romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Proruský separatista ve Slavjansku: Chceme město vyčistit od Cikánů

Slavjansk (Ukrajina), 28.4.2014 11:16, (ROMEA)
"Vtrhli nám do dvora hlavní branou. Začali střílet do okna. Měli masky a bylo jich asi patnáct," popsala útok na místní Romy, který se odehrál v pátek 18. dubna 2014 Nataša Čerepovská. (FOTO: Repro The New York Times)

V ukrajinském Slavjansku, které je ovládáno proruským separatisty, došlo minulý týden v úterý k dalšímu útoku na místní Romy. Podle serveru Die Welt, který cituje jednoho ze separatistů, chtějí proruské síly vyčistit město od "cikánů". O útocích jako první v ČR informoval server Romea.cz.

Server Die Welt podrobně zmapoval útoky na místní Romy přímo na místě. "Pavel sbírá před svým domem střepy skla. Okna jsou rozbitá. V těžkých kovových dveřích zůstaly díry po kulkách. Se svou ženou Natálií se už neodvažují strávit zde další noc. Většina z jejich osmi dětí, deseti vnoučat a dalších příbuzných, kteří žili v sousedních domech v této romské komunitě, již odešli," píše Die Welt.

Místní Romové potvrdili informace, které minulý týden zveřejnil server Romea.cz. Podel nich minulý pátek po setmění přišlo do jejich domů asi deset mužů. Někteří z nich měli na sobě maskáčové uniformy, jiní měli civilní oblečení a masky. Muži byli ozbrojení a stříleli z pušek do vzduchu, mířili na okna a dveře, a násilím zotvírali okenice. Křičeli: „Dejte nám svoje prachy, všechno zlato a drogy!“ říká Pavel. Aby nenechali nikoho na pochybách, že to myslí vážně, zastřelili psa.

"Vtrhli nám do dvora hlavní branou. Začali střílet do okna. Měli masky a bylo jich asi patnáct," popsala útok pro New York Times Nataša Čerepovská. "Chtěli po nás peníze a zlato, ale my nic nemáme," dodala Čerepovská.

"Uvnitř domu Natalie a Pavla vládne chaos. Komoda v ložnici leží vzhůru nohama na posteli. Muži v maskáčích prohledali ve snaze najít peníze všechny skříně?" píše Die Welt. Po celém obývacím pokoji se válí poházené ložní prádlo a porcelán – jde o věci, které Natalia prodává ve stánku na trhu. Ozbrojení muži si několik krabic se zbožím odnesli s sebou. "Ostřelováno a vyrabováno bylo dalších šest domů," potvrzuje již dříve zveřejněné informace Pavel.

„Máme velký strach,“ uvedla pro Die Wekt jeho dcera. „Vyhrožovali nám a nazývali nás opicema a zvířatama," dodává.

Většina Romů ze sousedních domů po útoku odešla. Roman Čerepovski, kterému je 29 let, zde ale zůstal spolu se svou slepou matkou. V úterý večer pak došlo k dalšímu útoku. Opět přišli muži v maskáčových uniformách. Rozrazili dveře, pálili ze zbraní do oken a požadovali peníze. Čerepovski se skryl, ale sledoval, jak se pokusili rozstřílet dveře sousedního domu. U plotu leží nábojnice z pistole Makarov. Právě tyto pistole používala ukrajinská policie, jejíž sklady vyrabovali proruští separatisté.

Mnoho z proruských separatistů nosí maskáčové uniformy a má u sebe kulomety či pistole Makarov. "Někteří z těchto mužů v maskáčích působí velmi profesionálně, zatímco další vypadají, jako že nemají nejmenší ponětí, jak zbraň, kterou nosí, vlastně funguje. To jenom ještě více děsí obyvatele města," píše server Die Welt.

Jeden z proruských separatistů má na Romy jasný názor a myslí si, že útoky na domy Romů ve Slavjansku jsou v pořádku. „Chodí za námi místní obyvatelé a stěžují si na Cikány," řekl serveru Die Welt Ruslan Mikeda, což je muž s plnovousem, který stráží okupovanou centrálu tajných služeb.

„Cikáni jsou kriminálníci a obchodují s drogami. A naši muži to myslí vážně – chceme město vyčistit od Cikánů," dodal Mikeda, který během zimy nejdříve strávil několik dní na Majdanu, přidal se k neonacistickému Pravému sektoru, ale pak mu prý došlo, že celý Majdan je v rukou Židů a přidal se na stranu proruských separatistů. Jeho facebookový profil je plný volání po válce a anarchii a prošpikovaný antisemitismem.

VIDEO

ryz, Die Welt, http://www.worldcrunch.com, přeložila Jana Kavalírová
Přečteno: 1776x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Ukrajina, Rusko, Anticiganismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo