky a verbálně napadlo 31 Romů a Romek, které nekladli odpor. Kromě fyzického a psychického násilí na osobách policie poškodila i ​​majetek lidí žijících na Budulovské ulici. Policie začala případ vyšetřovat až v roce 2014 a nakonec případ ukončila letos v srpnu a v květnu obviněním z křivé výpovědi mužů, kteří vypověděli, že je policisté fyzicky napadli.

Amnesty International se do případu vložila a server Romea.cz zveřejňuje její prohlášení a výzvu k popisu petice v plném znění.

Stanovisko Amnesty International k obviněním obětí policejního násilí v Moldavě nad Bodvou

Amnesty International považuje přístup slovenských orgánů k vyšetřování obviněných z policejního násilí z roku 2013 v romské komunitě na ulici Budulovská v Moldavě nad Bodvou a k vyšetřování obětí policejního násilí z důvodu podezření ze spáchání přečinu křivého obvinění za porušování mezinárodních úmluv o lidských právech. Obvinění vznesená proti čtyřem obětem z 30. srpna 2017 a 18. května 2017 představují formu zastrašování, která ohrožuje přístup ke spravedlnosti.

Během policejní razie, 19. června 2013, více než 60 příslušníků policejní pohotovostní jednotky fyzicky a verbálně napadlo 31 Romů a Romek, kteří nekladli odpor. Kromě fyzického a psychického násilí na osobách policie poškodila i ​​majetek lidí žijících na Budulovské ulici.

První vyšetřování týkající se obětí se uskutečnilo téměř osm měsíců po útoku. Jeden z policistů byl identifikován (mnoho z nich mělo kukly na hlavách). Lékařské zprávy potvrdily zranění. Přesto sekce kontroly a inspekční služby (dále "inspekce") v průběhu roku 2015 postupně zastavila stíhání vůči příslušníkům policie, které v roce 2014 otevřel ředitel inspekce na příkaz generálního prokurátora. Začátkem roku 2016 Krajská prokuratura v Prešově zamítla stížnost proti rozhodnutí inspekce o zastavení trestního stíhání.

Poškození proti tomto rozhodnutí podali stížnost na Ústavní soud, který dosud nerozhodl. Několik let po zásahu tedy stále nedošlo k vyvození trestněprávní odpovědnosti vůči příslušníkům policie, kteří se zúčastnili zásahu na Budulovskej ulici v roce 2013. Tato skutečnost neušla Výboru OSN proti mučení, který v roce 2015 vyzval Slovenskou republiku, aby urychleně zahájila nezávislé vyšetřování.

Přístup Slovenských orgánů k vyšetřování policejního násilí, které je formou nelidského a ponižujícího zacházení, vyvolává obavy, že na Slovensku dochází k porušení mezinárodních úmluv. Z Evropské úmluvy o lidských právech vyplývá pro Slovensko povinnost důsledně, rychle a transparentně vyšetřovat případy násilí. Evropský soud pro lidská práva navíc v případě Načova v Bulharsko rozhodl, že součástí této povinnosti důsledného vyšetřování je i odkrytí případných rasových motivů násilných trestných činů.

V případech, kdy se obvinění z násilí týká policistů, je Slovensko vázáno Základními zásadami OSN pro používání síly a střelných zbraní. Zásada 7 zavázala Slovensko, aby zajistilo, že nezákonné použití síly policisty je trestným činem. Oběti násilných činů policie mají právo na účinný prostředek nápravy a důkladné prošetření jejich případů. Toto právo není omezeno na případy úmrtí nebo vážného zranění obětí. Použití síly mimo striktně určené zákonem, včetně použití síly, která je v rozporu s principem rovného zacházení, představuje protiprávní použití síly v rozporu s principem 7. Slovenská legislativa postihuje takové jednání jako trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele v oblasti bezdůvodného nebo nepřiměřeného použití násilí. V souladu s principem 23 Základních principů mají oběti násilných činů ze strany policie právo podat stížnost proti nepřiměřenému použití síly.

Amnesty International má vážné obavy, že trestní stíhání jako reakce na stížnost proti policejnímu zásahu v červnu 2013 ze strany obyvatel ulice Budulovská v Moldavě nad Bodvou, ve svých důsledcích představuje zásah do práva obětí a představuje formu zastrašování. Ti, kteří stáli za své práva, dnes čelí stíhání za křivé obvinění.
 
Je zřejmé, že vyšetřování policejního násilí během zásahu v romské komunitě na ulici Budulovská v Moldavě nad Bodvou z roku 2013 nesplňuje základní požadavky mezinárodních úmluv o lidských právech. Vyšetřování nebylo přísné, vyšetřování obětí začalo v únoru 2014 a ještě nevedlo k nápravě a odpovědnosti. Inspekce navíc vyšetřuje své policejní kolegy. Amnesty International žádá:

  • Aby prokuratura chránila oběti policejního násilí a jakékoli trestněprávní řízení vůči poškozeným během policejního zásahu na ulici Budulovská v červnu 2013 bylo okamžitě zastaveno.
  • Aby bylo bezodkladně zahájeno vyšetřování zásahu nezávislým orgánem a byl vzat v úvahu možný rasový motiv násilí.
  • Aby byla učiněna náprava, včetně náhrady škod, které utrpěli oběti během policejního zásahu.

Podpořte spravedlnost obětem policejní razie svým podpisem v petici.

Přečteno: 1502x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Amnesty International, Petice, Policie, Slovensko, Razie, Romské osadyHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo