romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Projekt Svet čítania rómskej literatúry boří prostřednictvím knih bariéry mezi lidmi

Slovensko, 4.10.2012 15:37, (ROMEA)

Slovenský Inštitút pre rozvoj spoločnosti představuje nový projekt "Svet čítania rómskej literatúry". Projekt má jako hlavní ideu spojit břehy různých kultur a literárních hodnot majoritní společnosti a romské menšiny. Tím napomáháme společenské diskusi a snažíme se zmírnit rozdíly mezi dětmi z menšinových skupin, a to právě prostřednictvím nabádání dětské zvídavosti ke čtení knih. Pomocí besed s romskými spisovateli a záživnými semináři s dětmi podpoříme interetnický a mezikulturní dialog.

Nabádáme děti postupně objevovat hodnoty života a toleranci v literární tvorbě. Ve spolupráci se síťovými partnery - Domovem použitých knih a Středoslovenské Centrum Informačních Technologií, Rimavská Sobota, máme v plánu dodat do několika základních a středních škol větší množství klasické a slovenské literatury, dodat díla slovenské romské literatury, kterou by učitelé / naši lektoři rozdělili mezi své žáky za účelem účasti v připravované umělecké soutěži. V soutěži by zapojené děti uměleckým ztvárněním (uměleckým přednesem poezie a prózy, divadelní hrou, zpěvem) interpretovaly příběhy z romské literatury.

Zapojením tří základních škol do umělecké soutěže podpoříme možnost vzdělání a poznáme kulturu romské menšiny.

Celá soutěž podpořená mediální kampaní má za účel propagovat romské spisovatele a romskou literaturu ze SR.

Spolu se soutěží se zároveň spouští projekt digitalizace romských knih za účelem prezentace romských autorů. Zvýšíme povědomí společnosti o kulturním bohatství romské menšiny na Slovensku a zároveň tak zpropagujeme romské autory prostřednictvím tvorby elektronických záznamů jejich děl a zpřístupníme tak jejich tvorbu na internetovém portálu široké veřejnosti.

Naším cílem je zvýšit úroveň vzdělání prostřednictvím zpřístupnění kulturního bohatství v knihách romské menšiny a přiblížení romské literatury zejména žákům základních a středních škol. Tím napomůžeme k odstranění menšinových a národnostních bariér.

Více informací naleznete na webových stránkách projektu www.romskeknihy.eu

Vašo Púčik, koordinátor projektu Svet čítania rómskej literatúry
Přečteno: 751x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Literatura, ProjektyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo